Sinemadaki 10 temel kavram

Sinema, birden fazla disiplinin içinde kendine yer bulmuş bir iletişim aracı olarak karşımıza çıkar. Sinemayı doğru algılamak, kurallarını, kavramlarını profesyonel şekilde bu alanda gelişmenin ve ilerlemenin önemli unsurlarındandır.

Sinemayla ilgilenen kişilerin bilmesi gereken temel kavramlar...

Pazartesi 23.09.2019 11:29 Güncelleme: Pazartesi 23.09.2019 12:32
Sinemadaki 10 temel kavram

1.180 DERECE KURALI

İki nesne arasına çekilen, 'Hayali çizgi' olarak da bilinen bu kural, izleyici perspektifinin tutarlığını güvenceye alır. Bu iki nesne karşılıklı konuşan iki kişi olabileceği gibi iki bina arasında da çekilebilir, iki gezegen arasında da çekilebilir. Temelde, bir sahne çekilirken, kameralar bu hayali çizginin sürekli tek bir tarafında kalmalıdır aksi takdirde izleyici yönünü şaşırabilir.

30 derece kuralı

Bir başka kamera açısına kesme yapıldığında kameranın önceki açıdan en az 30 derece farklı olmasını şart koşan, devamlılık adına uygulanan bir kuraldır. Eğer bu kurala uyulmazsa izleyicide sanki kamera biraz sıçramış gibi şok etkisi yapabilir.

Sinemadaki 10 temel kavram

2.MİZANSEN

Sahneye koyucunun belli bir oyun için oyuncuları düzene alması ve onları oyuna uygun bir uyum içinde sokması için yaptığı hazırlık, çalışma.