Pazartesi 12.04.2021 14:32 Güncelleme: Pazartesi 12.04.2021 14:35

Hurma tüketmek için 8 önemli neden! İşte hurmanın inanılmaz faydaları...

Ramazan sofralarının vazgeçilmez besini olan hurma, zengin içeriği sayesinde tam bir şifa deposu olarak biliniyor. Orucun hurma ile açılması gün içinde en çok arzulanan besin olan tatlı isteğinin baskılanmasına ve böylelikle iştah kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor. Fakat Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit, kan şekerindeki ani yükselmelerin önüne geçmek adına orucun hurma yerine su veya zeytinle açmalarının daha sağlıklı olacağına dikkat çekiyor.

ABONE OL
Hurma tüketmek için 8 önemli neden! İşte hurmanın inanılmaz faydaları...

Hurmanın yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle yüksek enerji içeren bir meyve olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit, "Hurmanın fazla tüketimi kilo artışına ve kan şekerinde dengesizliklere yol açabiliyor. Bu nedenle porsiyonu 2-3 adet olacak şekilde tüketilmeli. Ayrıca hurmalara tatlandırmak ve parlaklık vermek amacıyla glikoz ilave edilmesi söz konusu. Olası ilave şeker içermesi riski nedeniyle diyabet ve insülin direnci gibi sağlık problemleri olan kişilerin hurmayı mümkün olduğunca seyrek ve mutlaka porsiyon kontrolüyle tüketmelerinde fayda var" diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Cerit hurmanın 8 faydasını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Hurma tüketmek için 8 önemli neden! İşte hurmanın inanılmaz faydaları...

İFTAR SONRASINDA TATLI YERİNE HURMA!

Hurma meyvesinin bileşiminin büyük bir kısmını başta glikoz ve fruktoz olmak üzere basit karbonhidratlar oluşturuyor. Yavaş ve geç sindirilen kompleks karbonhidratlar grubunda yer alan diyet lifleri bakımından da oldukça zengin. Ayrıca sıkça tükettiğimiz diğer meyvelerde bulunmayan bir aminoasit çeşitliliğine sahip. Hurma potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, çinko, bakır ve selenyum gibi birçok mineralin yanı sıra, B1, B2, niacin, B6 gibi B grubu vitaminler, A ve C vitamini ile antioksidan özellikteki fenolik bileşikler ve karotenoitler bakımından da yine zengin bir besin.