Cem Karaca kimdir?

Cem Karaca kimdir?

8 Ocak Türk müziğinin efsanevi sesi Cem Karaca'nın ölümünün 8. yıldönümü. Bu özel günde ardında onlarca unutulmaz eser ve anı bırakan Cem Karaca'yı tekrar hatırlamak, hatırlatmak istedik.

Cem Karaca kimdir?


ANADOLU ROCK'IN KURUCUSU

Anadolu Rock ve Anadolu Pop'un kurucularından olan Cem Karaca, bu müzik tarzlarını icra eden Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gibi pek çok grupla çalıştı. Güçlü bir rock ve pop kültü yarattı. Eserlerinde sosyal ve siyasî içerikli konulara değinerek müziği farklı boyutlara taşıdı.

Cem Karaca kimdir?

TOTO KARACA'NIN İLK ÇOCUĞU

5 Nisan 1945’de İstanbul’da dünyaya gelen Cem Karaca, Ermeni asıllı Toto Karaca ile Azeri asıllı Mehmet Karaca’nın ilk çocuğu. Ortaöğrenimini Robert Kolej'de yapan Karaca, sanatçı bir çiftin çocuğu olduğu için müziğe de doğuştan yetenekliydi.

Cem Karaca kimdir?

MÜZİKLE TANIŞMA

Sanatla iç içe büyüyen Cem Karaca’nın müzik ile ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa Felegyan’nın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile oldu.

Cem Karaca kimdir?

AŞIK OLDUĞU KIZA ŞARKI

Kolej yıllarındayken dünyada popülaritesi artan rock müziğine ilgi duymaya başlar. 14 yaşında İzmir’de tatildeyken âşık olduğu kızı etkilemek için Johnny Guitar adlı şarkıyı söyleyen Cem Karaca, annesi Toto Karaca’yı daha çok etkiler.

Cem Karaca kimdir?

Cem Karaca’nın müziğe olan yatkınlığını gören Toto Karaca, oğlunun müziğe yönelmesinde büyük rol oynadı.

Cem Karaca kimdir?

İLK MÜZİK GRUBU: DİNAMİTLER

Profesyonel müzik hayatının ilk dönemlerinde rock'n roll tarzı çalışmalarıyla bilinen Cem Karaca 1963 senesine doğru “Dinamitler” adı altında arkadaşları ile kurduğu grupla sahne almaya başladı.

Cem Karaca kimdir?

Karaca, aynı sene “Dinamitler” grubunun dağılmasının ardından “Bekledikleriniz” ile geri döndü.

BİZE ULAŞIN