Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

  • Çarşamba 28.07.2010
Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

Yaz tatilinde okumak için bol bol vakit ve bir o kadar da sırasını bekleyen kitap var. Kış boyunca raflardan bize göz kırpan farklı türden kitapları Elif Tanrıyar, Sabah Kitap için derledi. Aşk, macera, chick-lit, polisiye kitaplar, tarihi romanlar, biyografiler, klasikler ve çok satanlar...

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

Malum, her yazın gözdeleri farklıdır. Bazı kitaplar podyuma çıkar gibi, plajlardan kafelere daha çok salınır, çantaların kenarından göz kırpar. Bu yazın süper starı ise Ahmet Ümit'in Everest Yayınları'na transferinin ardından ilk yayımlanan kitabı İstanbul Hatırası olmuş görünüyor. Bu heyecanlı polisiyede, eski dost Komiser Nevzat ve arkadaşlarıyla buluşuyoruz bir kez daha. Anlatılan hikâye ise bizi Byzantion'dan İstanbul'a uzanan gerilim yüklü, tarihsel bir serüvene sürüklüyor.

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

Bu yazın en sürpriz kitabı ise gizemli blogger Pucca'nın yazdığı, Okuyanus Yayınları'ndan çıkan Küçük Aptalın Büyük Dünyası... Kısa sürede çok büyük başarı yakalayıp, bu yazın en popüler kitabı tahtına oturan romanda Pucca, blog'unda yazdıklarından yola çıkarak, hayalindeki aşkın peşinde koşan genç bir kadının komik maceralarını anlatıyor.

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

Daha kendisini görmeden merak uyandıran bir diğer flaş kitap ise Jasper Kent'in Oniki'si oldu. Can Yayınları, daha önce denenmemiş bir tanıtım kampanyası düzenlediği kitap için tarihi giysiler içinde 12 adamı sokaklarda dolaştırarak, önden merakımızı celbetmeyi başarmıştı. Peki kitapta ne anlatılıyor? Merkezinde "Napolyon, Rusya seferinde dayanılmaz kış koşullarına mı yenildi, yoksa işin içinde başka güçler de var mıydı?" sorusu bulunan hikâye, 1812 yılında, Rusya'da geçiyor. Bu iddialı tarihi-gerilim romanı; yalnızca savaştan, aşktan ve vampirlerden bahsetmekle kalmıyor, geri planda asıl olarak insanlığın gerçek doğasına dair çarpıcı sorular da soruyor.

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

Bu yazın bir diğer gözdesi ise Jean-Christophe Grangé'nin heyecanla beklenen son romanı Ölü Ruhlar Ormanı oldu. Doğan Kitap'tan çıkan kitapta yine gerilim ve dehşete doyuyor, bu kez Fransa'dan Güney Amerika'ya uzanan sürükleyici bir hikâyeyle karşılaşıyoruz.

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

EDEBİYATIN HASINDAN VAZGEÇMEYENLERE!

* Katil Orospular, Roberto Bolano, Metis Kitap Kitapta yer alan toplam 13 öykünün hepsi de mistik ve melankolik bir iklime sahip. Bolano'nun kendi hayatıyla benzeşen, Meksika, Barselona ve Paris'te geçen öyküler, son derece sade bir üslup ve yalın bir dille yazılmış. Bolano'nun asıl ustalığı ise sıradan dünyaların sıradan insanlarının içinde saklı duran gizli ruhu bulup çıkarmasında yatıyor.

* Gerçekliğin Aynasında, Murat Gülsoy, Can Yayınları Gerçekliğin Aynasında, klasik bir aşk hikâyesi formatında başlasa da giderek zihnin labirentlerine taşınan ve gerçeklik duygusunu sorgulayan bir bilmeceye dönüşüyor.

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

* Görünmeyen, Paul Auster, Can Yayınları 1967 baharında New York'ta başlayan roman, iç içe geçen dört bölüm boyunca Paris'e ve Karayip Adaları'na kadar uzanan karmaşık bir ilişkiler zincirini anlatıyor. Şair olmak isteyen üniversiteli Adam Walker, siyasal bilimler profesörü Rudolf Born ve sevgilisi Margot ile başlayan aşk üçgeni, Walker'ın ablasını, Born'un üvey kızını da içine alan dörtgenlere, beşgenlere dönüşüyor. Auster'ın son zamanlardaki belki de en iyi romanı...

* Hep Yazmak İsteyenlerin Hikayeleri, Fatih Özgüven, Metis Kitap Kitapta tedirginlik hissiyle tereddütlü durumların kol kola verdiği 11 öykü yer alıyor. Kahramanların hiçbiri belki büyük, sarsıcı olaylar yaşamıyorlar ama bu sıradan görünüşlü kişilerin her birinin yaşama değdiği o kısa anlar, Özgüven'in kalemiyle olağanüstüleşiyor.

Tatile çıkacaklar için yaz kitapları

Bunları da atlamayın:

* Düğün Evi, Necib Mahfuz, Turkuvaz Kitap
* Sahilde Kafka, Haruki Murakami, Doğan Kitap
* Çimen Türküsü, Truman Capote, Sel Yayıncılık
* Graceland, Chris Abani, Metis Kitap
* Bebek Töreni, Chantal Deltenre, Metis Kitap
* Yitik Ufuklar, James Hilton, Can Yayınları

 

BİZE ULAŞIN