Google Earth'ün karikatür hali

Google Earth'ün karikatür hali
Eski Türk filmlerinden birçok figürü de ekleyerek üç yılda İstanbul'un karikatür haritasını çizen Servet Gürbüz'ün çalışması, Koç Müzesi'nin demirbaşları arasında girdi. Servet Gürbüz, İstanbul haritası içinde yaklaşık 700 farklı figüre yer vermiş. İşte Servet Gürbüz'ün o eşsiz figürleri...
Google Earth'ün karikatür hali

HALİÇ(ALTIN BOYNUZ)
Haliç, İstanbul'un bir koyudur.

1453 de ise Osmanlı Sultanı II. Mehmed'in gemilerini yağlanmış kütükler üzerinde Galata içlerinden karşı yana geçerek Haliç'e indirmiştir... Üzerinde 3 köprü vardır... Bunlar Galata, Atatürk ve Haliç köprüsüdür.

1502'de ünlü ressam Leonardo Da Vinci Sultan 2. Beyazıt'a mektup göndererek bir köprü yapmak istediğini iletir. Ne yazık ki Sultan bu projeye pek ilgi göstermez. 2001 yılında köprünün küçük bir kopyası, Norveç'te hayata geçirilmiştir.

Google Earth'ün karikatür hali

GALATA KÖPRÜSÜ
Haliç üzerindeki ilk köprü, 6. Yüzyıl'da Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırıldı.

Bizans tarihçilerine göre 12 kemerden oluşan taş köprü, Eyüp-Sütlüce arasındaydı.

Google Earth'ün karikatür hali

MİLENYUM TAŞI
İstanbul'dan Roma'ya giden meşhur yolun, başlangıç noktası olarak kabul edilir.

Google Earth'ün karikatür hali

FİRUZ AĞA CAMİ
İstanbul'un fethinden sonra yaptırılan ilk camilerden biridir.

Sultan 2. Beyazıt'ın Hazinedarbaşısı FiruzAğa tarafından yaptırılmıştır. Firuzağa Cami ile Sultanahmet Cami'nde ikindi ezanı karşılıklı olarak okunmaktadır.

Önce Sultanahmet müezini ezana başlar. Ardından Firuzağa'nın müezzini, buna cevap verir. Her iki cami arasında ezan karşılıklı olarak yankılı alarak okunur.

Google Earth'ün karikatür hali

DİKİLİ TAŞ (3460 yıllık taş)
Mısır'ın 18 sülale hükümdarlarından 3.Thutmosis (MÖ 1502-1448) kazandığı zaferlerin anısına M.Ö. 1450'de Luksor'da, Karnak Mabedi'nin önüne Dikilitaş'ı yerleştirmiştir.

İstanbul'un en eski eserlerinden biri olan taş, Firavunlar'ın tarihten silinmesiyle Romalılar'ın eline geçmiştir. 2'inci Konstantinus (337-361) taşı İstanbula götürmek üzere İskenderiye'ye taşıtmak istemiş fakat başaramamıştır.

Daha sonra İmparator Julianus'un (361-363) emriyle taş için özel bir gemi yapılmış ve bu devasa eser İstanbul'a taşınmıştır.

Google Earth'ün karikatür hali

AH GÜZEL İSTANBUL
Ah Güzel İstanbul, 1966 yapımı Sadri Alışık’ının en güzel filmlerinden... Atadan miras kalan parayı yiyip bitirmiş eski istanbul beyefendisi Haşmet’in (Sadri Alışık) Tavan arasında bulduğu ayaklı fotoğraf makinesiyle Sultanahmet civarında sokak fotoğrafçılığı yapmaktadır.... Film artist olmak için evden kaçan Ayşe (A. Algan) yardım etmek istemesiyle başlar...

Senaryosunu Safa Önal ve Ayşe Şasa 'nın birlikte yazdıkları bu kara komedi tarzındaki filmi Atıf Yılmaz yönetmiş baş rollerinde Sadri Alışık ve Ayla Algan oynamışlardır.
San Remo'da 10.Uluslararası Bordighera Gülmece Filmleri Şenliği 'nde "Gümüş Ağaç" ödülü verilmiştir.

Google Earth'ün karikatür hali

YILANLI  SÜTUN
Burmalı Sütun olarak da bilinir. Hipodrom'dan (At Meydanı) kalan en eski eserlerinden birisidir. M.Ö. 5. Yüzyıl'da Persler'i yenen Yunanlılar, elde ettikleri bronz ganimetleri eriterek bu eseri yappmışlardır.

Boyu 8 metreyi bulan Yılanlı Sütun aslında Yunanistan'daki Apollon mabedine dikilmiştir. Daha sonra Konstantin trafından 324 yılında getirilerek Hipodikilmiştir.

17. Yüzyıl'a kadar yılanların kafaları yerlerinde durmuş, sonradan kaybolan kafaların bir parçası bulunarak Arkeoloji Müzesi'ne konulmuştur.

BİZE ULAŞIN