Dünya Gündeminden Başlıklar 27/08/2009

  • Perşembe 27.08.2009
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
Müslümanlara konser yasağı

Malezya hükümeti, Amerikalı hip hop grubu Black Eyed Peas'in konserine Müslümanların gitmesini yasakladı. Yasak kararının, Amerikalı grubun 25 Eylülde başkent Kuala Lumpur yakınında vereceği konserin İrlandalı bira devi Guinness tarafından organize edilmesi nedeniyle alındığı belirtildi.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
Dünyanın en tehlikeli kenti

Meksika'nın ABD sınırındaki Ciudad Juarez kentinin dünyanın en tehlikeli kenti olduğu bildirildi. Kamu Güvenliği Yurttaşlık Konseyi adlı Meksikalı bir sivil toplum kuruluşunun raporunda, 1,4 milyon nüfusa sahip olan kentte, geçen yıl 100 bin kişi başına 130 cinayet işlendiği, bu oranın Caracas'ta 96, New Orleans'ta ise 95 kişi olduğu belirtildi.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
'Canavar uyduya yakalandı'

İskoçya'da yıllardır süre gelen Loch Ness Gölü'nde yaşadığı iddia edilen efsanevi canavarın Google Earth'te görüldüğü iddia edildi. Bir güvenlik görevlisi tarafından fark edilen dikdörtgen biçimindeki nesne ülke genelinde tartışma başlattı.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
Tıp dünyasında devrim

Bazı kalıtsal hastalıkların anneden yavruya geçmesi maymunlarda engellenebildi. ABD'deki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinden Şukret Mitalipov ve ekibi, dişi maymunların yumurta hücresindeki mitokondriyal DNA'yı (sadece anneden bebeğe nakledilen kod dizisi) değiştirmeyi sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. 3 anne maymundan "sağlıklı DNA'ya" sahip 4 yavru dünyaya geldi.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
Türbanını çıkarmasını isteyen yargıca dava açtı

ABD'nin Michigan eyaletinde, Irak asıllı Raneen Albaghdady, duruşma salonunda türbanını çıkarmasını isteyen yargıca, anayasal hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
İtalyan mafyası talihliyi arıyor!

İtalya'da mafya, Toskana'nın Bagnone kasabasında, 147 milyon euroluk lotoyu kazananı arıyor. Basına göre mafya, ikramiyenin yüzde 30'unu istiyor.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
"Bosna Savaşı'nda yaşananlar emperyalist işi "

BOSNA Savaşı'nda insanlığa karşı işlediği soykırım suçlamasıyla Lahey kentindeki uluslararası mahkemede yargılanan Bosnalı Sırplar'ın eski siyasi lideri Radovan Karadziç AFP ajansının yazılı sorularına yanıt verdi. Karadziç "Bosna savaşı, bazı ülkelerin emperyalist hedeflerine ulaşmak ve kendi askeri ittifaklarını hayata geçirmek için küçük bir halkı nasıl suiistimal edebildiklerinin göstergesidir" dedi.
Dünya Gündeminden Başlıklar  27/08/2009
Buharlı otomobille hız rekoru

İngiliz Charles Burnett, kendi ürettiği ve adını "dünyanın en hızlı tenceresi" koyduğu buharla çalışan üç tonluk otomobiliyle, buharlı araçlar arasındaki hız rekorunu kırdı.
BİZE ULAŞIN