Piyasalarda bu hafta

Bu hafta piyasaları neler bekliyor? Haftanın dikkat çeken hisseleri hangileri?

Piyasalarda bu hafta

Eurostat’ın açıklamış olduğu bütçe istatistikleri Avrupa kaynaklı riskleri yeniden ön plana çıkardı. Açıklama sonrası Yunanistan bir kez daha ön plana çıkarken, Yunanistan’ın %12.9 olarak beklenen bütçe açığının GSMH’ye oranı, %13.6 olarak açıklandı.

Eurostat verilerine göre bütçe açığının GSMH bazında yüksek seyrettiği diğer ülkeler ise İngiltere %11.5, İspanya %11.2 ve Portekiz %9.4... Bütçe istatistikleri sonrasında riskli kategoride tanımlanan Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi ülke CDS’leri yeniden zirve seviyelere yöneldi.

Piyasalarda bu hafta

Avrupa’da ön plana çıkan bir diğer olumsuz gelişme ise Nokia’nın açıkladığı beklentilerin altındaki bilanço verileri oldu. Bilanço açıklaması sonrası Nokia hisseleri %12’lik değer kaybıyla işlem gördü.
   
ABD tarafında ise olumlu bilanço performansları devam ediyor. Günün ikinci yarısında artan veri trafiği ile birlikte bilanço ve makro veriler izlenecek...

Piyasalarda bu hafta

3 YENİ HALKA ARZ BORSAYA TAZE KAN SAĞLIYABİLİR Mİ?

Akfen Holding’in yüzde 29.2’sinin, ek hisse satışlarıyla beraber yüzde 34,6’sının halka açılacağını bildirildi.

Stratejilerinde enerji sektöründe büyümenin olduğunu vurgulayan şirket yetkilileri enerji özelleştirme portföyünden belki pay almak için bir şeyler yapabileceklerini açıkladı.

Piyasalarda bu hafta

Bu yıl 9 santralde inşaata başlanıyor. Akfen Holding’in önümüzdeki  dönem planları şöyle duyuruldu:

- Holding hidroelektrik santralı yatırımları bünyesindeki   HES projelerine  184 milyon euro yatırım planlıyor.
- Bu yılın ilk yarısı itibariyle Akfen Hidroelektrik Santral Yatırımları sahip olduğu 9 santralda inşaata başlanması hedefleniyor.
- 9 santralın yatırımlarının 2011 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.
- Akfen Holding 450 MW’lik Mersin doğalgaz çevrim santralına 400 milyon dolarlık yatırım planlıyor.
- Akfen GYO 2015’e kadar yapacağı otel yatırımları için 241.8 milyon Euro yatırım öngörüyor.
- Mersin Limanı işletmesinde ÖİB ve TCDD ile imzalanan imtiyaz sözleşmesinde öngörülen 40 milyon dolarlık yatırımın  3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.
- Akfen Holding son 5 yılda 6,2 milyar dolarlık yatırım yaptı. 2008 yılından bu yana enerji alanında toplam tutarı 700 milyon dolar olan yatırımlar devam ediyor.

Piyasalarda bu hafta

ENERJİ SEKTÖRÜNDE YATIRIMLAR VE FİNANSMAN İHTİYACI ARTIYOR

Enerji sektöründe hızlanan yatırımların doğurduğu finansman ihtiyacı, halka arzları da canlandırmaya başladı. Halka arzda, mayıs ortasında ilk teklifleri toplaması planlanan Aksa Enerji’yi BİS Enerji takip edecek.

Enerjide 2030’a kadar 300-350 milyar dolar yatırım ihtiyacı olduğuna dikkat çeken yetkililer, şirketlerin halka arz gibi yeni finansman araçlarına gereksinim duyduklarını belirtiyor.

Yılın sürpriz halka arz kararı, büyük enerji yatırımları ile dikkat çeken Aksa Enerji’den geldi. Edinilen bilgiye göre, Kazancı Grup’a ait Aksa Enerji, İsviçreli Credit Suisse Bankası’na halka arz için yetki verdi. 550 milyon lira sermayeli Aksa’nın yüzde 25’inin halka açılması ve bu amaçla mayıs ortalarında talep toplanması bekleniyor.

Piyasalarda bu hafta

AKSA ENERJİNİN YOL HARİTASI

Doğalgaz ve petrol ürünleri faaliyetleri bulunan, çeşitli kaynaklara dayalı elektrik santralleri kurup işleten, elektrik satış ve ticareti yapan Aksa, şimdiye kadar 3 elektrik dağıtım özelleştirmesini de kazandı.

Aksa, Çoruh Elektrik dağıtım ihalesine 227 milyon dolar, Van Gölü ile Fırat Elektrik dağıtımlarına DA toplam 330 milyon dolarla en yüksek teklifleri Verdi, devirler henüz gerçekleşmedi.

Piyasalarda bu hafta

Piramit Menkul Beklentisi:

Hem holding olması hem de enerji konusunda önemli adımların arifesinde olması ve bu süreçte borsaya gelmesi borsada bu alanda faaliyet gösteren diğer şirket hisselerine de canlılık ve hareket getirecektir hiç kuşkusuz... Sahol, kçhol gibi hisselerle holding bazında yeni bir rakip gelirken enerji konusundaki yatırımlarıyla da Ayen, Zoren, Aksue ve Akener gibi şirketlere de bir yenisi eklenmekte. Bu durum 2010 projeksiyonumuzda enerjinin öne çıkacağı görüşümüzü de güçlendirmekte.

Piyasalarda bu hafta

HAFTALIK TATİL TAKVİMİ

23 Nisan 2010 Cuma
     - Türkiye ve Vietnam piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı.

26 Nisan 2010 Pazartesi
     - Avustralya piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak.

27 Nisan 2010 Salı
     - Güney Afrika Cumhuriyeti piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak.

29 Nisan 2010 Perşembe
     - Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak.


Piyasa Analizi: Belgin MAVİŞ -  Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Departmanı

BİZE ULAŞIN