‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

Gerçek Kesit 'te bazen katili bazen mağduru canlandırdı. Bir fenomen oldu. Üzerine tezler yazılan, polis akademisinde programları gösterilen ama içimizden biri olarak yaşayan 'Sarı Bıyık' namlı Cahit Kaşıkçılar'dan bahsediyoruz. O, Gerçek Kesit: Manyak filmiyle geri döndü

  • Pazar 25.03.2018
‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

PAZAR SABAH - OLKAN ÖZYURT

FOTOĞRAFLAR: İLHAMİ YILDIRIM

Yıl 2003, SABAH'ta Mansur Forutan, 'Sarı Bıyık fenomeni' diye bir yazı yazıyor. Flash TV'de yayınlanan Gerçek Kesit'ten ve Cahit Kaşıkçılar'dan bahsediyor ve haklı olarak "Kim bu adam?" diye soruyor. Cinai vakaların dramalaştırıldığı Gerçek Kesit'te Cahit Bey her bölümde bazen katilleri bazen mağdurları canlandırdığı için nam salmış. 300 bölümlük programda 300 farklı karakteri oynamış. Sonrasında Mansur Forutan, Cahit Bey'i buluyor ve bir söyleşi yapıyor. O gizemli ve fenomen Sarı Bıyık'ın kim olduğunu herkes Pazar SABAH'tan öğreniyor. Yıllar geçti aradan, Sarı Bıyık efsanesi bitmedi. Sosyal medyanın gücüyle fenomen olmanın ötesine geçti. Ama ortalıkta yoktu... Şimdi senaryosunu yazdığı ve başrol oynadığı Gerçek Kesit: Manyak ile tekrar karşımıza çıktı. Ana kuzusu şizofren bir manyağı oynuyordu... Pazar SABAH olarak "Hadi buluşalım" dedik ve buluştuk...

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Sarı Bıyık ismini ilk ne zaman duymuştunuz?

- Seyirci taktı bu ismi. Nereden, nasıl çıktı bilmiyorum. Uzaydan gelmiş gibi birden türeyiverdi. Eski zaman bir gün SABAH'ta bir yazı çıkmış. "Sarı Bıyık diye bir adam var nerede bu adam?" diye. Bir arkadaşım aradı "Seni arıyorlar" dedi. Aldım gazeteyi, okudum yazıyı. Altında mail adresi var. "Buradayım" diye mail attım. Sonra "Buluşalım abi" dedi yazıyı yazan arkadaş, "Tamam" dedim ilk defa röportajım çıktı.

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Hemen kabul ettiniz mi size yakıştırılan bu ismi?

- Ne yapayım halk böyle isim takmış. Eee onlar da haklı, Gerçek Kesit'te jenerik yoktu ki, izleyenler böyle takdir etmiş. Baktım kötü bir şey de değil, kabullendim.

- Niye jenerik yoktu?

- Yaşanmış cinayet vakalarını anlatıyorduk programda. İnsanlar gerçek sansın diye mi, bilmiyorum. Hani niye böyle diye hiç de sormadık yapımcıya.

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Gerçek Kesit macerasına nasıl başlamıştınız?

- Flash TV Bursa kaynaklı bir kanaldı. Orada dublaj yapıyordum. Sonra "Böyle bir program yapılacak oynar mısın?" dediler. "Tamam" dedim. 10 bölümden sonra da dramaların senaryosunu yazmaya başladım. Öyle yürüdü gitti işte.

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Program yayınlanırken size olan ilginin farkında mıydınız?

- O zamanlar Bursa'da yaşıyorduk. Bursa'da kadınlar yolda görünce bana kızıyor, bağırıp çağırıyor, çanta fırlatıyorlardı. Neler yaşadım bir bilseniz? Beni sapık, manyak, katil sanıyorlardı. Ama ne zaman yolum İstanbul'a düştü, baktım ortalık kalkmış yürümüş. Bursa'da katil diye kızılan ben, İstanbul'da şöhretim... Ama İstanbul'a gelene kadar ilginin farkında değildim

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Gerçek Kesit'te canlandırdığınız insanlarla hiç karşılaştınız mı?

- Tabii karşılaştım. Rahşan Affı'ndan sonra o hikayelerini anlattığımız insanların çoğu hapisten çıktı. Bir gün restoranda oturuyorum arkadaşlarla. Masaya peynir tabağı geldi. Garson "Yan masadan gönderdiler" dedi. Baktım, birisi bana eyvallah çekiyor. Beş dakika sonra "Merhaba Abi ben Necmi" diye geldi masaya adam. "Hangi Necmi?" dedim. "Nasıl tanımazsın sen filmimi yapmıştın ya, hapiste seyrettim" dedi. Üç-dört kere böyle insanlarla denk gelince, tırstım, ürktüm biraz. Sonra emniyete gittim, durumu anlattım. "İstersen silah ruhsatı verelim" dediler. "Ne silahı ya ben oyuncuyum. Gerçek Kesit'i gerçek mi yapacağım sonra" dedim.

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Peki bu denkleştiğiniz insanların tepkisi nasıldı?

- Allah var, kötü değildi. Saygıyla yaklaşıyorlardı. Zaten biz programda o insanları rencide edecek şekilde anlatmıyorduk. Kimi izleyicilerimiz de o insanları seviyordu. "Abi sen o psikopatı çok iyi anlatıyorsun" diyorlardı. İşte kimi katil seviyor, kimi masum seviyor.

‘Sarı Bıyık’ namlı Cahit Kaşıkçılar: Ben manyağı tanırım

- Gerçek Kesit'ten sonra TV'de pek de görünmediniz.

- Diziyi bitirdik, sonra birkaç iş yaptım olmuyor, tiyatroya devam ettim. Çocuk oyunları yapıyoruz biz. Mesela en son Diyarbakır'da oyun oynadım.

- Peki çocukların ailesi sizi tanıyıp tepki gösteriyorlar mı?

- Çok ilginçtir, oyun bitince gelip ailecek selfie çektiriyorlar. Galiba Türkiye'nin en çok sevilen kötü adamıyım. İnsanlar ailelerinden biri olarak görüyorlar beni. Halkın gözünde bir yere geldik... Zaten Gerçek Kesit sonrasında çok da insanların bizi farklı algılayacağı işlerde çalışmadım. Şahan Gökbakar ile Kesik Ötesi'ni yaptık Leyla ile Mecnun'da birkaç bölüm oynadım.

BİZE ULAŞIN