Obama'nın bir yılı böyle geçti

Görevinin ilk yılını tamamlayan ABD Başkanı Barack Obama, birinci yılında enerjisini diğer ülkelerle ilişkilerin "tonunu geliştirmeye" ayırdı. Afganistan'a 30 bin ek asker gönderme kararı alan ve Irak'ta kalıcı olmayacaklarını açıklayan Obama'nın, İslam dünyasıyla yeni sayfa açma isteği yılın dikkat çeken gelişmeleri arasında yer aldı.

Geçen yıl 20 Ocakta yemin ederek ABD'nin 44. başkanı olan Obama, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz, dış politikada Afganistan, İran, Orta Doğu barış süreci ve ABD'nin İslam dünyasındaki imajının düzeltilmesi, iç politikada da ekonomik krizin olumsuz yansımalarıyla mücadele, tarihi nitelikteki sağlık reformu ve ülkede giderek artan işsizlik oranları gibi birçok konuyu masasında buldu.

Görevi devralmasının ardından İran'la diyalog arayışı içinde olma, Rusya ve Çin gibi önemli güçlerle daha iyi bağlar kurma ve Müslüman dünyasına hitap etme gibi çabalarda bulunan ve önceki Başkan George Bush'un "kovboy diplomasisini" terk edeceğinin ve dış politikada "önemli değişiklikleri" hayata geçireceğinin işaretlerini veren Obama, ilk yılının büyük kısmını, ülkesinin yurt dışındaki ilişkilerinin "tonunu geliştirmeye" ayırdı ve hayli kabarık taahhütlerle dolu ajandasını hayata geçirmeye çalıştı. Obama, iç ve dış politikada yorucu ve bir dizi adımlarla dolu ilk yılını şöyle geçirdi:

İlk icraatı, yabancı terör tutuklularının yıllarca ağır şartlar altında ve yargısız tutulduğu Küba'daki Guantanamo üssüne yönelik yapan Obama, göreve geldiğinin ikinci gününde buranın bir yıl içinde kapatılması ve terör tutuklularına aşırı sert muamele edilmesinin yasaklanmasını öngören talimatları imzaladı. Ancak 16 Nisanda terörizm zanlılarına sert sorgulama tekniklerini uygulayan CIA görevlilerinin kovuşturmaya uğramayacağını söyleyen Obama, mayıs ayında da "Güvenliğimizi tehdit edenleri salmayacağız" diyerek, tutukluların başka bir cezaevine yönlendirileceğini açıkladı.

"İSLAM'LA SAVAŞTA DEĞİLİZ"

İlk deniz aşırı yurt dışı seyahatini 2 Nisanda G20 zirvesi dolayısıyla Londra'ya yapan Obama, ilk denizaşırı ikili ülke ziyaretini ise Türkiye'ye düzenledi. TBMM'deki konuşması dikkat çeken Obama, burada, "ABD hiçbir zaman İslam'la savaşta değildir, olmamıştır, olmayacaktır" dedi.

Türkiye açısından "ABD Başkanı ve bir NATO müttefiki sıfatıyla ne PKK'yı, ne de başka bir terör örgütünü desteklediğine" yönelik açıklaması da önem taşıyan Obama'nın güne damgasını vuran sözlerinden bazıları da şunlar oldu:

"Tabii ki 1915 yılında meydana gelen kötü olayları da gündeme getirmek lazım. Bunlar benim değil, Ermenilerin ve Türklerin birlikte çözeceği sorunlardır", "Atatürk tarihin şeklini değiştiren bir lider", "Atatürk'ün bıraktığı en büyük miras, Türkiye'nin canlı, laik demokrasisidir ve bu Meclis de bunun devamını sağlamaktadır bugün", "Türkiye, ABD'nin önemli bir müttefiki, Avrupa'nın önemli bir parçasıdır..."

"İMAJ" DÜZELTİCİ DIŞ POLİTİKA

Irak ve Afganistan konusunda, görevinin henüz birinci ayı dolarken adımlar atmaya başlayan Obama, 17 Şubatta Afganistan'a 17 bin ek asker gönderilmesini onayladı. Obama, 1 Aralıkta da "başkomutan olarak" gelecek yaza kadar Afganistan'a 30 bin Amerikan askeri daha göndereceğini, bu ülkedeki Amerikan askerlerinin 18 aydan sonra evlerine dönmeye başlayacağını açıkladı. Ancak yıl geneline bakıldığında, Obama'nın Afganistan'daki şiddeti önleyemediği görüldü.

BİZE ULAŞIN