Haftanın iz bırakanları

Haftanın iz bırakanları

"Haftanın İz Bırakanları"nda bu haftaki gündem başlıklarımız Aşk-ı Memnu dizisinin finali, geçtiğimiz gün açıklanan büyüme rakamları, Ayşe Arman'ın Eren Talu röportajı, Tanzanya'daki taciz polemiği, Opera Festivali, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi öğrencilerinin konseri, Cunda'daki hoş bir pastane ve Colin Farrell'in son filmi "İlahların Aşkı"...

RÖPORTAJ: Alev Derbent / Sabah İnternet

Haftanın iz bırakanları

"BİHTER'İ İDAM HÜKÜMLÜSÜYMÜŞ GİBİ İZLEDİK"

Aşk-ı Memnu dizisinin finali diğer bölümlerinden çok izlendi. Hadi bu normal ama finalde de en çok Bihter karakterinin intihar sahnesi ilgi çekti, ertesi gün internet sitelerinde bu sahne bolca izlendi. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Haftanın iz bırakanları

Bana göre Aşk-ı Memnu finalinde asıl ilginç nokta şudur: Herkes Bihter’in kitapta yazdığı gibi intihar edeceğini biliyordu. O halde bu kadar merak edilen neydi? Ben o akşam ekran başında olan kalabalık bir grubu bir süre uzaktan gözlemledim. Bihter yasak meyveyi tercih etmiş, yasayı çiğnemişti ve ölüme hükümlüydü ya…  Ekran başındakilerden bazıları da sanki idam hükümlüsünün infazını izleyen savcı ve hapishane müdürünü andırıyordu! Hep soğukkanlı olmaya çalışarak infazın gerçekleşmesini bekliyor, hem de içleri acıyordu…

Haftanın iz bırakanları

Bir de şu var: Aşkların yaşanmasına izin verilmeyen, aşkın sadece şiirlere, şarkılara hapsedildiği toplumlarda gizliden gizliye aşk yasak olsun, yanlış olsun ve sonunda cezasını bulsun istenir! Aşk-ı Memnu dizisi tam da toplumun bu gizli ezikliğini ve hasedini gıdıklamak için yazılmış gibiydi.

Haftanın iz bırakanları

EKONOMİK KRİZİN ARDINDAN...

2010 yılının ilk çeyreğinin büyüme rakamları açıklandı. Küresel krizde en hızlı toparlanan ülkelerden biri olduğumuz ortaya çıktı. Siz ne diyorsunuz? Sokaktaki insanın yüzü gülecek mi?

Haftanın iz bırakanları

Şimdi hükümetin, sanayicinin ve belli ölçüde perakende sektörünün yüzü gülüyor. Herkesin yüzünün gülmesi için işsizlerin iş bulmaya başlaması gerekiyor. Yani ekonomideki toparlanmanın istihdama yansımasını bekleyeceğiz.

Tabii itiraf edeyim ki, bir yandan da dua etmeliyiz. Ne için mi? Tam biz düzelirken Avrupa’da derinleşen ekonomik kriz bize çelme takmasın diye…

Ha! Unutmadan…  Sezar’ın hakkı Sezar’a… Krizden böyle çabuk çıkıyor olmamızda ilk defa IMF’ye “tedbirlerini al da çek git!” denilerek kriz tacirlerinin şapa oturtulmasının büyük payı var.

Haftanın iz bırakanları

"ECE'NİN İŞLERİNE AKIL ERDİREMİYORUM"

“Tanzanya’da taciz” tartışmasının böyle büyümesine ne diyorsunuz? Ece Vahapoğlu bir otelde çalışan 16 yaşlarındaki bellboy’un kendisini taciz ettiğini iddia etti, Sevilay Yükselir, Oylum Talu, Nagehan Alçı bunun abartı olduğunu söylediler. Hıncal Uluç, ortaya çıkan polemikte Ece Vahapoğlu’na arka çıktı. Nedir bütün bunlar? Siz bir şey anladınız mı?

Haftanın iz bırakanları

İşadamı, gazeteci, siyasetçi yüzden fazla insanın gittiği geziden Türkiye’ye getire getire bir “taciz olayı” getirdik! Orada da kim kimi taciz etmiş, anlayamadık. Ece’nin yazdıkları bile pek açık değil. Ben zaten Ece’nin işlerine, dünyaya bakışına ve yazılarına pek akıl erdiremiyorum. Bir Hıncal Ağabey anlamış! İlginç! En iyisi bunları bana değil, Hıncal Ağabeye sorun!

BİZE ULAŞIN