Küreden Kareye

Küreden Kareye
BAŞIM BELADA
Filistinli kadının fotoğrafı 18 Mayıs günü Batı Şeria'da Hebron kasabası yakınlarındaki bir kontrol noktasında çekilmiş. Fotoğrafın görünmeyen kısımlarında İsrail askerleri var. Filistinli kadının başı, demir kapıya çizili Yahudiliğin simgesi Davut Yıldızı'nın tam ortasına rastlamış. Filistin halkı için bu yıldız korku ve acının simgesi adeta. Naziler de altı köşeli bu yıldızı İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Yahudilerin yaşadığı evlerin kapılarına çizmişlerdi. Sonrası malum; milyonlarca Yahudi'nin katledildiği bir soykırım. J.J. Rousseau "Tarih; okuyana, kendi gözünün görme derecesine göre yol gösteren bir kılavuzdur" der. Tarihi doğru okumak ve doğru algılamak gerekiyor...
Fotoğraf: Sebastian Scheiner / AP
Küreden Kareye
GEZMEKLE BİTER Mİ?
Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan St. Petersburg Hermitaj Müzesi’nde İtalyan sanatçı Giampetrino’nun “Tövbekâr Mary Magdelena” adlı tablosuna bakan kadının fotoğrafı 19 Mayıs günü çekilmiş. Rus çarlarına ait eski bir saray olan Hermitaj’ın 1057 odasında 3 milyondan fazla eser sergileniyor. Koleksiyon genişliği açısından dünyanın en büyük müzesi olan Hermitaj’da sergilenen eserlerin tamamını inceleyebilmek için müzede yıllar sürecek bir gezi yapmak gerekiyor.
Fotoğraf: Alexander Demianchuk / Reuters
Küreden Kareye
BURASINI PATAGONYA MI SANDINIZ?
Evet burası Güney Amerika’nın en ucunda; bir bölümü Arjantin, bir bölümü Şili içerisinde yer alan, buzulların, gizli şelalelerin, penguenlerin ıssız toprağı Patagonya.Yoldan karşıya geçen koyunların fotoğrafı ise Arjantin’in El Calafate kenti yakınlarında çekilmiş. Patagonya turlarının en önemli başlangıç noktalarından biri olan bu şehir, doğa harikası Argentino Gölü’nün güneyinde yer alıyor. El Calafate aynı zamanda dünyaca ünlü Perito Moreno Buzulu’nu görmek isteyenler için de en uygun konaklama noktası. Nüfus yoğunluğu çok düşük olan Patagonya toprakları koyun yetiştiriciliği açısından oldukça elverişli koşullara sahip.
Fotoğraf: Natacha Pisarenko / AP
Küreden Kareye
EMEKLERİNİN KARŞILIĞI EMEKLİLİK
Kuzey İspanya’daki liman şehri Gijon’da çekilmiş bir direniş fotoğrafı var karşımızda. Özel sektöre ait bir gemi yapım şirketinde çalışan işçilerden biri tersanenin girişindeki polislere demir kapıdaki küçük pencereden bakıyor. Zorla erken emekli edilmek istenen işçiler, bu kararın alınmasının ardından maaşlarını da alamayınca tersane binasını işgal etmişler. Çalışanlar taleplerini de tersanenin kapısına yazmışlar; “Erken emekli edilen çalışanlar için çözüm”.
Fotoğraf: Eloy Alonso / Reuters
Küreden Kareye
VADİM O KADAR KANLIYDI Kİ
Swat Vadisi’nde Pakistan askerleriyle Taliban güçleri arasındaki savaşın mağduru yüz binlerce insandan birkaç tanesi var fotoğrafta. Swabi’deki Chota Lahore mülteci kampında kalan Swat Vadisi’nden gelmiş Pakistanlılar yemek kuyruğunda sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlar. Vadideki savaşa uzak duran yerli halk, mülteci kamplarında çile doldururken Taliban’ı destekleyen savaş yanlısı gruplar vadide kalmaya devam ediyorlar. Halkın bu desteği Pakistan hükümeti kadar ABD’yi de rahatsız ediyor. Washington yönetimi bölgede süren savaşın ordu birliklerince mutlaka kazanılması gerektiğini savunuyor.
Fotoğraf: Emilio Morenatti / AP
Küreden Kareye
DAMIEN HIRST DAHİ Mİ, DELİ Mİ?
Değişik şekil ve renklerdeki hapları ince raflara yerleştiren bu el dünyaca ünlü bir sanatçıya ait: Damien Hirst. Bu ismin ardı sıra gelen tanımlamalar genellikle şöyle: En pahalı, en çok merak edilen, en çok nefret edilen… Münih’te Brandhorst Modern Sanat Müzesi’nde bir sergi açacak olan sanatçının bu eserine verdiği isim de oldukça ilginç: “Bu berbat zamanlarda doğanın reddettiği, ruhun kabul ettiği şeylere bağımlı zavallı kurbanlarız.” Fotoğrafını gördüğünüz eseri yakın bir tarihte milyonlarca dolara satılmış olarak görürseniz şaşırmayın. Çünkü sanatçının son eserlerinden biri geçen yıl tam 18,6 milyon Dolar’a alıcı buldu. Eser ne miydi; bozulmaması için özel bir sıvı içerisine yerleştirilmiş, boynuzları 18 ayar altın bir sığır!
Fotoğraf: Alexandra Beier / Reuters
Küreden Kareye
HASTA ETMEYİN ADAMI
Bütün dünyada şu anda gündemi en çok meşgul eden konu kuşkusuz domuz gribi. Meksika’da ortaya çıkan virüs kısa bir süre sonra dünyanın değişik yerlerinde görülmeye başlandı. Avrupa ve Asya’da hükümetler H1N1 virüsünün ülkelerine yayılmasını önlemek için ciddi önlemler aldılar. Dünya genelinde yüzlerce kişi H1N1 virüsünün yol açtığı hastalık nedeniyle hayatını kaybederken binlerce kişi de şu anda hastanelerde tedavi altında tutuluyor. Virüs can kayıplarının yanı sıra ciddi ekonomik kayıplara da yol açtı. En fazla zararı ise kuşkusuz fotoğrafın çekildiği yer olan Meksika’nın başkenti Mexico City gördü. Halkın hastalık bulaşır korkusuyla evlerine kapandığı şehirde kasaplık yapanlar şu günlerde hiç de mutlu değiller.
Fotoğraf: Rodrigo Abd / AP
Küreden Kareye
İYİ İŞ ÇIKARDI
Fotoğrafın sağında arkadaşına poz verirken görüntülenen kişi şu anda “Dünyanın en iyi işi”ne sahip. Kendisi 1 Temmuz’dan itibaren Avustralya’nın tropikal adalarından biri olan Hamilton’da yaşamaya başlayacak ve altı ay için toplam 111 bin dolar maaş alacak. Görevi ise mercan resifi içerisinde yer alan 600 kadar küçük adanın doğa bekçiliğini yapmak. Ben Southall adındaki şanslı İngiliz “dünyanın en iyi işi” sloganıyla duyurulan bu görev için başvuran tam 35 bin kişiyi geride bıraktı. Son elemeye kalan 15 kişiyle, fotoğrafın çekildiği Daydream Adası’nda dört gün boyunca kıyasıya yarışarak birinciliği elde etti. Hayır kurumlarında çalışan bir yardımsever olan Southall yaptığı iyiliklerin karşılığını da böylelikle almış oldu.
Fotoğraf: Eddie Safarik / AP
BİZE ULAŞIN