Filipinli bakıcı şirketinin kurucusu Olcay Nazlı Karakuş: Güzel kızları ağına düşüren çeteler var!

Ülkemizde nüfusları 1 milyonun üzerinde olan Türkmen, Özbek, Gürcü, Filipinli çalışanların çoğu kaçak durumda. Merdiven altı şirketlerin ya da dolandırıcıların eline düşmüş durumdalar. Peki onların haklarını koruyan bir sistem var mı?

Pazar 29.09.2019 10:14 Güncelleme: Pazar 29.09.2019 10:19
Filipinli bakıcı şirketinin kurucusu Olcay Nazlı Karakuş: Güzel kızları ağına düşüren çeteler var!

Türkmen, Özbek, Gürcü, Filipinliler... Çocuğumuza da bakıyorlar yaşlılara da, ev işlerimizi de yapıyorlar masajımızı da... Ülkemizdeki nüfusları bir milyonun üzerinde... Çoğu kaçak durumda, merdiven altı şirketlerin ya da dolandırıcıların eline düşüyor. Peki, hem ailelerin hem de bu personellerin haklarını koruyan bir sistem var mı? Ülkemizdeki kaçak personel durumunu masaya yatırdık

Filipinli bakıcı şirketinin kurucusu Olcay Nazlı Karakuş: Güzel kızları ağına düşüren çeteler var!

Çocuklarımıza Filipinliler, yaşlı ve hastalarımıza Türkmenler bakıyor, ev işlerimizi Özbekler yapıyor, ayrıca masajımızı yapıp inşaatlarımız da çalışıyorlar. Yeni onlar artık her yerde... Ülkemizde tahminen bir milyonun üzerinde bu ülkelerden gelmiş bakıcı ve yardımcı personel bulunuyor. Ülkesini geride bırakarak tanımadığı bir evde çalışmaya gelen kadınlar ve hiç tanımadıkları kişileri evlerine çocuklarına bakmak için alan aileler... Her iki taraf için de zor bir durum. Peki, hem işverenin hem de yabancı çalışanın haklarını gözeten bir sistem var mı? Hırsızlık ya da çocuğa şiddet gibi durumlarda sistem nasıl işliyor? Son zamanlarda denetimler arttı ve çoğu bebek bakıcısı olarak çalışan ama çalışma ya da oturma izni bulunmayanlar görüldükleri yerde polis tarafından ülkelerine gönderiliyor. Bunun yanı sıra binbir umutla ülkelerinden Türkiye'ye gelen binlerce kaçak işçi bulunuyor. Üstelik bunlar merdiven altı diye tabir edilen şirketlerin ya da dolandırıcıların ağına düşerek ceplerindeki tüm para alınarak ortada kalıyorlar. Biz de bu hafta ülkemize çalışmak amacıyla gelen kaçak işçilerin düştükleri tuzakları mercek altına aldık. Evde kaçak işçi çalıştırmanın hem aileye hem de çalışana verdiği zararlarını araştırdık. Filipinli bakıcı şirketinin kurucusu Olcay Nazlı Karakuş ile sektördeki açıkları ve aileleri bekleyen tehlikeleri konuştuk.