Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

SON 20 YILIN EN ŞİDDETLİSİ

Atlas Okyanusu'nda etkili olan ve perşembe günü ABD'nin doğu kesimini vurması beklenen Florence Kasırgası hızla bölgeye yaklaşıyor. Son 20 yılın en şiddetli kasırgası olması beklenen fırtına sebebiyle Güney Carolina'da alarm verildi. Halk tüp kuyruğuna girerken, ABD donanması da gemilerini fırtınanın beklendiği güzergahtan çıkarmaya çalışıyor.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

ASKERİ GEMİLER FLORANCE'NİN YOLUNDAN ÇEKİLDİ

Bölgede evlerini terk etmek istemeyenlere yerel makamlar kum torbaları verirken, birçok mağaza ve süpermarket adeta yağmalandı. Marketlerdeki gıda, su ve batarya gibi malzemeler tükenirken, bölgede yaşayanlar rafları adeta yağmaladı. ABD donanması da en az 30 geminin Florence'in yolundan çekildiğini ve başka bölgelere sevk edildiğini duyurdu.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

HAYATLARINDA İLK KEZ TÜP KUYRUĞUNA GİRDİLER

Güney Carolina'nın Myrtle Beach bölgesinde de kasırga hazırlıkları yapılıyor. Bölge halkı enerji kesintilerine karşı tüp ve yakıt malzemeleri depoluyor. Halk tüp alabilmek için kuyruklara girdi.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

HER GEÇEN DAKİKA YAKLAŞIYOR

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Florence Kasırgası'nın kategorisini 4 olarak güncelledi ve bu kasırganın şiddetinin saatte 225 kilometreyi geçtiğini duyurdu. Florence uzay istasyonundan yeniden gözlemlendi.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

"5. KATEGORİ"

Merkezden yapılan açıklamada, kasırganın şiddetinin artıp 5'inci kategoriye yükselebileceğine işaret edilerek, "Gerçek şu ki yoğunluğu ne olursa olsun Florence geniş ve oldukça tehlikeli bir kasırga olacak." ifadesine yer verildi.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

RAFLAR BOŞALDI

Kasırgaya hazırlıklı olmak için önlemlerini alan bölge sakinleri, büyük bir panik içinde. Bir kaos ikliminin hakim olduğu doğu yakasında yerel halk marketlere akın etti. Temel ihtiyaç malzemeleri ile birlikte gıda ürünlerini stoklayan bölge halkı marketlerin raflarındaki ürünlerin hemen hepsini boşalttı.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

KAPI VE PENCERELER KAPATILDI

Kasırga yaklaştıkça hazırlıklar da hızlandı. Özellikle bölge sakinleri evlerini fırtınadan korumak için kapı, cam ve pencerelerine tahtalar çaktı.

Önce ABD Savaş gemileri kaçtı

OKULLAR KAPATILDI

Kasırganın etkili olması beklenen Güney Carolina'nın Valisi Henry McMaster ise eyaletin kıyı kesimindeki 8 bölgesinde tahliye emri verildiğini, 26 bölgede de okullar ve sağlık merkezleri dahil devlet dairelerinin kapatıldığını belirtti.

BİZE ULAŞIN