Şahika Ercümen: Türk kadınının kalbi de ciğeri de kocaman!

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Gilindire Mağarası'ndaki dalışında tek nefeste, 2 dakika 5 saniyede su altında 100 metre yatay giderek yeni bir dünya rekoruna imza attı ve Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girdi. Peki göz açıp kapayıncaya kadar yaşanan 2 dakika 5 saniyeye nasıl hazırlandı, dalışın hayatına kattıkları ne var, bu sadece bir su altına dalmak olarak adlandırılabilir mi, yoksa bir hayat felsefesi mi?

Pazar 03.11.2019 11:25 Güncelleme: Pazar 03.11.2019 11:29
Şahika Ercümen: Türk kadınının kalbi de ciğeri de kocaman!

2 dakika 5 saniye ne kadarlık bir zaman dilimi? Çok özlediği birini bekleyen için çok uzun, çok eğlendiği bir şeyle meşgul olan biri için ise çok kısa... Peki ya su altında nefessiz kalmak için? Kimi "Ne olacak yaparım" diyebilir, kimine ölüme yaklaşmak kadar korkutucu gelebilir... Zaman öyle garip bir kavram ki anlamak mümkün değil. Peki 2 dakika 5 saniyelik bir deneyim için, bir insan ne kadar süre hazırlanabilir? Günler, haftalar, aylar... Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen tam dört ay boyunca her şeyden izole olarak, hayatının en önemli 2 dakika 5 saniyesine hazırlandı. İstanbul'da, Kaş'ta, astımı ve kansızlığına çözüm üretebilmek adına irtifa kampı için Erzurum'daydı... Eve uğrayıp sadece valiz değiştirdiği, sevdiklerini özlediği, sosyal aktivelerin tümünden uzak, dünyadan koptuğu bir yaz geçirdi. Hepsi işte o 2 dakika 5 saniye içindi... Ve uğraştığına değdi... Buzul döneminden kalıntılar taşıyan ve dünyanın en özel yerlerinden biri olan Gilindire Mağarası'ndaki dalışında tek nefeste kadınlar dünya rekoru olan 90 metre sınırını aşarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girdi. Ve zaferini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na ve bayrak uğruna canını ortaya koyan Mehmetçiklere armağan etti.

Şahika Ercümen: Türk kadınının kalbi de ciğeri de kocaman!

Peki bu saniyelerle ifade edilecek mücadelenin arka planında neler yaşandı? Bir dalışa hazırlanmak nasıl bir zihinsel konsantrasyon gerektiriyor. Bu zihinsel konsantrasyon insan hayatına nasıl etki ediyor?
İşte tüm bunları su perisi Şahika Ercümen ile Shangri-La Bosphorus otelde konuştuk