Pazartesi 19.04.2021 09:05 Güncelleme: Pazartesi 19.04.2021 09:06

Bu gıdaya dikkat edin! Böbrek taşına sebep olduğu ortaya çıktı

Vücutta bulunan atık maddelerin dışarı atılması için önemli rol oynayan böbrekler, diğer yandan vücut için gerekli olan maddeleri filtreleme görevini üstlenir. Günlük hayatta vücuda alınan gıdalar farklı etkilere neden olabiliyor. Son yapılan araştırmalara göre bazı gıdaların böbrek taşına neden olduğunu ortaya çıkardı. Hangi gıdalar böbrek taşına neden olur? Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Murat Gökçe, böbrek taşlarının ne olduğunu ve korunma yöntemlerini anlattı.

ABONE OL
Bu gıdaya dikkat edin! Böbrek taşına sebep olduğu ortaya çıktı

BÖBREK TAŞI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Besinlerle vücuda aşırı alınan ya da vücutta oluşan maddelerin kandaki yoğunluğu artarsa, böbreklerden süzülerek idrara geçen miktar artacaktır. Vücuda alınan su miktarı azaldığında ya da su kaybının arttığı durumlarda ise daha az miktarda ve daha fazla yoğunlukta idrar oluşacaktır.

Bu gıdaya dikkat edin! Böbrek taşına sebep olduğu ortaya çıktı

Bu sebeplerden dolayı böbreklerden süzülen tuzlar, atık ve kimyasal maddelerin idrardaki yoğunlukları belirli bir eşik değerini aşınca kristalleşir. Kalsiyum, oksalat ve ürik asit maddelerinin kristalleşmesi sonucu birbirine yapışarak kumları ve bunlar da birleşerek taşları oluşturur.