Rezidans konforlu ofisler

Rezidans konforlu ofisler

Holdingler ve inşaat şirketleri, ekonominin toparlanmaya başlamasıyla birlikte ofis projelerine ağırlık vermeye başladı. Yeni A sınıfı ofis projelerinde, rezidans hizmetleri ve yüksek konfor özellikleri dikkat çekiyor...

Ofis yatırımları bazen konut projelerinden çok daha karlı olabiliyor. Ofislerin metrekare kirası 15 dolardan başlayıp 45 dolarlara kadar çıkabiliyor. Küresel krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte gayrimenkul firmaları, ofis ve home (ev) ofis projelere ağırlık verdi.

Rezidans konforlu ofisler

Para dergisi kapak haberinde inşaat şirketlerinin rezidans konforundaki ofis projelerini derledi.

İşte iş dünyasına yönelik yeni ofis ve home ofis projelerinin özellikleri, satış koşulları ve fiyatları...

Rezidans konforlu ofisler

TEKFEN-OZ

Tefken-Öz, Kağıthane'de 100 milyon dolarlık Kağıthane Ofis Park projesini hayata geçiriyor. Bölgedeki eski çivi fabrikasının arazisine kurulan Ofis Park projesi, çok katlı kule yerine semtin dokusuna uygun olarak zemin üstü 4 ve 7 kattan oluşan bloklar şeklinde, 14 bin 235 metrekare arsa üzerinde toplam 55 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip. Projenin Mart 2012’de tamamlaması planlanıyor. 9 blokta 37 bin metrekare kiralanabilir alana sahip A sınıfı ofis kompleksinden oluşan proje, 100 milyon dolarlık yatırımla gerçekleşiyor. Metrekare fiyatını 3 bin 500 ile 3 bin 750 dolar olarak belirleyen firma, projenin yüzde 30’unu satışa çıkardı. Projenin ortak kullanım alanlarında kafeterya, özel yemek odaları ve toplantı odaları bulunuyor.

Tekfen-Oz’un 9 katlı ve 7 bin 900 metrekare kullanım alanına sahip Levent Ofis projesi ise 45 milyon dolarlık bir yatırım. A sınıfı ofis projesi olarak tasarlanan projede, brüt 800 metrekarelik ofis katlarına yer verilmiş. Eski otopark arsası üzerinde inşa edilen projenin mimari tasarımı ünlü Alman mimar Juan-Pablo Molestina’ya ait. İnşaatına 2009’un şubat ayında başlanan Levent’teki ofis projesi, Eylül 2010’da LEED sertifikalı yeşil ofis binası olarak hizmet vermeye başlayacak. Levent Ofis’te ortalama metrekare kira bedeli 35 dolar olarak belirlenmiş.

Rezidans konforlu ofisler

AĞAOĞLU

Konut sektörünün tanınmış ismi Ağaoğlu’nun Ataşehir'de inşa ettiği ofis projesi; mağazalar, restoran, kafe ve fast-food alanları, pastane ve eczaneye uygun bağımsız 63 bölümden oluşuyor. 24 bin 754 metrekarelik alana sahip My Office projesi, Emlak Konut tarafından 430 bin ile 21 milyon 462 bin lira arasında değişen muhammen bedel ve ihaleyle satışa çıkarıldı. 650 araçlık otoparka sahip My Office’te randevu sistemiyle kullanılabilen tam donanımlı toplantı odaları bulunuyor. Ofislerin fiyatı 430 bin liradan başlıyor. Projeden yüzde 25 peşinat ve 60 veya 84 ay vadelerle ofis satın almak mümkün.

My Oficce’in hemen yanında inşa edilen My Prestige’de ise büyüklüğü 70 ile 358 metrekare arasında değişen 122 adet 4 ayrı tipte ofis bulunuyor. Fiyatları 348 bin 400 ile 1 milyon 789 bin lira arasında değişen ofisleri satın alanlar, çok amaçlı toplantı salonları, 7/24 çalışan çok dilli call-center (çağrı merkezi), valet parking, kuru temizleme, çiçek bakım, mobil kuaför, 7/24 acil sağlık servisi, lounge, restoran, eğitim ve danışmanlık servisleri, güvenlik ve housekeeping gibi hizmetlerden yararlanabiliyor.

Ağaoğlu, Avrupa Yakası'nda ise 212 Alışveriş Merkezi'nin yanında, home ofis konseptine sahip My Residence 212 İstanbul projesini inşa ediyor. Basın Ekspres Yolu üzerindeki 503 üniteli proje, 5 yıldızlı otel konforu vaat ediyor. 81.07 ile 126.42 metrekare arasında değişen 10 ayrı tipte 1+1 ve 2+1 ev-ofis modeli bulunan projede fiyatlar 239 bin 700 liradan başlayıp 411 bin 700 liraya kadar çıkıyor.

Rezidans konforlu ofisler

PROPA

Propa İnşaat, bu yıl içinde Zincirlikuyu’da 3 bin 450 metrekarelik bir ofis projesine başlayacak. 9 milyon liralık yatırımla modern ve akıllı A sınıfı bir ofis kompleksi planlayan firma, bu projeden kiralama modeliyle 15 milyon liralık gelir hedefliyor. Büyükdere Caddesi, E-5 ve TEM otoyollarına yakınlığıyla dikkat çeken Propa Ofis’te 300 metrekarelik açık ofis alanları bulunuyor. Her 100 metrekareye bir araçlık otopark alanı ayrılan projenin zemin katında ise kafeterya ve restorana yer verilmiş. Bu ay inşaatına başlanan projenin 2011 şubatından itibaren kiralanması planlanıyor.

Rezidans konforlu ofisler

SOYAK

Bugüne kadar daha çok konut yapımına ağırlık veren Soyak, ofis yatırımı da yapacak. İstanbul Zincirlikuyu ve Levent’te iki ofis projesi hayata geçirmeyi planlayan firma, tecrübe ve markasını ofis pazarına da taşımayı hedefliyor. Soyak’ın Levent’teki 50 katlı ofis projesi, 55 bin metrekare inşaat alanına sahip. Proje için 100 milyon euro yatırım değeri hesaplanıyor. Soyak’ın Zincirlikuyu'da Tat Towers'ın yanında inşa edeceği 7 katlı ofis projesi ise 24 bin metrekarelik inşaat alanına sahip.

Rezidans konforlu ofisler

SUR YAPI

2009 başında Kavacık’taki ofis projesini bitirip ve teslim eden Sur Yapı’nın, bu yıl da İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Çamlıca’da, 150 bin metrekarelik arazi üzeride bin 500 konut, AVM ve ofis bloğundan oluşan yeni projeye başlaması bekleniyor. Tam netleşmeyen projenin yatırım miktarının 400 milyon dolar civarında olacağı söyleniyor.

Rezidans konforlu ofisler

DAP YAPI

İstanbul Maltepe’deki 11 bin metrekare arazi üzerine 212 konutlu iki kule ve bir iş merkezi inşa edecek olan DAP Yapı, Çağlayan’da da yeni Adliye Sarayı’nın yakınında Polisan Holding’le ortak satın aldığı 14 bin metrekarelik arazi üzerine 300 ofislik bir iş merkezi ve çarşı inşa edeceğini açıkladı. Maltepe’deki projeye ramazandan sonra başlamaya hazırlanan firma, Çağlayan’daki projeyi ise şimdilik beklemeye aldı.

BİZE ULAŞIN