Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Güzel yemek ve iyi arkadaş seçmeyi bilen sağlıklı yaşar

51 yıllık kariyerinde onlarca albüm ve 400'e yakın besteye imza atan Selami Şahin; enerjisinden hiçbir şey kaybetmeden üretmeye devam ediyor. Yeni bir albüm hazırlayan ve konserlerine de son hız devam eden usta sanatçı, değişmeyen görüntüsü ve neşeli kişiliğiyle de yıllara meydan okuyor. Her Kafadan Bir Ses'in bu haftaki konuğu olan Şahin, keyifli ve sağlıklı bir hayatın sırlarını anlattı.

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Merve YURTYAPAN

'EVDE İÇİŞLERİ BAKANI EŞİM'

Yeni albüm çalışmaları için yoğun bir çalışma içine giren Selami Şahin ile müzikten özel hayatına ve siyasete kadar birçok konuda sohbet ettik. Şahin ekranda nasılsa günlük yaşamında da öyle; çok esprili ve sıcakkanlı biri. Yanında hiç yabancılık çekmeyeceğiniz kişilerden...

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Ailesine çok düşkün olduğunu bildiğim Şahin'e "Evde kimin sözü geçiyor?" diye soruyorum, samimi bir cevap veriyor: "İçişleri bakanı eşim, dışişleri bakanı benim... Akıllı insanlar mutlu yaşar. Anne olmak gerçekten çok zor; rahmetli annem için 'Tapılacak Kadınsın' şarkısını yapmıştım. Evle ilgilenmek, çocuk büyütmek çok zor. Onların değerini bilmek lazım. Bizim evliliğimizde 33 yıl bitti. Çocuklarımızı eşim büyüttü. Onun emeği 90'sa benimkisi 10... Bazen turnelerim bir ay sürüyordu, o süreçte çocukların yanında hep anneleri vardı. Anne olmak çok farklı bir şey..."

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Yıllardır hiç değişmeyen Şahin'e kendisine nasıl baktığını soruyoruz. İnsanın kendisinin doktoru olması gerektiğini söyleyen ünlü sanatçı, şöyle devam ediyor: "Güzel yemeği ve iyi arkadaş seçmeyi bilirsen yaşamın keyifli olur. Mesela öğle yemeğinde sadece birkaç lokma yerim. Çok kilolu olmak da, çok zayıf olmak da iyi değil; dengeyi kurmak gerekiyor. Çok fazla yemek yemem. Sabah kahvaltım; peynir, domates, salatalık, çay, kahveden oluşuyor. Akşam yemeği çok güzelse yanında ekmek yemem. Çok yemek, bünyeye zarar verir."

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Şöhretle çok genç yaşta tanışan Şahin, kimseyi kırmamaya çalışan biri. Sohbetimiz sırasında yanına gelip fotoğraf çektirmek isteyen hayranlarının hiçbirini kırmıyor. "Çok rahatım, tek başıma 24 saat her yere gidebilirim" diyen usta sanatçı, insanlara yaklaşımını şöyle anlatıyor: "Yolda birisi benimle fotoğraf çektirmek isterse asla hayır demem. Ben halkın sevgisiyle varım; sevgiyle yaklaşmak çok önemli. Kimseye yanlışım yok, düşmanım yok. İçim çok rahat."

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Siyasi konulara da değinen Şahin, yeni yıl için birlik ve beraberlik mesajları verdi: "Kürt, Laz, Çerkes, Arnavut, Müslüman veya gayrimüslim... Biz Adem ile Havva'dan beri kardeşiz; hepimiz el ele, yürek yüreğeyiz. Bu nefret ve savaş bitsin. Yolda yürürken karıncayı bile ezmemek için uğraşıyorum. Barış, en büyük silahtır. İnşallah 2018'de savaşlar biter, hepimiz barış ve birlik içinde oluruz."

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

'İYİ KOMŞU, KARDEŞTEN ÖTEDİR'

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'le ilgili kararı ve sonrasında yaşananlarla ilgili konuşan usta sanatçı, şunları söyledi: "Kudüs, Müslümanlık tarihinde ilk imza atılan yerdir. ABD'nin bu kararı yanlış. Böyle bir karar savaşa yol açar. Onlara, 'Barış ve dostluk içinde olun. Siz komşusunuz. İyi bir komşu, öz kardeşten önemlidir. El ele olun, ölenlere yazık oluyor' denmesi gerekir." Türkiye'nin Kudüs olayına yaklaşımını doğru bulan Şahin, "Kudüs, Müslümanlar'ındır. Bizim yaklaşımımız çok doğru" yorumunu yaptı.

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Özlem AVCI

'KONSERLERİM HâLâ FUL ÇOK ŞÜKÜR'

Şarkılarıyla yarım asrı aşkın süredir gönüllerde taht kuran Selami Şahin, geçen yıllara rağmen neşeli kişiliği ve enerjisinden hiçbir şey kaybetmiyor. Yoğun konser programına devam eden ünlü sanatçı, sahnede yaşadığı hisleri şöyle anlatıyor: "Şükürler olsun, konserlerim ful... Bu yaşta Allah bana o gücü veriyor. Müziğe aşığım... Selami Şahin, yıllardır müzikseverlerin sevgisi sayesinde var. Onları mutlu etmek için, sanki ilk kez çıkar gibi heyecanla sahneye çıkıyorum. Şükür ki, her konserimde bir kişilik bile boş yer olmuyor."

Selami Şahin’den mutlu yaşam sırrı!

Bugüne kadar 400 beste yaptığını ve bunlardan 200'ünün hit olduğunu söyleyen usta sanatçı, kalıcılığın çok önemli olduğunu vurguluyor: "Çok eser yapmak hüner değil; yapılmamışı yapmak önemli. Eser demek, kalıcılık demektir; yıllar geçse de unutulmayandır. Şimdi yeni albüm için çalışıyorum. Yılların tecrübesi konuşuyor bu albümde. Hayatımın en güzel 10 şarkısını bir araya topladım. Yeni şarkılar bunlar... Bazen kendime 'Selami sen nasıl yazmışsın bunu ya!' diyorum."

BİZE ULAŞIN