Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

'Bahtiyar Ölmez' dizisinde 'Nuran'ı canlandıran Hazal Şenel, "Oyunculuğa 13 yaşında 'Selena' dizisinde kötülük düşünen bir karakterle başladım. Türkiye kötü kızı benden öğrendi" diyor.

  • Pazar 07.01.2018
Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

OĞUZHAN TORACI

13 yaşındayken atv dizisi 'Selena'yla şöhreti yakalayan çocuk oyuncu Hazal Şenel büyüdü, yıllar sonra yuvaya tekrar döndü, atv dizisi 'Bahtiyar Ölmez'de 'Nuran' karakteriyle izleyicilerle buluştu. Komedi ağırlıklı kariyerinden sonra dramaya yönelen güzel oyuncuyla; erkek arkadaşı ve kedileriyle yaşadığı evinde buluştuk. Şenel, yeni projesi ve hakkında merak edilenlerle ilgili GÜNAYDIN'a samimi açıklamalar yaptı.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

'Hayat nasıl gidiyor?' diye kimse sorsam, herkes 'Çok güzel' diyor. Hayat sadece yeni işe başlayınca mı güzel gider?

Benim için öyle, çünkü boş vakit dediğin şey benim için maksimum iki ay sürer. Çünkü çalışmamak beni yorar ama o durumda da kaldım. Artık büyük roller oynamak istiyorum. Çünkü 'Selena'da oynayan 13 yaşındaki kız değilim. 25 yaşına geldim ama hâlâ okula giden, annesine yalan söyleyen kız karakterler geldiği için çalışmama kararı aldım. Tabii ki bu benim için bir seçimdi. Bazı projelerde; benim istediğimi ben alamadım, onların verdiğini de ben istemedim diyebilirim.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

HİÇBİR KARAKTER KARİZMAMI ÇİZMEZ

Hâlâ 'Selena'yla anılmak size ne hissettiriyor? Dizideki 'Kıvılcım' rolünün üzerinize yapıştığını düşünüyor musunuz?

Alında kendimi çok tatlı hissediyorum. Mesela Instagram'dan mesajlar geliyor, 'Abla, seni izlerken ben daha küçüktüm ve hâlâ izliyorum' diyorlar. Bu da 20-25 yaş aralığındaki çoğunluğun beni tanıdığı anlamına gelir. Hatta hâlâ tekrarları verildiği için şimdilerin çocuklarına da hitap ediyorum. Tabii ki bugüne kadar pek çok işte komedi oynadığım için bu rol üzerime yapıştı. Zaten o yüzden son üç yıldır sıkıntıya girdim ve kendimi uzaklaştırdım. Çünkü ben drama da çok seviyorum.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

Güzel, alımlı kadın oyuncularımıza anne rolü teklif edildiğinde tribe giriyorlarmış. Anne rolü oynamak karizmayı çizer mi?

Bence hiçbir karakter benim karizmamı çizemez. 'Kıvılcım' diye şımarık ve kötülük düşünen bir karakterle oyunculuğa başladım; Türkiye 'bad girl' yani 'kötü kız'ı benden öğrendi. Gençliğin 'Kara Melek'i gibiydim. Hâlâ sosyal medyada caps'lere, 'Kıvılcım büyümüş, alev alabilir' diye konu oluyorum.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

ÇOCUKLUĞUMU YAŞAYAMADIM

Çılgın, şımarık ve küçük kız rolünden çıkıp 'Bahtiyar Ölmez' dizisinde daha ağırbaşlı ve gerçekçi bir karaktere bürünmek zor oldu mu?

Hayır, çünkü herkes normalde sakin bir yapıya sahip olduğumu biliyor. Normalde kalp kırmaktan ve yüksek sesle konuşmaktan hiç hoşlanmam. İçimde şımarık, küçük bir kız yok belki ama yüksek sahneleri seviyorum. Teknik oynamam, daha şizofrenik bir oyunculuk tarzım vardır. Karakteri hissetmezsem, zaten yapamam.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

13 yaşından bu yana çalıştığınızı söylüyorsunuz. Bu kadar erken bir yaşta iş hayatına atılmak yormadı mı?

Farkında değilim, benim için normal olan bu. Çalışıyormuşum gibi gelmiyor çünkü 'Merhaba' deyip neredeyse içinde büyüdüm. 20'li yaşlarda üniversiteyi bitirip iş arama gibi bir durumum olmadı. 13 yaşından beri çalışıyorum ve başka bir meslek bilmiyorum. Tek yapabildiğim şey oyunculuk ve yaş oturdukça ne kadar büyülü bir iş yaptığımı anladım. Eğer başka bir şey yapabilseydim de veteriner olmak isterdim. Çünkü hayvanları hastalıklı derecede çok seviyorum; yardıma ihtiyacı olanların yanında olabilirdim. Şu anda da evimizde dört kedimizle birlikte yaşıyoruz.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

Çocukluğunuzu doya doya yaşayabildiniz mi?

Tam yaşadım diyemem, sokakta seksek ya da saklambaç oynadığımı hatırlamıyorum. 8 yaşımdayken Pam Çocuk Kulübü'nde tiyatro eğitimi almaya başladım. Ondan sonra Şehir Tiyatroları sınavlarına girdim. Aynı anda okul, Şehir Tiyatroları, devlet opera ve balesindeydim. Bunları 9 yaşında yapmaya başladım. 'Ah be, çocukluğumu yaşayamadım' demedim, ben kazanımlarımdan memnunum. En baştan başlasam yine bu hayatı seçerim.

Hazal Şenel: Türkiye kötü kızı benden öğrendi

BİRAZ EGO BANA ÇOK YAKIŞIR

İlk başlarda setlere belki ailenizle gidiyordunuz ama sonrasında kendi ayaklarınızın üzerinde devam ettiniz. Bu sektörde, bir kadın olarak kariyer yapmak zor muydu?

Zor tarafları var. İster istemez bir erkekle, bir kadına aynı davranılmıyor. Erkek oyunculara daha usturuplu davranılıyor ama kadınsanız, bir de absürt bir karakteri canlandırıyorsanız; sizinle daha samimi ve laçka bir ilişki kurabiliyorlar. Gerçi hâlâ yeni bir sete gittiğimde bana çocuk oyuncu gözüyle bakıyorlar.

BİZE ULAŞIN