Dünyanın en kötü liderleri

Dünyanın en kötü liderleri

Soğuk Savaş'ın sonunun gelmesiyle birlikte demokrasinin tüm dünyada egemen olacağı ve baskıcı rejimlerin dinozorlar devrine doğru yola çıkacağı, dolayısıyla bunun "Tarihin Sonu" olacağı varsayılıyordu. Oysa, merkezi Washington D.C.'de bulunan hükümet dışı bir düşünce kuruluşu olan "Freedom House" (Özgürlük Evi), dünya ülkelerinin yalnızca %60'ının demokratik olduğunu açıkladı. 1950'de %28 olan oran günümüzde artış göstermiş olmasına rağmen çoğunluğu temsil etmekten ileri gidemedi. Üstelik %60'lık oranın içinde yer alan ve dünya tarafından özgür oldukları varsayılan bu ülkeler, kılık değiştirmiş despotların yönetimi altında ve göstermelik bir demokrasi anlayışı altında varlıklarını sürdürüyorlar.

Her ne kadar tüm diktatörlerin kendilerine has kötü yönleri olsa da, despotizmin çok sinir bozucu sinsi bir tarafı var: çok sayıda despotun, kariyerlerine halklarını özgürlüğe kavuşturma düsturuyla "özgürlük savaşçısı" olarak başlamış olmaları... Kırgızistan'ın Mart ayında devrilen lideri Kurmanbek Bakiyev, 2005 yılında başını çektiği darbeyle kendisinden önceki diktatörü devirmişti.

Devrimciden tirana dönüşüm geçirenler bir nevi "timsah kurtarıcılar" olarak tanımlanabilir. Bu tiranların aynı saflarda yer aldıkları nispeten iyi benzerleri ise şunlar: yurtdışındaki kazançlarını arttırırken insanları ekonomik kayıpları ödemeye zorlayan İsviçreli bankacı sosyalistler, kendilerini iktidara getiren ideallere ihanet eden sahte devrimciler ve yağmalayıp çalmaktan başka bir şey yapmayan işadamı kisvesi altındaki haydutlar...

İşte Foreign Policy dergisinin vefasızlık, kültürel ihanet ve ekonomik tahrip kriterlerine göre derlediği dünyanın en kötü liderleri listesi... Eğer yaptıkları şeyler sizleri ürkütüyorsa, bir de onların baskısı altında ezilen zavallı insanları düşünün!

Dünyanın en kötü liderleri

KIM JONG IL (Kuzey Kore)
Ülkesini dünyanın geri kalanından soyutlayan, halkı tarafından adeta bir Tanrı gibi görülmek için çaba harcayan ve iyi Fransız konyağı içmekten hoşlanan Kim Jong Il, insanlarını dilenme noktasına getirdi ve binlerce insanı da esir kamplarına yolladı. Ülkesinde kıtlık alıp başını yürüdü. O ise tüm bunlar olurken ülkesinin sahip olduğu birkaç değerli kaynağı da bir nükleer program için harcadı.

İktidarda kaldığı süre: 16 sene

Dünyanın en kötü liderleri

ROBERT MUGABE (Zimbabve)
Bağımsızlık mücadelesinde bir "kahraman" olalarak ortaya çıkan Mugabe, yıllar geçtikçe kanlı bir despota dönüştü. Zimbabve lideri, karşıt görüştekileri tutuklatarak onları işkenceye maruz bıraktı ve yüzde 1 milyarın üzerine çıkan enflasyon oranlarıyla ülkesinin ekonomisine inanılmaz derecede zararlar verdi. Bu arada elbette para politikasına müdahale ederek ve kıyı bankalarındaki hesaplarını kullanarak kendisine pastadan lezzetli bir dilim ayırmayı ihmal etmedi.

İktidarda kaldığı süre: 30 sene

Dünyanın en kötü liderleri

THAN SHWE (Burma)
Sahip olduğu erkten başka derdi olmayan bu acımasız asker, karşıt görüşleri tutuklamalar ve göz altına almalarla bastırma yoluna gitti. 2008'de meydana gelen Nergis Kasırgası sonrası halkına ulaştırılmak istenen insani yardımı reddederek doğalgaz ihracaatına dayalı bir karaborsa yarattı. Bu kendini beğenmiş general, kendi kendine verdiği madalyalarla dolu olan üniforması içinde kasıla kasıla gezinse de ülkesinde gerçekleştirilecek dürüst ve gerçek bir seçimden ölesiye korkuyor.

İktidarda kaldığı süre: 18 sene

Dünyanın en kötü liderleri

ÖMER HASAN EL BEŞİR (Sudan)
Megalomanyak bir bağnaz olan El Beşir tüm muhaliflerini bastırmakla kalmadı, aynı zamanda milyonlarca Sudanlı'nın da ölümüne neden oldu. Bu sebeple de Uluslararası Suç Örgütü tarafından savaş suçlusu olduğu gerekçesiyle aleyhine dava açıldı. Beşir'in Arap militanları olan Cancevitler, Darfur'daki soykırımlarını durdurmuş olabilirler, fakat hala siyahi Sudanlıları köle ticaretinde kullanmaya devam ediyorlar.

İktidarda kaldığı süre: 21 sene

Dünyanın en kötü liderleri

ISAIAS AFWERKI (Eritre)
Eritre lideri ülkesini adeta bir ulusal hapishaneye çevirdi. Bu kapsamda bağımsız medya sindirildi, seçimler koşulsuz olarak reddedildi, süresiz askeri hizmet zorunlu kılındı ve hükümet, kendi insanları yerine Somalili militanları desteklemeyi tercih etti.

İktidarda kaldığı süre: 17 sene

Dünyanın en kötü liderleri

MAHMUD AHMEDİNEJAD (İran)
İslam Devrimi'nin özgürleşme felsefesine ihanet eden bu kışkırtıcı ve inatçı lider, uluslararası hukuk yasalarını ve Batı'yı yoksayarak nükleer programına devam etti. Beş yıllık görev süresi boyunca, sayısız adaletsiz karara imza atan Ahmedinejad'ın son olarak, Haziran 2009'un tartışmalı başkanlık seçimlerini protesto edenleri Besic militanlarını kullanarak kanlı bir şekilde bastırdı.

İktidarda kaldığı süre: 5 sene

Dünyanın en kötü liderleri

MELES ZENAVİ (Etiyopya)

Yaklaşık 20 sene önce devirdiği Marksist diktatörden de kötü bir profil çizen Zenavi, muhalefeti kıskaca aldı, tüm karşıt düşünceleri bastırdı ve seçimlere hile karıştırdı. Yabancı bankalara milyonlarca dolar aktaran lider, Maryland ve Londra'da eşi adına malikâneler satın aldı. Üstelik, muhaliflerin dediğine göre, bu barbar rejim için her yıl dış ülkelerden 1 milyar dolarlık yardım geliyor.

İktidarda kaldığı süre: 19 sene

BİZE ULAŞIN