Pazar 11.04.2021 14:41 Güncelleme: Pazar 11.04.2021 14:53

B12 vitamin eksikliği olanlar dikkat! İşte B12 deposu gıda...

B12 vitamini, sağlıklı bir vücut için olmazsa olmaz vitaminlerden biridir. Vücuttaki B12 vitamini azaldığında kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalır. Bu durumda da anemi oluşabilir. B12 vitamini yalnızca dışarıdan besinler yoluyla alınabilmektedir. Vücudun kendi üretebildiği vitaminlerden biri olmayan B12 vitamini ihtiyacını gidermek için besinlerin doğal gücünden faydalanmak gerekir. İşte B12 vitamin deposu besinler...

ABONE OL
B12 vitamin eksikliği olanlar dikkat! İşte B12 deposu gıda...

Vücudun üretmediği ancak en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Özellikle hamile kadınların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen kişilerde en çok yaşanan eksikliktir. Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk gibi üç temel rahatsızlığa zemin hazırlayan B12 eksikliği zamanında tedavi edilmediğinde daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını destekler.

B12 vitamin eksikliği olanlar dikkat! İşte B12 deposu gıda...

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Bağırsakların çalışması için etkin olan B12 vitamini eksilince bu çalışma ya yavaşlar ya da hızlı çalışır. Bu yüzden bağırsak besinleri çözümlemekte ya zorlanır ya da hızlı çözer. Kabızlık ve sürekli ishal gibi iki farklı sindirim sorununa neden olur.