Sandy Türkleri de vurdu

Sandy Türkleri de vurdu

Serdar KARAGÖZ

Fotograf: Enes Özdil

Büyük kasırga sonrası aklıma ilk gelen Brooklyn sahilindeki ünlü Türk restoranları oldu. Yıllardır ABD'ye gelen Türk turistlerin ve devlet ricalinin uğrak yeri olan Okyanus kenarındaki Emmons Avenue uzerinde bulunan Liman Restaurant, İstanbul Restaurant ve Masal Cafe'nin durumunu merak ettim. Okyanusa yaklaştıkça gördüğüm manzara korkunçtu. Yollara devrilen ağaçlar "okyanusa yaklaşmayın " der gibiydi.

Liman Restaurant

Sandy Türkleri de vurdu

Okyanusa bir iki blok kala arabaların ters döndüğünü, sağa sola saçıldığını gördüm. İlk durağım suya en yakın noktada bulunan Liman Restorant oldu. Burası Türkiye'den gelen heyetlerin son uğrak yerlerinden biridir. Havalimanına yakın olması dolayısıyla New York temaslarını tamamlayan heyetler burada deniz ürünlerinden oluşan yemeklerini yerler ve havalimanına doğru yola çıkarlar.

Masal Cafe

Sandy Türkleri de vurdu

Restoranın caddeye bakan tarafında kimseler yoktu. Hemen denize bakan ve depo olarak kullanılan tarafına yöneldim. İlk önce restoranın sahibi Yusuf Başusta'yı gördüm; eline eldivenlerini takmış tüm ekibiyle beraber darmadağın olmuş depo ve mutfak bölümünü toparlamaya çalışıyordu. Yusuf Başusta Amerika'da balık denilince akla ilk gelen isimlerden.

Masal Cafe

Sandy Türkleri de vurdu

Geçmiş olsun dememle birlikte Liman Restorant'ın kasırga hikayesini bir solukta anlattı; "15 yıldır okyanus kenarındayız. Denizi, okyanusu iyi biliriz ama ben hayatımda böyle bir şey görmedim" dedi. Suyun 3-4 metre yükselerek depoyu ve mutfak kısmını darmadağın ettiğini anlattı. 2 ton ağırlığındaki dev soğuk hava depolarını suyun hallaç pamuğu gibi savurduğunu ve tuzlu suyun bütün elektrikli araç ve gereçleri kullanılamaz hale getirdiği söyledi.

Masal CAfe

Sandy Türkleri de vurdu

Depoda bulunan balıkların etrafa saçıldığını söyleyen Yusuf Başusta "şehirde balıklar görüyorlarmış bunun bir kısmı bizim balıklarımızdır" diyerek bu ortamda espri yapmayı da ihmal etmedi ve ekledi "sıfırdan başlayacağız her şeyi yeniden yapacağız."

Masal Cafe

Sandy Türkleri de vurdu

En Büyük Zararı İstanbul Restaurant görmüş

Liman Restaurant'tan sonra İstanbul Restaurant'a gittim. Burası da New York'a gelenlerin ilk uğrak yeridir. Havalimaninda Manhattan'a dogru geçerken burada durulur. Malatyalı Rıza Ataş'ın leziz yemekleri ile şehre keyifli bir giriş yapılır. Rıza Ataş kasırgada harap olmuş restaurantının kapısında karşıladı beni. İstanbul Restaurant da 17 yıldır Brooklyn Sheepshead Bay 'da Emmons Avenue üzerinde. Yani suyun kenarında.

Masal Cafe

Sandy Türkleri de vurdu

O gece 29 Ekim resepsiyonu için yemek hazırlamışlar. Akşam saatlerinde herşey normalmiş. Kasırganın akşam 9 civarında Brooklyn sahillerine gelmesiyle okyanus 500 metre ilerlemiş Rıza Ataş ve oğlu Hicri Ataş bir daha restauranta ulaşamamış. Sular ancak gün ağardığında geri çekilmiş ve restauranta vardıklarında masaları, sandalyeleri ve birçok eşyalarını dışarıda bulmuşlar.

Masal Cafe

Sandy Türkleri de vurdu

İstanbul Restaurant'ta tamir edilecek birşey kalmadı diyor Rıza Ataş "biz 17 yıldır buradayız ama yarın herşeye yeniden başlayacağız. Burada sadece restaurant işletmiyorduk aynı zamanda kültür elçiliği yapıyorduk ve yine aynı şekilde restaurantımızı Türkiye'den getireceğimiz özel aksesuarlar ile donatacağız" diye ekliyor.

İstanbul Restaurant

BİZE ULAŞIN