SON DAKİKA AÇIKLANDI - Okullar ne zaman açılacak? Okullar ne zaman açılıyor 2020? Haziran'da açılacak mı?

Ülkemizde corona virüsü salgını nedeniyle eğitim öğretim yılına uzaktan eğitim sistemi şeklinde devam ediliyor. Bu sebepten ötürü milyonlarca öğrenci ve velisi "Okullar ne zaman açılacak?", "Okullar ne zaman açılıyor?" gibi soruların yanıtlarını öğrenmek istiyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuya yönelik son dakika açıklamalarında bulunurken "Okullar ne zaman açılacak?" sorusuna ilişkin yanıtı da vermiş oldu. İlk olarak lise ve üniversite sınavına girecek olan 8 ve 12'nci sınıf öğrencilerinin okula çağrılacağı belirtildi. Sonrasında ise telafi eğitiminin yapılacağı ifade edildi. Buna göre; okullar ne zaman açılıyor? İşte son dakika haberine ilişkin detaylar...

Pazar 17.05.2020 21:05 Güncelleme: Pazar 17.05.2020 21:06
SON DAKİKA AÇIKLANDI - Okullar ne zaman açılacak? Okullar ne zaman açılıyor 2020? Haziran'da açılacak mı?

Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci ve velisi tarafından araştırılırken son dakika gelişmeleri de yakından takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuya yönelik açıklamalarda bulunurken merak edilen soruların yanıtlarını da vermiş oldu. Buna göre; okullar ne zaman açılıyor 2020? Okullar ne zaman açılacak? Haziran'da açılır mı? İşte son dakika haberine ilişkin detaylar...

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR? MEB BAKANI AÇIKLADI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu da uygun görürse ve bu iyileşme sürerse okulları 1 Haziran'dan itibaren açacakları mesajını vermişti. Hürriyet Gazetesi'nden Nuran Çakmakçı, okulların açılması için konuşulan tarih ve uygulanacak senaryolar hakkında bilgi verdi.

İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

SON DAKİKA AÇIKLANDI - Okullar ne zaman açılacak? Okullar ne zaman açılıyor 2020? Haziran'da açılacak mı?

Nuran Çakmakçı yazısında şu ifadeleri kullandı;

Ramazan Bayramı sonrası herhangi bir aksilik olmazsa ve her şey yolunda giderse açılış hazırlıkları başlıyor ve haziranda okul kapıları açılıyor. İlk etapta Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) girecek 8'inci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek 12'nci sınıf öğrencileri okula çağrılacak. Pandeminin yarattığı kaygıyla birlikte sınav stresi artan öğrencileri öğretmenleriyle, sınıfla buluşturarak biraz olsun rahatlatmak hedefleniyor.

Şimdiden söyleyeyim bu öğrencilerin devam zorunluluğu yok, yani okula gitmek isteğe bağlı olacak. Ders programlarının da tüm gün değil esnek olması planlanıyor. Yani öğrenciler birkaç saatliğine okullarında kalacaklar. Sınıfların seyreltilmiş olması için de çalışmalar yapılıyor. Sağlık koşulları dikkate alınarak sınıf mevcutları azaltılacak. Bu arada 4'üncü sınıfların haziran başında okula çağrılıp çağrılmayacağı üzerinde çalışıldığını da söylemekte yarar var.