81 ilin yatırım haritası

81 ilin yatırım haritası

Sanayi Bakanlığı 81 ilde yatırım alanlarını tek tek ortaya çıkardı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü, önemli bir çalışmaya imza attı. 81 ilin tamamında sanayinin, üretimin son durumunu, ihtiyaçlarını ve hangi ilde hangi yatırımların yapılabileceğini belirledi. Çalışma özellikle bu yanıyla yatırımcılar için büyük önemde. Bakanlık çalışmasında ulaşılan tespitler, analizler, Mayıs 2012 tarihli "81 İl Durum Raporu"yla açıklandı. Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, raporun önsözünde, çalışmayı şöyle anlatıyor: "Bu çalışma; Genel Müdürlüğümüz veri tabanında kaydı tutulan, Sanayi Sicil verileri, (Sanayi Sicil kaydı bulunan firmalar esas alınmıştır) il müdürlüklerimizden gelen bilgiler ile Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü ve Ekonomi Bakanlığı'ndan (Dış Ticaret Müsteşarlığı) alınan bilgiler doğrultusunda, tüm illerimizin yatırım ortamı ile ilgili gerekli değerlendirmeleri yapılarak hazırlanmış olup, girişimcilerimizin doğru karar almalarına yardımcı olacak tüm argümanların bir araya getirilmesine çalışılmış ve yapabilecekleri yatırımlar ortaya konulmuştur. Çalışmanın girişimcilerimize faydalı olacağını ümit ediyoruz."

81 ilin yatırım haritası

1. ADANA: Gemi inşa sanayii, enerji ve petro-kimya, tarıma dayalı sanayiler

81 ilin yatırım haritası

2. ADIYAMAN: Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayiler, gıda, tekstil, turizm, maden, petrol, orman ürünleri, mobilya.
 

81 ilin yatırım haritası

3. AFYONKARAHİSAR: Lojistik, inşaat-gayrimenkul geliştirme, mermer makinaları, şarküteri, lokum, un sektörü, makarna, bisküvi, patates ürünleri, cips, kauçuk sanayi, organik tarım, seracılık, besicilik, pastörize yumurta, madencilik, jeotermal enerji, turizm, sağlık turizmi, şekerleme.
 

81 ilin yatırım haritası

4. AĞRI: Jeotermal seracılık, meyve-sebze, baklagil, kültür cevizi, karma yem, organik hayvancılık, su ürünleri, arıcılık, RES, perlitin, ponza, helva, lokum, bisküvi, makarna, tekstil, çorap, yün iplik PVC,
plastik eşya, ambalaj.

81 ilin yatırım haritası

5. AMASYA: Gıda, içecek, şarküteri, mermer, taş, linyit briketleme, soğuk hava depoculuğu, HES, meyve ve sebze kalibre boylama, paketleme, mobilya imalatı
 

81 ilin yatırım haritası

6. ANKARA: Tıp, sağlık, elektronik ve bilgisayar, malzeme ve imalat, inşaat ve savunma sanayi, nano teknoloji, ileri elektronik uygulamaları, tasarım teknolojileri, enerji ve çevre teknolojileri.

81 ilin yatırım haritası

7. ANTALYA: Kurutulmuş, dondurulmuş meyve ve sebze, su ürünleri, susam yağı, tahin, besicilik, et ve yumurta tavukçuluğu, yonga levha, odun briketi, bisküvi, gofret, küp şeker, makarna, penye örme, çora, toprak işleme makineleri, ambalaj, PVC, sabun, karton ve mukavva.

BİZE ULAŞIN