Ermenistan ayakta!

Ermenistan ayakta!

Ermenistan'da, hükümetin elektriğe yüzde 20 zam yapma kararına tepki olarak başlayan protesto gösterileri sürüyor.

Ermenistan ayakta!

Erivan merkezli Bölgesel Araştırmalar Merkezi Başkanı ve ülkenin önde gelen siyaset uzmanı Richard Giragosian, ülkede yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Ermenistan ayakta!

Richard Giragosian, birçok gözlemcinin Ermenistan'da patlak veren gösterilerin, Ukrayna'da bundan bir buçuk yıl önce gerçekleşen, kısaca 'Maydan' alını alan Batı yanlısı ihtilal ile benzeştiğini belirterek şunları söyledi:

Ermenistan ayakta!

"Ukrayna'daki Maydan ile Ermenistan'daki olaylar arasında bazı temel benzerlikler olmakla birlikte, Ermenistan'daki olaylar, Ukrayna'daki ile belirgin biçimde ayrılıyor.

Ermenistan ayakta!

Ermenistan'daki gösteriler, elektrik zammı gibi daha dar odaklı bir konu nedeniyle patlak vermiş olsa da, olayın arka planına baktığımızda, ülkedeki yoksulluk ve eşitsizliğin ana neden olduğunu görüyoruz. Toplumun geniş kesimlerinde hükümete yönelik öfke duygusu var.

Ermenistan ayakta!

Fakat bu noktada, bir zıtlıkla karşı karşıyayız. Şöyle ki, bir taraftan, protestocuların eylemlerini elektrik fiyatları konusuna dayandırmaları, eylemlerin geleceği açısından riskli görünüyor. Zira, hükümetin bu konuda taviz vermesi halinde, bu durumu bir 'zafer' olarak görülebilir ve protesto gösterilerinin kitlesel desteği kaybetme riski bulunuyor."

Ermenistan ayakta!

Siyaset uzmanı Giragosian gösterilerin Rusya karşıtı olduğu iddiasıyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Protestocuların öfkesi, Ermeni Hükümeti'ni elektrik zammına teşvik eden Rus enerji firmasına yönelmiş durumda. Bu Rus firmasına duyulan öfkenin bir nedeni de, firma yetkililerinin Ermeni Parlamentosu'nun zam konusunu savunmaları için kendilerine göndermiş olduğu davete olumlu yanıt verip parlamentoya gitmeye bile tenezzül etmemiş olmasıdır.
Fakat işin içinde Rus firmasına duyulan öfkenin olması, bu gösterilerin Moskova karşıtı olduğu anlamına gelmiyor. Bu gösterilerin asıl altında yatan neden, Ermeni Hükümeti'ne duyulan güven duygusunun zedelenmiş olması..."

Ermenistan ayakta!

Hükümetin sorunu göstericilerle müzakere yaparak çözme ihtimalinin zayıf olduğunu belirten Richard Giragosian, "Bugüne kadar hiç bir hükümet, ülkedeki gösterilerle başa çıkamadı. Ermeni makamların bu tür gösterilere verdikleri karşılık, çoğu zaman aşırıya varan güç kullanımı olmuştur.

BİZE ULAŞIN