Mersin Üniversitesi

Mersin Üniversitesi

MERSİN ÜNİVERSİTESİ

Mersin Üniversitesi, TBMM’nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Mersin Üniversitesi

2005–2006 eğitim-öğretim yılında on dördüncü yaşını dolduran Üniversite, ilk mezunlarını 1997 yılı Haziran ayında vermiştir. Kuruluşunda 4 meslek yüksekokulu bulunan Üniversitede bugün itibarıyla 11 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Mersin Üniversitesi

Bunlar; Anamur, Aydıncık, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke, Tarsus, Mersin, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler ve Teknik Bilimler meslek yüksekokullarıdır.

Mersin Üniversitesi

Üniversitede Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri’nin yanı sıra, Sağlık Bilimleri Enstitüsü 1999-2000 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında faaliyete geçerek lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitime başlamıştır.

Mersin Üniversitesi

Üniversitede araştırma merkezi sayısı, son olarak İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin de açılmasıyla 14’e yükselmiştir. Kent merkezinden 14 km uzaklıktaki Çiftlikköy Merkez Kampüsü, Çukurova Üniversitesi Mersin Meslek Yüksekokulu’nun Üniversiteye bağlanmasıyla kurulmuştur.

Mersin Üniversitesi

Kuruluşu ile birlikte 325 000 m² alan üzerinde oluşturulan ana kampüste ilk önce inşaatı tamamlanmak üzere ve kapalı alanı 10.300 m² olan Mersin Meslek Yüksekokulu’nun 2 bloktan oluşan eğitim-öğretim binası ile laboratuvar ve atölye binaları üniversiteye devredilerek, açılışı yapılmış ve eğitim öğretime başlanmıştır. Çiftlikköy Kampüsü olarak adlandırılan bu alan Merkez Kampüs olarak planlanmış olup, 1994 yılında Mersin Meslek Yüksekokulu bina ve laboratuvarları, 1997 yılında Mühendislik Fakültesi derslik binası ile Rektörlük binası ve Cumhuriyet Alanı, 1998 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Binası, 1999 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Binası ile Çarşı Kompleksi, 2001 yılında Amfi Tiyatro, 2003 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası, 2004 yılında Vadi Spor Kompleksi, 2005 yılında Merkezi Yemekhane ve 2006 yılında Stadyum ile Kültür Merkezi hizmete açılmıştır.

Mersin Üniversitesi

Bu kampüste; Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar, İletişim ve Mühendislik Fakültelerinin yanı sıra Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Devlet Konservatuvarı, Rektörlük ve Rektörlüğe bağlı idari birimler, sosyal, kültürel ve sportif amaçlı pek çok tesis yer almaktadır.

Mersin Üniversitesi

Yenişehir Kampüsü ve Tece kampüsü üniversitenin diğer kampüsleri olup çevre koşullarıyla uyumlu yapısı, rahat ve sağlıklı ortamları ve özgün mimari tasarımlarıyla Mersin Üniversitesi’nin çağdaş yüzleridir. Eğitim veren tüm bina ve tesisler, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının her türlü bilimsel, kültürel, sosyal ve spor etkinliklerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu kampüslerin dışında Mersin merkez dahil olmak üzere çeşitli belde ve ilçelerin fakülte ve yüksekokulları bulunmaktadır.

BİZE ULAŞIN