Salı 20.04.2021 08:55 Güncelleme: Salı 20.04.2021 08:56

Mutlaka tüketin! Ciğerleri adeta baştan sona yenileyen besin...

Yörelere göre farklı isimlerle bilinen eşek dikeninin faydaları saymakla bitmiyor. Akciğer yenileyen, diyabetten migrene birçok hastalığa şifa olan eşek dikeni düzenli olarak tüketildiğinde hastalıklara kalkan oluyor. Kırmızı ve mor renkte çiçekler açan eşek dikeni, ülkemizin neredeyse çorak olan hemen hemen her arazisinde yetişiyor. İşte eşek dikeninin mucizevi faydaları...

ABONE OL
Mutlaka tüketin! Ciğerleri adeta baştan sona yenileyen besin...

EŞEK DİKENİ NEDİR?

Eşek dikeni papatyagiller familyasındandır. 1 veya 2 yıl yaşayabilen bu bitki çorak arazi ve tarlalarda yetişmektedir. İnce ve çengelli olan kenger bitkisi temmuz ve ağustos aylarında iyice çiçeklenmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında eşek dikeninin rengi erguvan ve beyaz rengini almaktadır. Eşek dikeninin çiçekleri yaşken güzel kokuludur ancak kuruduklarında kokusu tamamen kaybolur.

Mutlaka tüketin! Ciğerleri adeta baştan sona yenileyen besin...

EŞEK DİKENİ NERELERDE YETİŞİR?

Kırmızı ve mor renkte çiçekler açan eşek dikeni, ülkemizin neredeyse çorak olan hemen hemen her arazisinde yetişir. Eşek dikeninin Türkiye 'de yetiştiği yerler, Ege bölgesi, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesidir. Eşek dikeni nadir olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde de yetişmektedir.