Sakın yemeyin çünkü...

Bisküvi, çikolata, şeker, cips, gofret gibi abur cuburlar çocukların vazgeçilmezleri arasında. Ancak işin uzmanları, hiçbir besleyici değeri olmayan ve yüksek kalori içeren bu gıdaları, obezitenin baş sorumluları arasında gösteriyor. Sorun obeziteyle sınırlı kalmıyor, faturada kalp hastalığı, diyabet, alerji, kanser gibi çok ciddi hastalıklar da var.

Sakın yemeyin çünkü...

OBEZİTE BİR SALGIN MI?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "salgın" olarak nitelendirilen obezite her geçen gün artıyor. Sadece yetişkinlerin değil, çocukların da giderek şişmanlaması tabloyu kötüleştiriyor. Bunda en önemli etkenin yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğu çok açık. Uzmanlara göre çocuklarda obezitenin artmasındaki en büyük payı ise "abur cubur" sınıfındaki yiyecekler oluşturuyor.

Sakın yemeyin çünkü...

100 ÇOCUKTAN 25'İ OBEZ!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, Türkiye'deki her 100 çocuktan 25'nin obez olduğunu söylüyor, "Abur cubur diye tanımlanan kolay ve çabuk tüketilen, hiçbir besleyici değeri olmayan yiyecekler genellikle doymuş veya trans yağ içeren, vitamin ve minerallerden fakir, lif-posa değeri düşük, raf ömrünün uzatılması için koruyucu madde içeren tuz ve şeker oranı yüksek yiyeceklerdir. Bu yiyeceler sık tüketilirse kilo artışına ve obeziteye neden olur" diyor.

Sakın yemeyin çünkü...

KANSERE SEBEP OLUYOR!

Dr. Atakan'a göre, bu gıdalar çocuğu şişmanlatmakla kalmıyor, aynı zamanda çok ciddi sağlık sorunlarına da zemin hazırlıyor: "Abur cuburlar, trans ve doymuş yağ içermesinden dolayı kalp hastalıklarına, genellikle kızartma işlemiyle yapılması nedeniyle de hem kalp hastalıklarına hem de kansere neden olabilirler.

Sakın yemeyin çünkü...

HİPERTANSİYONDAN DİYABETE...

Aşırı tuz ve şeker tüketim sıklığına bağlı olarak hipertansiyon ve diyabete, lif-posa içermemesi nedeniyle sindirim rahatsızlıklarına ve çeşitli kanser türlerine, katkı maddelerinden dolayı da alerjik reaksiyonlara yol açabilir."

Sakın yemeyin çünkü...

VÜCUTTA DEĞİŞİME SEBEP OLUYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Demirok da bu gıdaların çocuk vücudunda yarattığı değişikliklere ve şişmanlığa götüren sürece dikkat çekiyor:

Sakın yemeyin çünkü...

0-3 YAŞINDA YAĞ HÜCRELERİ OLUŞUYOR

"Çocukların yağ hücreleri 0-3 yaş arasında oluşur. Bu dönemde kilolu olan çocukların ömür boyu kilolu olma riski artar. Abur cuburlardaki trans yağlar, yağ hücrelerinin oluşmasını artırırken, şeker de hücrelerin oluşma oranını artırır. Özellikle şeker bağımlılık yaptığından, çocukların yedikçe yeme istekleri artar. Bu da obezite riskini katlar."

Sakın yemeyin çünkü...

HANGİ ABUR CUBURLAR DAHA TEHLİKELİ?

Peki hangi abur-cuburlar daha tehlikeli, hangileri daha masum ve bunlardan tamamen uzak durmak mı, arada bir tüketmek mi daha doğru?

Sakın yemeyin çünkü...

CİPS YERİNE...

Dr. Atakan, bu konuda ailelere çok önemli görevler düştüğünü ve çocuklara atıştırmalık olarak bisküvi, çikolata, cips yerine besleyici ve sağlıklı yiyecekler verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

BİZE ULAŞIN