60 yıllık sığınak bulundu

60 yıllık sığınak bulundu

GİZLİ YER ALTI DÜNYASI

1960'ların ortaları Soğuk Savaş'ın en 'kızıştığı' dönemdi. Almanya Merkez Bankası yedek para depolamak için sığınak yaptırmıştı. Sığınağın gizli ve saldırılara dayanıklı olması gerekiyordu. Mosel nehri kıyısındaki küçük bir kentte bulunan 9 bin metrekarelik arsanın altına inşa edilen 1500 metrekare genişliğindeki ve koridor uzunluğunun 300 metreyi bulduğu sığınak için 3 bin ton beton kullanıldı.

60 yıllık sığınak bulundu

İDARESİZ OLMAZ
Merkez bankası memurlarına arsadaki eski bir evde kurs verildi. Eğitim merkezinin altındaki sığınaktan sadece 'eğitim merkezi müdürünün' haberi vardı. Yakınlardaki Büchel nükleer silah merkezine atom bombasıyla saldırılması durumunda yer altı sığınağındaki bodrum katı idare merkezi olarak kullanılacaktı.

60 yıllık sığınak bulundu

RADYASYON KORKUSU
Sığınaktakilerin radyasyon ve diğer zehirlerden etkilenmeden çalışabilmeleri için her türlü tedbir alınmıştı. Sığınakta radyasyon ölçümü yapan bir aletle radyasyondan temizlenme tertibatı da bulunuyordu.

60 yıllık sığınak bulundu

175 KİŞİLİK GEÇİCİ BARINAK
Yer altı sığınağı sadece yedek banknotları ve bekçilerini korumak için yapılmamıştı. Nükleer saldırı halinde 175 kişinin sığınabileceği şekilde planlanmıştı. Sıhhi tesisat kadınlara uygun olmadığından burada erkekler kalabilecekti. Stoklar iki hafta yetecek kadar hesaplanmıştı.

60 yıllık sığınak bulundu

Sığınak personeli olduğu yerden dış dünya ile bağlantı kurabilecekti. Dört telefon ve bir de teleks bulunuyordu. İçişleri Bakanlığına kırmızı hat çekildiğine rivayetler doğru çıkmadı.

60 yıllık sığınak bulundu

MİLYARLARA AÇILAN KAPI
Nükleer sığınak değil de dev bir kasaya benziyordu. Yedek para tonlarca ağırlıktaki çelik kapıların arkasında stoklanmıştı. İçerde anahtar yoktu. Bütün anahtarlar ve kasanın şifresi merkez bankası kontrolörlerine emanet edilmişti. Parayı saymak için kapı düzenli olarak açılıyordu. 25 yıl boyunca tek bir banknotun dahi kaybolmadığı anlatılır.

60 yıllık sığınak bulundu

15 MİLYAR YEDEK ALTIN MARKI
Banknotlar, yabancı bir gücün muazzam miktardaki sahte parayla Mark'ı değersizleştirmesini önlemek amacıyla bastırılmıştı. Ama yedek Marklara ihtiyaç kalmadı. Soğuk Savaşın sona ermesine yakın endişeler dağılmış olacak ki, yedek Marklar ödeme aracı olarak kullanılmadan imha edildi. Sadece hatıralık birkaç banknot yakılmadı.

60 yıllık sığınak bulundu

ÖZEL ANIT MÜZE
Yeni açılan dokümantasyon merkezi Petro ve Manfred Reuter tarafından yaptırıldı. Komşu kentte otobüsçülük yapan Reuterler 2014 yılında sığınağı arsasıyla birlikte Mosel nehri kıyısındaki turistik Cochem'den satın aldı. Çift eski 'eğitim merkezi'ni de otel yapmayı düşünüyor.

BİZE ULAŞIN