Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Başta İstanbul olmak üzere birçok şehrimizde trafikten, hava kirliliğinden şikayetçiyiz. Hiç elektriğin olmadığı, çocuk sesleri yerine makineli tüfeklerin duyulduğu şehirler ise hayal bile etmek istemeyiz. Oysa dünyanın birçok şehrinde bu manzaraları görmek mümkün…

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Başta İstanbul olmak üzere birçok şehrimizde trafikten, hava kirliliğinden şikayetçiyiz. Hiç elektriğin olmadığı, çocuk sesleri yerine makineli tüfeklerin duyulduğu şehirler ise hayal bile etmek istemeyiz. Oysa dünyanın birçok şehrinde bu manzaraları görmek mümkün… Bazı şehirlerde hırsızlık, tecavüz, cinayet yaşam biçimi haline gelmiş ve bulaşıcı hastalıklar hayatın gerçeği olmuş durumda. İşte asla ziyaret etmek istemeyeceğiniz dünyanın en kötü koşullarına sahip 10 şehri…

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Harare, Zimbabve The Economist dergisi tarafından dünyanın en kötü şehri seçilen Harare Zimbabve’nin meşhur hiper enflasyonunun da sebebi şehirlerden. 2000’lerde yüzde 112,1 olan Zimbabve’nin enflasyonu 2008’de yüzde 231 milyon 150 bine kadar yükseldi. Bu akıl almaz enflasyon Harare şehrini de çökertti.

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Şehirde yüzde 80’e yakın işsizlik bulunuyor. Ekmeğin bedeli trilyonlarla ifade ediliyor. Yabancı döviz kuruna geçmelerine rağmen şehrin binaları dökük durumda. Birkaç yabancı şirket dışında yatırım yapan yok. Yine de Londra’dan direk uçakla Harare’ye gidebilmek mümkün.

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Port Moresby, Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine’nin tamı tamına 820 dil konuşulan şehri aslında kültürel çeşitlilik anlamında zenginlik arz ediyor. Ancak yaşanılabilirlik çok düşük seviyede. The Economist yaşanılabilirlikte 140 şehir arasında Port Moresby’yi 137’nci sıraya yerleştirdi. Bunun sebebi ise şehirde cinayet, tecavüz gibi suçların yaygın olması.

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Ayrıca HIV vürüsü de Port Moresby’de çok yaygın. Şehir sokaklarında arabayla gezmek bile çok tehlikeli. Raskols adı verilen çetelerin saldırısına uğrayıp arabayı çaldırmak an meselesi. Raskols çetesi özellikle yabancı turistlere saldırmasıyla tanınıyor.

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Kinshasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Dünyanın en önemli boks unvan maçlarından biri Muhammed Ali ve George Foreman arasında bu şehirde oynandı. O zamanlar ülkenin ismi Zaire’ydi ve gelecek bu şehir için umutlu gözüküyordu. Ama yolsuzluk batağına saplanan şehir gün geçtikçe kötüye gitti.Zaire lideri Mobutu 4 milyar dolarlık serveti İsviçre bankalarına kaçırdı. 1990’larda ülkeden kaçmak zorunda kaldı. 1998’de ise İkinci Kongo Savaşı patlak verdi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en çok can kaybı yaşanan savaş oldu bu. Sonuç olarak ortaya kişi başına milli geliri sadece 186 dolar olan ülke ve en önemli şehri Kinshasa çıktı.

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Şehre Çin yatırımları gelse de turistler için hala uygun bir şehir olamadı. Yakın zamanda gerçekleşen başkanlık seçimlerinden sonra şehrin sokaklarında yine tanklar dolaşıyor. Arabaların çalınması ise günlük rutin haline gelmiş. Yine de gitmek isterseniz size bir turist olarak uyarımızı da yapalım: Kinshasa’da fotoğraf çekmek yasak!

Ziyaret etmek istemeyeceğiniz 10 şehir

Rochinha Favela, Rio de Janerio, Brezilya Favela adı verilen gecekondu mahalleleri filmlere konu olmuştur. Rochinha ise şiddettin en yaygın olduğu favelalardan biri. Olimpiyatlar ve futbol dünya kupasına hazırlanan kentte bu gecekondu mahallesi dünyada en çok suç oranı olan mahallelerden biri. Uyuşturucu kartelleri arasındaki çatışmaların yaygın olduğu mahalleye Brezilyalı otoriteler de el koydu.

BİZE ULAŞIN