Yer çekimi kanununun bulunduğu yer

Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
İngiliz filozof, matematikçi, fizikçi, astronom, mucit ve ilahiyatçı Isaac Newton'un okuduğu, henüz 27 yaşındayken profesör olduğu, başta yer çekimi kanunu olmak üzere birçok buluşunu yaptığı, teorisini ve kitaplarını yazdığı İngiltere'nin Cambridge şehri ve üniversitesi, turistlerin ilgi odağı oluyor.
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
Bilim adamı Newton'un devrim niteliğindeki yer çekimi kanununu bulduğu bu şehirde 1661 yılında öğrenci olarak girdiği Trinity Kolejinin tam önünde, bir rivayete göre Newton'un başına düşen bir elmayla yer çekimi kanununu keşfettiği elma ağacı bulunuyor. Ancak Cambridge'i ziyaret edenlerin Trinity Kolejinin girişinde, hemen sağ tarafında görebileceği bu ağaçla ilgili farklı görüşler bulunuyor. Fransız yazar ve filozof Voltaire 1727 tarihli "Essay on Epic Poetry" adlı eserinde konuyla ilgili şöyle diyor:
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
"Sir Isaac Newton bahçede yürürken, bir elma ağacının altında yere düşmüş bir elma görünce ilk kez aklına yer çekimi sistemiyle ilgili bir şeyler geliyor. Birkaç elma ağacının, Newton'un tarif ettiği 'o elma ağacı' olabileceği iddia ediliyor. Cambridge'den önce Newton'un okuduğu Grantham'daki King's okulunun bahçesindeki elma ağacı bunlardan ilki, ikinci ağaç ise Newton'un okuduğu Trinity Kolejinin bahçesindeki, Newton'un okulda kaldığı odanın tam altında bulunan elma ağacı."
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
Kimi kaynaklar da, bu ağacın Cambridge'deki botanik bahçesinde bulunduğunu yazıyor.
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
1643 yılında doğan ve 1727 yılında ölen Isaac Newton'un devrim yaratan yer çekimi kanunuyla ilgili elma ağaçları paylaşılamasa da, Cambridge Üniversitesi ve şehrinin ünlü filozofun çalışmalarına ilham verdiği kesin.
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
Cambridge Üniversitesinde sadece Newton değil, Francis Bacon, Charles Darwin, Virginia Woolf gibi dünya tarihine yön veren ve önemli eserler kazandıran bilim adamları, edebiyatçılar, sanatçılar da okumuş ve eğitmenlik yapmış. İngiltere'de birçok siyasetçinin de mezun olduğu okulda, ülkenin ilk başbakanı olan Robert Walpole'nin de aralarında bulunduğu 15 İngiliz başbakanı yetişmiş.
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
Doğal güzellikleriyle dikkati çeken Cambridge şehrindeki Cam nehrinde yapılan kayık turlarıyla Newton'un okuduğu Trinity Kolejinin yanı sıra King's Koleji, Clare Koleji, Queen's Koleji gibi Cambridge'de bulunan toplam 31 kolejin bazıları görülebiliyor.
Yer çekimi kanununun bulunduğu yer
Avrupa'nın en eski dördüncü, İngiltere'nin ise en eski ikinci üniversitesi olan Cambridge Üniversitesinde ayrıca, aralarında İngiliz şair ve tiyatro oyun yazarı William Shakespeare'in eserlerinin ilk baskılarının bulunduğu çok sayıda önemli eseri barındıran Cambridge Üniversitesi kütüphanesi bulunuyor.
BİZE ULAŞIN