En kötü 50 icat

En kötü 50 icat

Segway

Yaratıcısı Dean Kamen’ın hakkını teslim etmek lazım: Heyecan yaratmayı çok iyi biliyor. 2001 yılında piyasaya çıkana kadar dünyayı değiştireceğine inanılan bir sır olan Segway ulaştırma dünyasında beklenen devrimi başlatmayı maalesef başaramadı. Teknolojisi bir hayli havalı olsa da Segway’in satışları Kamen’ın beklentilerinin çok altında kaldı. Alışveriş merkezlerindeki polisler ve tembel turistler hala Segway’i kullanıyor ancak bu araç en büyük süksesini Arrested Development dizisindeki Gob Bluth’ın araç tercihi olmasıyla yaptı.

En kötü 50 icat

Yeni Cola

Pazarlamacıların bilmesi gereken bir şey var: Tüketicilerin bir ürüne hissettikleri duygusal bağlılıkla şaka olmaz. Özellikle de bu ürün 99 yaşındaki Coca Cola’ysa. Cola’nın 23 Nisan 1985’te piyasaya sürülen “daha yeni, daha tatlı” versiyonu lezzet testlerinde başarılı oldu ancak gerçek dünyada tam bir hayal kırıklığına dönüştü. Cola’nın hayranlarından gelen telefonlar, mektuplar ve abartılı şikayetlerle birkaç hafta içinde Yeni Cola piyasadan kaldırılıp eskisi kutuların ve şişelerin üzerindeki “klasik” ifadesiyle yeniden piyasaya sürüldü. Böylece tüketiciler de eski aşklarına yeniden kavuşmuş oldu.

En kötü 50 icat

Clippy

“Görünen o ki bir mektup yazıyorsunuz. Biraz yardım ister misiniz?” Microsoft Office kullanıcılarını hiçbir şey habersizce ekrana çıkıp bu soruyu soran Clippy kadar can sıkıcı olmadı. Bu ofis asistanı ilk olarak Microsoft Office’in ‘97 sürümünde bütün görevleri tamamlamaya hazır sanal bir kaşıt atacı olarak ortaya çıktı. Tek sorun Clippy’nin çenesini tutmayı becerememesiydi. “Sevgili” kelimesinin yazıldığını fark eder etmez bir mektup yazma havasına girip, kullanıcının şahsi görüşlerini şekillendirmeye çalışıyordu. Clippy artık Word’ün yıldızı değil. Bunun iki sebebi var: Birincisi sürekli sayfada zıplama huyu, ikincisi de artık kimsenin mektup yazmıyor olması.

En kötü 50 icat

Ajan Portakal

Vietnam Savaşı sırasında 1961-71 yılları arasında kullanılan güçlü bir bitki ilacı olan Ajan Portakal Vietnam’ın kalın bitki örtüsünü zayıflatıp düşman askerlerini ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu amaçta başarılı da oldu ama çok yüksek bir bedel karşılığında: İlacın insanlar üzerinde kullanılmasının kansere, doğum kusurlarına ve bir dizi başka bozukluğa yol açtığı ortaya çıktı. Vietnam’da kullanılan milyonlarca litre Ajan Portakal, Vietnamlılarda yüz binlerce yaralanmaya ve doğum kusuruna neden oldu. ABD’nin savaş gazileri de ilaca maruz kaldı. Üreticiler 1984 yılında 180 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

En kötü 50 icat

CueCat

CueCat, 1990’lı yılların sonunda teknoloji patlamasının son dönemlerinde piyasaya çıktı ve dev bir başarısızlık olarak tarihe geçti. Kedi şekilli milyonlarca barkod tarayıcı üretilip ABD genelinde ücretsiz olarak dağıtıldı. Amaç insanların bu kedileri kullanarak özel olarak barkodlanmış internet sitelerine girişini sağlamaktı. Bunun neresinin adres çubuğuna bir link girmekten daha kolay olduğunu üretici firma hiçbir zaman açıklamadı. Piyasaya çok gürültü yaratarak girmesine ve CueCat’in kodları Wired ve Businessweek gibi dergilerde dağıtılmasına rağmen kullanıcılar neden dergilerini okurken, tuhaf kedi şekilli bir tarayıcı kullanacaklarını anlayamadılar.

En kötü 50 icat

Düşük gelir grubuna yüksek faizli mortgage

ABD ekonomisini bir resesyona sürükleyen bu yatırım aracı, kredi notları çok da sağlam olmayan müşterilere verilen riskli konut kredileri. 2004 yılında faiz oranları dibe vurduğu zaman bankalar kredi alması doğru olmayan kişilere kredi vermeye başladılar. Daha da kötüsü bu kredilerin birçoğunun faizleri birkaç yıl içinde yükselecek gibi tasarlanmıştı. Sonuç? Bir kapanma dalgası ve bilançolarında bir yığın kötü varlık olan bankalar yani kısacası mali felaket.

En kötü 50 icat

Crinoline

Bir korseyle birlikte giyilen bu giysi dünyanın en rahatsız modasıydı. Viktorya döneminden bir kalıntı olan 1.5 metre genişliğindeki ‘crinoline’ler kapılardan geçmek gibi basit günlük işleri bile bir soruna dönüştürüyordu. Bu hesapla topuklu ayakkabılar bile rahatlık örneği olabilir.

En kötü 50 icat

Nintendo Virtual Boy

Virtual Boy, Nintendo’nun ömrü en kısa süren ürünü oldu. 1995 yılında piyasaya çıkan Virtual Boy’un ömrü sadece altı ay sürdü. Üç boyutlu grafikler oyununun, oyuncunun etrafını görmesini tamamen engelleyen kocaman, parlak kırmızı bir kaskı vardı. Perakende fiyatı 180 dolar olan bu pahalı oyuncakla sadece 14 oyun oynanabiliyordu. Dolayısıyla Nintendo çabalarını çok daha başarılı olan geleneksel Nintendo 64 sistemine odaklayıp Virtual Boy’u çöpe atmayı yeğledi.

BİZE ULAŞIN