Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

SONAT BAHAR

Osman Sınav ile yeni dizisi Sen Anlat Karadeniz 'in Trabzon'daki setinde buluştuk. Hayata kafa tutan Karadeniz erkeğini, diziye konu olan erkek şiddetini konuştuk. Sohbetimiz ülkemiz üzerinde oynan oyunlardan hain darbe girişimine kadar gitti.

Karadeniz'deyiz... Her günü sürprizli Karadeniz'de. Sabah uyandığımızda gökyüzü bize küskün ama öğlen neşe içinde güzel yüzünü gösterebiliyor. Trabzon ve civarında en güzel manzaranın, en dik yamaçların, en hırçın dalgaların peşinde bir ekip var, ben de onların peşindeyim. İki gün boyunca Osman Sınav'ın yapımcılığını üstlendiği, yönetmen koltuğuna yıllardır asistanlığını yapan Emre Kabakuşak ile oğlu Yusuf Ömer Sınav'ı oturttuğu Sen Anlat Karadeniz setinde, ekibin emeğine tanık oluyorum.

  • Pazar 21.01.2018
Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

Hani fragmanları içimizi dağlayan, dayak yemiş bir anne ve oğulun gözyaşlarıyla başlayan dizi var ya, Sen Anlat Karadeniz işte o. Eşinden şiddet gören ve küçük yavrusuyla kaçan bir kadının hikayesi. Adama direnen ve kafa tutansa bir Karadeniz erkeği. Yani dizide yok yok, şiddet, aşk ve bir kahraman.

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

Osman Sınav bir gün boyunca bizi gezdiriyor. Anlatıyor. Proje için çok heyecanlı. Biz de heyecanlanıyoruz haliyle. Bu Çarşamba günü atv'de ekrana gelecek Sen Anlat Karadeniz'i, Türkiye'yi anlattırıyoruz Osman Sınav'a...

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

- Dizinin çekimleri Trabzon ve civarında sürüyor. Neden bu bölgeyi tercih ettiniz?

- Yaptığım tüm işlerde bir duruş peşindeyim. Hep bir duruş anlatmak isterim. Burada da Karadeniz'in, o ele avuca sığmaz hali, duruşu etkiledi beni. O yüzden rotayı Karadeniz'e çevirdik. Bu yörede bir 'adam'lık vurgusu var. Biz de "Önce adam olmak lazım" diyoruz zaten. Karadenizlinin umudu bitince inadı başlar! Bu senaryonun temeli zaten. Sosyal bir yarayla ilgili Karadenizli'nin duruşunun altını çizdik. Ve ayrıca doğası çok zor ve çetin ama görseli de müthiş bir bölge Karadeniz.

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

AŞK TÜM HASTALIKLARI İYİLEŞTİRİR

- Türk erkeğinin zihnini iyi analiz eden bir filmcisiniz. Yanılıyor muyum?

- Yapmaya çalışıyorum. En basitinden en karmaşığına kadar yaptığım her işte kültür genlerimizden hareket etmeye çalıştım. Her toplumun kültürel genleri vardır. O genleri harekete geçirmek lazım. Üstelik bu kültür genlerimiz çok kıymetli.

Bu yüzden Karadeniz bölgesi dikkatimi çekti. Çünkü genler burada çok baskın. Burada bir hırçınlık, diklik, mertlik var. O insana da yansıyor. Adam olmak da öyle bir şey ya biraz. Etkilenmeyen ve çizilmeyen elmas sertliğinde bir hal var bu adamlarda.

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

- Dizide eşinden yıllarca şiddet gören ve sonunda bu durumdan kurtulmak için kaçan bir kadın hikayesi var. Siz şiddeti nasıl tanımlıyorsunuz?

- Kadın ya da erkek fark etmez, bir insanın özgür iradesini baskılıyorsanız bu şiddettir. Bu sadece ikili ilişkilere özel bir durum da değil, kişinin iradesini toplumsal anlamda, fiziksel anlamda, siyasal anlamda baskılıyorsan ona şiddet uyguluyorsun demektir. Şiddet sadece kaba kuvvetle de olmaz. Ve yaratıcılığa da aykırı bir şeydir. Allah bize bir irade vermiş ve tanrısal irade taşıyan tek varlık insan. İnsan dışında hiçbir varlık Allah'ın iradesini taşımıyor, Allah'ın iradesine zikrediyor. Şiddet uygulamamak irade kontrolüyle olur.

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

- Böylesine bir travma yaşamış biri bu durumu nasıl aşar?

- Bunu iyileştirecek tek bir şey vardır, aşk! Tüm hastalıkları iyileştirecek tek şey aşktır. Tasavvufta da, divan edebiyatında da bu anlatılır ya... Aşktan başka ilaç yoktur. Böyle bir yarayı Karadenizli bir adam, o kadına aşkla yaklaşarak tedavi edecek.

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

- Böyle bir diziyi çekmek için zamanlama nasıl sizce?

- Zamanlama çok uygun. Toplumsal olarak çok ciddi bir stres içindeyiz. Bu stresin yansıması olarak, kendi iradesinin farkına varamayan insanlar şiddete başvuruyorlar. İnsanlar sorunlarını iradeyle, akılla çözemedikleri zaman şiddete yöneliyor.

Osman Sınav: Karadenizli’nin umudu bitince inadı başlar

BEN DE ŞİDDETE MARUZ KALDIM

- Şahsi hayatınızda şiddete maruz kaldınız mı, tanık oldunuz mu?

- Her insan kadar ben de maruz kalmışımdır. Derin baskılar hissettiğim de oldu. Ama ben asla şiddete başvurmam. Aklıma bile gelmez. Mesela silah severim ve taşırım da. Bu şiddeti uygulayabileceğim anlamına gelmez, aksine benim sabrımı geliştirir. Üzerimde silah varsa, o işin dönüşü yoktur ve çok sabırlı olmanız gerekir. Silah sabırlı olmaya mecbur bırakan bir şey.

BİZE ULAŞIN