Milyon dolarlık tazminatlar

Kimi boşanma davasında, kimi haksızlığa uğradığı için kimi de sudan sebeplerle milyonlarca dolarlık tazminat kazandı.

Milyon dolarlık tazminatlar

Mahkemeler ne gibi durumlarda yüklü miktarda tazminata hükmediyor? İşte dünyada ve Türkiye'de milyon dolarlık tazminatla sonuçlanan ilginç davalar... 

Milyon dolarlık tazminatlar

Sigaraya müthiş tazminat!
   
ABD'de görülen bir davada, Amerikan sigara üreticisi Philip Morris şirketinin, akciğer kanserinden ölen bir kişinin eşine 145 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.  
 
Oregon Eyalet Yüksek Mahkemesi, şirketin itirazının reddedilmesine karar vererek, 10 yıldır süren davayı karara bağlamış oldu.

Mahkeme, 2007'de Philip Morris'in 79.5 milyon dolar tazminat ödemesi yönündeki kararı onaylamıştı. Sigara şirketinin itirazının reddedilmesiyle, bu kararın kesinleşmesinin ardından ödenecek tazminatın faiziyle birlikte 145 milyon doları geçtiği belirtiliyor.

Jesse Williams adlı sigara tiryakisi, 1997 yılında 67 yaşında akciğer kanserinden ölmüştü. 42 yıl boyunca Marlboro sigarası içen Williams'ın ailesi, 1999'da mahkemeye başvurarak tazminat istemişti.

Mahkeme, Philip Morris'i suçlu bularak tazminat ödemeye mahkum etmiş, önce şirketin temyiz başvurusu kabul edilmiş, ancak 2006 yılında Oregon Yüksek Mahkemesi, tazminat kararını onaylamıştı. Şirketin karara yeniden itiraz etmesini değerlendiren mahkeme, 2007'de kararı onaylamıştı. 

Milyon dolarlık tazminatlar

Uzanlar aleyhine 50 milyon dolar

ÇUKUROVA Elektrik A.Ş.'nin (ÇEAŞ), Berke Barajı inşaatıyla ilgili Uzan Ailesi'nin ödeme yapmadığı gerekçesiyle haklarında 120 milyon dolarlık alacak davası açan İtalyan Fintecna Şirketi'ne 50 milyon dolar ödeme yapmasına karar verildi.

Milyon dolarlık tazminatlar

Yanlış testis almaya tazminat
   
İtalya’da tümörlü testisini ameliyatla aldırmak için hastaneye yatan, ancak doktor hatasıyla sağlam testisi alınan hastanın tazminat talebi Yargıtay tarafından kabul edildi.  
 
Karara göre, ameliyatı yapan doktor hastaya 350 bin Euro, kocasından hamile kalma olasılığı ortadan kalkan eşine de 100 bin Euro tazminat ödeyecek.

Milano’da bir enstitüye testisini aldırmak için yatan A.D. adlı hasta, Milano mahkemesine başvurmuş, bu mahkeme Yargıtay’dan görüş almaya karar vermişti.

Milyon dolarlık tazminatlar

Kazakistan’dan 165 milyon dolar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) yönetim ve denetiminde bulunan Telsim ve Rumeli Telekom’un Kazakistan’da yaptığı yatırım ve kurduğu GSM şirketi ile ilgili olarak Kazakistan makamlarıyla ortaya çıkan uyuşmazlık sürecinde başlatılan Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) tahkim davasında hakem heyeti Telsim ve Rumeli Telekom lehine karar verdi.

Kazakistan’da GSM yatırımı yapan Uzan Grubu şirketlerinden Rumeli Telekom ve Telsim’in “usulsüz biçimde” ortaklık hakları ortadan kaldırılmıştı. TMSF’nin, Rumeli Telekom ve Telsim’in yönetim ve denetimini 2004’de devralması üzerine Kazakistan aleyhine başlatılan hukuki girişimler sonuç verdi. Şirketler, ICSID nezdinde açtıkları davayı kazanarak Kazakistan’ı 165 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum ettirdi.

Milyon dolarlık tazminatlar

Mona Awad adlı kadın çalışan HBOS'a karşı açtığı davada 25 milyon dolar tazminat kazandı. Patronu Awad'ın pantolon paçasını sıyırıp çalışanlara göstermişti.

Milyon dolarlık tazminatlar

Julie Bower 2001 yılında Schroeder Securities'e karşı açtığı davada 2.1 milyon dolar tazminat kazandı. Patronu çok az ikramiye vererek istifaya zorlamıştı.

Milyon dolarlık tazminatlar

Elizabeth Weston 2004'te Merril lynch'e karşı açtığı davayı kazandı. Weston'ın meslektaşları bir yılbaşı partisinde onu ahlak dışı emirlere itaat etme zorlamışlardı.

BİZE ULAŞIN