İran'da gerginlik

İran'da gerginlik
Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı ve havaya ateş açtı. Helikopterlerin de Haft-e-Tir meydanı üzerinde uçtuğu belirtildi.
İran'da gerginlik
İran'ın başkenti Tahran'ın ana meydanında düzenlenen gösteriye polisin müdahale ettiği bildirildi.
İran'da gerginlik
İran Devrim Muhafızları, muhalefetin protesto gösterilerinin bastırılacağını açıkladı.
İran'da gerginlik
Devrim Muhafızlarının internet sitesinden yayımlanan açıklamada, cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla caddelere taşacak her tür protesto gösterisinin, "devrimci müdahaleyle" bastırılacağı belirtildi.
İran'da gerginlik
Ülkenin en etkili askeri gücü olan Devrim Muhafızları'nın açıklamasında, "sabotaj ve isyan eylemlerinden kaçınılması" çağrısı yapıldı ve "direnenlerin İran'a karşı komplo içinde olmakla suçlanacakları" belirtildi. Açıklamada, protestoculara, Devrim Muhafızları'nın ve diğer güvenlik güçleriyle, disipline kuvvetlerin "kararlılığı ve devrimci müdahalesine hazır olmaları" uyarısı yapıldı.
İran'da gerginlik
Cumhurbaşkanı seçimine hile karıştırıldığını öne süren Mir Hüseyin Musevi yandaşlarınca bugün yapılan son açıklamaya göre yeşil kurdele bağlı siyah mumlar taşınarak ölenlerin anılması planlanıyor. Çağrıda, sürücülerden de, bugün yerel saatle 17.00'den (TSİ 15.30) itibaren iki saat süreyle otomobillerinin farlarını açık tutmaları istenmişti. Musevi dün akşam yaptığı açıklamada ise protestoculara, "yalanlara ve seçim hilesine karşı koymak hakkınız" diye seslenmiş, protestoların sürmesini istemişti.
İran'da gerginlik
İtalya, İran'da seçimlerden sonra süren gerginlikte yaralananlara Tahran'daki büyükelçilik binasını açmayı planlıyor. İtalya Dışişleri Bakanlığı, başkent Tahran'da muhalefetin protesto gösterilerinde yaralananları gerekli görüldüğü takdirde büyükelçiliklerinekabul etmeye hazır olduklarını açıkladı.
İran'da gerginlik
ABD Başkanı Barack Obama, İran'da seçim sonrası gerginlik sürerken İran yönetimi için "bir günah keçisi" halini almak istemediğini ifade etti. Obama CBS televizyonunun "The Early Show" programında yaptığı açıklamada, ABD'yi işin içine sokmaktan mutlu olacak İran içindeki bazı güçlerin oyununa gelmek, yapmak isteyeceğim en son şey olur" diye konuştu. Başkan Obama, böyle bir oyuna gelmemeleri gerektiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN