Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki "Pozitif Yaşam"ı

  • Cumartesi 31.03.2012
Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

Geçtiğimiz yıl evlenen Hattat Klinik’in sahibi Dr. Ece Hattat ve eşinin Ulus’taki evindeyiz. Yıllar sonra çocukluğunun geçtiği evde eşiyle yeni bir yaşam kuran Ece Hattat, birebir dahil olduğu dekorasyon sürecini anlattı.

Hazırlayan: Yasemin Savcı
Fotoğraflar: Volga Yıldız
Kaynak: Home Art

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

Eşinin gastronomi ile ilgili kitapları, Ece’nin tıp kitaplarıyla birleşince evde böyle bir kitaplık kaçınılmaz hale gelmiş. Kitaplığın önündeki puflu koltuk sayesinde çift, sık sık burada kitap okuyor. Mimat Mimarlık ortaklarından, aynı zamanda çiftin komşusu da olan Hülya Odabaşıoğlu tarafından tasarlanan kitaplık, çatı eğimine göre şekillendirilmiş. Masa lambası, Harvey Nichols’tan alınmış, Okuma lambası, Philips. Puflu berjer, Ahmet Kaleli.

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

“Bahar ve yaz aylarında sürekli balkondayız. Manzara ve gün batımı harika oluyor.”

* L kanepe ve berjerler, Ahmet Kaleli’ye yaptırılmış. Orta sehpa ve yan sehpalar Ligne Roset. Aydınlatmalar, Bakara’dan alınmış. Yastıklar, Deco Center ve Zara Home’dan. Özgün baskılar, Devrim Erbil imzasını taşıyor. Halı, Step.

* Şömine Hürsan. Duvar kağıdı, Doğuş Dekorasyon’dan seçilmiş. Televizyon ünitesinin üzerindeki şeffaf cam biblolar, çiftin aynı zamanda nikah şahidi olan Aydın Boysan’ın hediyesi.

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

Bir yıl önce ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla tanıştığım çift o sırada yeni evlenmişti. Evde tadilatın yeni bittiğini ve dekorasyon sürecine başladıklarını, çok acele etmeden, dekorasyon dergilerinden de yardım alarak evlerini dekore ettiklerini anlatmıştı Ece Hattat. Aradan geçen zaman içinde evlerini tamamlayan çiftin kapısını çaldığımızda yüzünden hiç eksik olmayan gülümsemesi ve pozitif enerjisiyle Ece Hattat karşılıyor bizi. Yoğun iş hayatının arasında çekim için fırsat yaratan Ece, hemen anlatmaya ve bize evi gezdirmeye başlıyor. Ece eğitim ve çalışma hayatı nedeniyle uzun süre yurtdışında kaldıktan sonra çocukluğunun geçtiği evde yaşamaya karar vermiş.


Yemek masası, sandalyeler ve büfe, Marangoz Mithat Usta’ya yaptırılmış. Yemek masasının mermer tablası, Baykaralar Mermer’e yaptırılmış. Büfe kapaklarının cilası, masanın mermerine uygun olacak şekilde hareli yapılmış. Perdeler, Galeri Mefruşat’tan. Aydınlatma, Elements. Resim, Prof Dr. Gıyas Korkut imzalı; Ece’nin kendisi gibi doktor olan babasının arkadaşı olan Korkut’un hediyesi. Vazo, çifte bir arkadaşlarından hediye. Tabaklar V&B. Ayna, Ligne Roset.

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

“Denedim ve gördüm, sürekli oturulan alanlar için çok toz tutan cam sehpaları hiç tavsiye etmiyorum.”

Kanepeler, Koleksiyon’dan. Cam orta sehpa, Natuzzi’den. Yan sehpalar, Deniz Tunç. Tablolar, Mehmet Ersin. Halı, Step’ten. Puflar, özel yaptırılmış. Aydınlatmalar, Elements. Üst üste kitap formundaki sehpa, Ece’nin ablası İrem Hattat’ın hediyesi. Televizyon ünitesi, Natuzzi’den orta sehpa olarak alınmış ve televizyon sehpasına dönüştürülmüş.

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

“Burası tam bir sohbet mutfağı. Dostlarımız da burayı çok seviyor. Vakit buldukça eşimle değişik yemekler ve tadım günleri de yaparız."

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

Mutfak, orijinal haliyle bırakılmış. Tüm dolaplar yerinden çıkarılıp temizlenip cilalanıp yeniden monte edilmiş. Tezgâhlar, Baykaralar Mermer’e yaptırılmış. Kulplar, Çağlayan’dan seçilmiş. Zemindeki orijinal mermer yer kaplamaları da temizlenerek muhafaza edilmiş.

Dr. Ece Hattat'ın Ulus'taki Pozitif Yaşamı

Kendilerini dinamik İstanbul hayatından koparmayacak bir lokasyonda bu evde çocukluğunun büyük bir kısmını geçiren ve birbirinden güzel hatıralar biriktiren Ece, yeni bir yaşam için evde ciddi bir tadilat sürecine girişmiş. Aile dostları Ahmet Aras ve ekibinin detaylı ve titiz çalışmaları ile yaklaşık 5 ay süren tadilatın ardından önce üst salona birkaç eşya almaya karar vermişler. “Önce üst salonu dekore ettik. Çünkü burası evde en çok vakit geçirdiğimiz, çalıştığımız, dinlendiğimiz ve sinema keyfi yaptığımız bölüm. O dönem hem tez dönemi, hem tadilat hem de evlilik hazırlıkları dolayısıyla yorulduğumuzdan dekorasyona 4-5 ay ara verdik. Bu dönemde hoşumuza giden stilleri, eşyaları belirledik. Ardından iki ay gibi kısa bir sürede evin geri kalanını dekore ettik.

BİZE ULAŞIN