Güzellik uykusu için tavsiyeler

Güzellik uykusu için tavsiyeler

ODA SICAKLIĞI İDEAL OLMALI

Uykuya geçiş evrelerinde odanın sıcaklığı oldukça önemli. Çok sıcak veya çok soğuk bir odada uykuya dalman biraz zor olabilir. Bu nedenle odanın sıcaklığına oldukça dikkat etmelisin.

Güzellik uykusu için tavsiyeler

KÖTÜ DÜŞÜNCELERDEN ARININ

Uykunun en büyük düşmanı endişe dolu düşünceler. Yatağa yattığın anda aklını kurcalayan o düşünceler senin uykuya dalmanı zorlaştırır. Her ne kadar zor olsa da yatağa girmeden önce aklındaki kötü düşünceleri kendinden uzaklaştırman oldukça önemli. Yoksa ne kadar uykun olursa olsun uykuya dalman uzun sürebilir. Bu süre uzadıkça da yatağında kalman zorlaşabilir. Pozitif düşünüp kendini pembe hayallere bırakabilirsin.

Güzellik uykusu için tavsiyeler

ILIK BİR DUŞ ALIN

Yatağa girmeden önce alacağın ılık bir duş daha sağlıklı bir şekilde uyumana yardımcı olur. Rahatlayan ve hafifleyen bedenin yatağın içerisinde kendini huzurla uykuya bırakır. Hem daha temiz hissettiğinde üzerinde bulunan olumsuz düşüncelerden arınmanda kolaylaşır.

Güzellik uykusu için tavsiyeler

BİTKİ ÇAYI İÇİN

Uyumadan önce içeceğin bir bardak bitki çayı çok daha kaliteli bir uyku uyumanı sağlar. Hem dinlendirici hem de arındırıcı olan bu çaylar sayesinde yatağa girdiğin anda göz kapakların yavaşça kapanır. Eğer bitki çayları ile aran yoksa bir bardak ılık süt de içebilirsin. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecekler uykuya geçiş evresini hızlandırır.

Güzellik uykusu için tavsiyeler

AĞIR YEMEKLERDEN KAÇININ

Uyumadan evvel ağır yiyecekler tüketmen bütün uyku süresi boyunca rahatsız olmana neden olur. Bu nedenle uyumadan 3 – 4 saat öncesine kadar bir şeyler yemeyi bırakmalısın. Ağır ve yağlı yemekler tüketirsen uyku kalitende düşüş olabilir.

Güzellik uykusu için tavsiyeler

KAFEİNDEN UZAK DURUN

Kafein içeren içeceklerin uykuya olan olumsuz etkileri hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle gün içerisinde ve uyumadan önce bu içeceklerden uzak durmanda fayda var. Uykunun kaçmasını istemiyorsan günlük kafein tüketimine dikkat etmelisin.

Güzellik uykusu için tavsiyeler

YATAK RAHATLIĞINA DİKKAT EDİN

Rahatsız bir yatak ve yastık uyku kalitesini düşüren baş faktörlerden bir diğeri. Bu nedenle yatağının ve yastıklarının bedenine uygun olduğuna dikkat etmen gerekiyor. Rahatsız bir yatak bel ağrıları çekmene, yastıklar ise boyun tutulmaları yaşamana neden olabilir. Yatak ve yastık seçiminde kaliteden ödün vermemen önemli.

BİZE ULAŞIN