'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı

  • Çarşamba 21.10.2009
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
70'li yıllarda İngiliz manken Twiggy ile başlayan 'sıfır beden' akımı, zayıflığı pompalayan bir pazarlama stratejisi olarak yıllarca kadınları etkiledi... Sıskalığın geçer akçe olması; sadece ne giydiğimizi, ne yiyip içtiğimizi değil, estetik arayışı nedeniyle otomobil tasarımcılarını bile yakından ilgilendirdi. Birkaç yıl önce üç mankenin 'zayıflıktan' ölmesi ise moda dünyasını 'normal' ölçüleri destekleme konusunda alarma geçirdi. Pazarlama stratejisi olarak sıfır bedenin yerine hangi akımın geçeceği merak edilirken; moda ve sanat dünyasından kendine özgü tarzlarıyla dikkat çeken 'ikon kadınlar' fışkırmaya başladı.
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
KATE MOSS
Gerçek stil kraliçesi Gerçek stil kraliçesi

Akılda kalıcı yüz hatlarıyla zaten bir devrin en iyi modeli olan Kate Moss, özellike kokain skandalından ve belalı ilişkilerinden sonra efsane mertebesine oturdu. Pek röportaj vermediği için genelde fotoğraf olarak gördüğümüz İngiliz Kate Moss, stiliyle farkını ortaya koydu. Topshop için kendi gardrobunun versiyonlarını hazırlayan Moss, gerçek bir stil ikonu!
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
HEIDI KLUM
Tasarım yapıyor

Victoria's Secret modeli olmanın yanı sıra Project Runway yarışmasının sunucusu da olan Heidi Klum; tasarım işine de el atarak stil ikonluğunu pekiştirdi. 10 parmağında 10 marifet olan Heidi Klum, dört çocuğu ve kocasıyla sergilediği mutlu aile tablosuyla güzel kadın simgelerinden biri haline geldi.
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
SARAH JESSICA PARKER
Oynadığı rol gerçek oldu

Milenyumun şehirli, akıllı, kariyer sahibi modaya deli olan kadını 'Carrie Bradshow' rolü; Sarah Jesicca Parker'ı gerçek bir moda elçisi haline getirdi. 'Sex and The City'nin aynı zamanda yapımcısı olan Parker; dizinin kendisine biçtiği rolü gerçek hayatta da uygulayarak imrenilesi bir üne kavuştu. Amerika'nın önde gelen ekonomik zincir markası için kendi adında bir koleksiyon hazırladı. Manolo Blahnik marka ayakkabıları da Sarah meşhur etti
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
SIENNA MILLER
'BOHO' akımı onun eseri

Edie Sedgwick' rolüyle sadece 'Jude Law'un sevgilisi' olmadığını kanıtlayan Sienna; günlük kıyafetleri ile 'Boho' moda akımını başlattı. Bol pantolonlar, bir beden büyükmüş gibi duran tişörtler ve kocaman takılar Sienna'yla bütünleşti. Stil öncüsü Sienna, kendi markasını da yarattı. Kardeşiyle kurduğu 'Twenty8Twelve' markası; rekabetçi piyasada hâlâ varlığını sürdürüyor.
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
AMY WINEHOUSE
Saçları ve göz kalemi hadise!

Kadın şarkıcıların 'düzgün' görüntülerine, karşı bir duruş getiren rahatsız ve problemli 'rehabilitasyon güzeli' Amy Winehouse; modaya kendi imzasını saçları ve kalın göz kalemiyle attı. Sorunlu hayatı ve uyuşturucu problemlerinin yanı sıra günümüz müziğine olan katkısı da onu 'içinde birçok aykırı temayı bulunduran' bir ikon haline getirdi.
'Sıfır beden'in tahtını ikon kadınlar salladı
LILLY ALLEN
Asi duruşu işe yaradı

Günümüz gençliğinin sisteme karşı duruşunu, bireyselliği ve özgürlüğü simgeleyen şarkıcı Lilly Allen; asi duruşuyla ciddi bir hayran kitlesine sahip oldu. Eğlence sektörünün içinde olan bir anne ve babaya sahip olmasına rağmen evinden uzaklaşıp, kendi kaderini kendi çizmiş bir genç olarak pekçok gence ilham kaynağı oldu... Bu aykırı tavırlarıyla moda dünyasının da kısa sürede ilgisini çekmeyi başardı. Önce Chanel reklamlarında oynadı sonra New Look markasına mini bir koleksiyon hazırladı.
BİZE ULAŞIN