Gaziantep Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Gaziantep’te yüksek öğretim faaliyetlerine 1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile başlanmış olup, 1987 yılında Gaziantep Üniversitesi’nin kurulmasıyla tüzel kişiliğini kazanmıştır. Güneydoğu’nun en büyük, Türkiye’nin 6. büyük şehri ile aynı ismi taşıyan Gaziantep Üniversitesi, 1077 Öğretim Elemanı, 13500 Öğrencisi, 10 fakülte, 3 yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ve 9 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 13 araştırma ve uygulama merkezi ve doğrudan Rektörlüğe bağlı 5 bölümü ile Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasındadır.

Gaziantep Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi Avrupa Birliği Sokrates / Erasmus Programında yer almaktadır. Bu program kapsamında öğrenciler, AB Üniversitelerinde öğrenci değişimi temelinde eğitim görmektedir. Murray State University (USA ), The University of Arizona (USA), The University of Arizona (USA), Ryerson University (Canada), University of Aleppo (Syria),Nort-Caucasus State Technical University (Russia) University of California, Davis (UC Davis), USA ile Erasmus dışı ikili anlaşmalarımız bulunmaktadır.
Gaziantep Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi’nde gelişmiş laboratuvarlar, kütüphane ve öğrencilerin çok geniş yelpazede spor yapabilecekleri spor salonları öğrencilere hizmet vermekte, Kültür Müdürlüğü’nün modern binasında faaliyetlerini sürdüren 22 öğrenci kulübü, öğrencilerin kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelere katılmalarını sağlamaktadır.
Gaziantep Üniversitesi
24 saat yayın yapan Gaziantep Üniversitesi Radyosu (FM 94.4) ve tüm sosyal, kültürel etkinlikleri canlı olarak yayınlayan Gaziantep Üniversitesi TV’si görsel ve işitsel eğitim-öğretim faaliyetlerine destek sağlamaktadır.
Gaziantep Üniversitesi
Öğrencilere yerleşke içerisinde yer alan, güreş ve kondisyon salonları, masa tenisi, halı ve çim futbol, atletizm sahaları, açık yarı olimpik yüzme havuzu, 6 adet açık basketbol, 8 adet açık voleybol sahası, 3 adet tenis kortu ve 2 adet 500’er seyirci kapasiteli, 3 adet ise tribünsüz antrenman spor salonlarıyla, sportif faaliyetlerde bulunma imkanı verilmektedir. Üniversiteye il dışından gelen öğrencilerin Gaziantep Kampüsündeki barınma ihtiyaçları, Gaziantep Üniversitesi yerleşkesi içerisinde YURT-KUR’a bağlı 3000 öğrenci kapasiteli yurtlarından karşılanmaktadır.
Gaziantep Üniversitesi
Yurtlarda öğrencilerin yemek yiyebileceği yemekhane ve kafeterya bulunmakta olup, bir adet kapalı spor salonu, bilardo salonu, kütüphane ve çamaşırhane mevcuttur.
Gaziantep Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım sorunları bulunmamaktadır. Üniversiteye her semtten belediye otobüsü, halk otobüsü ve dolmuş seferleri yapılmaktadır.
Gaziantep Üniversitesi
Öğrencilere indirimli ücret uygulanmaktadır. Eğitim-öğretimin huzur ve güven ortamında gerçekleştirildiği parlayan yıldız Gaziantep Üniversitesi; ülkemiz gençlerine en iyi sosyal ve akademik hizmeti sunmayı temel ilke edinmiştir.
BİZE ULAŞIN