Bir kaza ile tüm takım yok oldu

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

20 KİŞİ BOĞULDU (29 Mart 2012)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bir facia yaşandı. Ülkenin alt liglerinde top koşturan AC Virgin KA takımının neredeyse tüm oyuncuları Zambiya nehrinde boğularak öldü.

Oyuncular ve taraftarlar deplasmandan üç tekne ile geri dönerken gerçekleşen olay, duyanları şoke etti. Bir geminin yanlarından geçerken yarattığı dalgalarla alabora olan teknedeki futbolcular ve taraftarlar nehre düştü.

Teknelerde bulunan 100 yolcudan 80'i kurtuldu. 20 yolcu ise boğularak öldü. Ölen kişilerin çoğunun AC Virgin KA takımı futbolcuları olduğu açıklandı.

İşte spor tarihine damgasını vuran kazalar

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

UÇAK DÜŞTÜ, BUZ HOKEYİ TAKIMI YOK OLDU (8 Eylül 2011)

Lokomotiv Yaroslavl buzhokeyi takımı oyuncularını da taşıyan Yak-Service Havayolu’na ait YAK-42 tipi yolcu uçağı dün öğle saatlerinde ülkenin batısındaki Yaroslavl kentindeki havalimanından Belarus’un başkenti Minsk’e gitmek üzere havalandı.

Uçağın, havalandıktan kısa bir süre sonra sol kanadını radyo antenine çarptığı iddia edildi. Parçalanarak alev topuna dönen uçağın ön kısmı Volga Nehri’ne düşerken, kuyruk kısmı ise karada bulundu.

Kazada uluslararası ajanslara göre en az 36, yerel kaynaklara göre 43 kişi öldü. 2 kişi de mucize eseri yaralı olarak kurtuldu.

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

KEŞANSPOR OTOBÜSÜ UÇURUMA YUVARLANDI (7 Ocak 2012)

Bölgesel Amatör Ligi'nde (BAL) mücadele eden Keşan Belediyespor kafilesini taşıyan otobüsün Antalya'nın Korkuteli ilçesi Kargalı mevkiinde uçuruma yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada iki futbolcu yaşamını yitirdi.

Antalya'nın Korkuteli ilçesi Kargalık mevkisinde uçuruma yuvarlanan ve Keşan Belediyesporlu futbolcu, teknik heyet ve idarecileri taşıyan otobüste yaralanan 21 kişiden Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan futbolcu Güner Yıldız da (20) hayatını kaybetti.

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

SAMSUNSPOR OTOBÜSÜ DEVRİLDİ (20 Ocak 1989)

Malatyaspor maçı öncesinde Havza yolunda uçuruma yuvarlanan Samsunspor kafilesinde 3 oyuncu, şoför ve teknik direktör hayatını kaybederken yaralanan çok sayıda oyuncu da bir daha futbola devam edemedi.

Kırmızı-beyazlı takım, 20 Ocak 1989’da yaşadığı büyük kazada ölen 3 oyuncusu ve teknik direktörünün yanı sıra yaralı futbolcuları nedeniyle de büyük bir şok yaşamıştı. Malatya deplasmanına giden kafile uçuruma yuvarlanırken yardıma Çarşambaspor kafilesi yetişmiş ve yaralı oyuncuları hastaneye götürmüştü.

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

FİLMLERE KONU OLAN UÇAK KAZASI (13 Ekim 1972)

13 Ekim 1972'de, Uruguay'ın "Old Christians" isimli rugby takımını taşıyan uçak Şili'ye giderken And Dağları üzerinde düştü. Kazadan hayatta kalan 16 kişi ancak 23 Aralık 1972 günü kazanın üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra kurtarılabildi.

Bu mucizevi kurtuluşun öyküsü 1993 yılında "Alive: The Miracle of the Andes" adıyla sinemaya aktarıldı.

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

MANCHESTER UNİTED TARİHİNİN EN ACI OLAYI (6 Şubat 1958)

1950'li yıllarda Manchester United, Matt Busby'nin başında olduğu bir oluşum içine girer. Ve yalnızca o dönemin değil, gelmiş geçmiş tüm United tarihinin en başarılı ve parlak jenerasyonlarından biri toplanır takıma. Fırtına gibi eser takım. Öyle ki "Busby Babes" olarak tarihe geçen bu takım, Avrupa Şampiyonası'nda (bugünün Şampiyonlar Ligi) çeyrek finale kadar yükselir. Çeyrek finaldeki rakibi Kızıl Yıldız'dır ve maçı oynamak için Belgrad'a gider takım. Aylardan Şubat, yılın en soğuk ve karlı günleri. Yolcuları ve United maçını takip etmek için giden habercileri de içinde bulunduran bir uçak.. Ve o uçak kalkmaya yakın bazı problemler yaşamasının ardından düşer. 8 Manchester United futbolcusunun içinde olduğu 23 kişi, hayatını kaybeder. Takımdan geriye, Matt Busby, Harry Gregg ve Bobby Charlton hayatta kalan isimlerdir. Kaza tam 54 yıl önce bugün yaşandı. 6 Şubat 1958'de.

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

Tarihin gördüğü belki de en iyi jenerasyonlardan birisi oracıkta dağıldı. Kazadan sonra Matt Busby ve ekibi yine çok başarılı bir takımı toparlayarak United'ın futbol şubesinin o dönemde kapatılmasına engel olduğunu söyleyebiliriz. Hatta kazadan sonraki on sene içinde United Avrupa Şampiyonu olur. United armasındaki anka kuşu figürü de bu kaza sonrasında yaşananlarla gelir. Futbol tarihinin en kara günlerinden biridir 6 Şubat 1958

Bir kaza ile tüm takım yok oldu

TOGO'DA BÜYÜK TRAJEDİ (26 Kasım 2011)

26 Kasım 2011 Cumartesi günü Atakpame şehrinin yakınlarında yaşanan kazada, Etoile Filante takımının oyuncuları Semassi ile yapacakları maç nedeniyle Sokode şehrine doğru hareket ediyordu. Ancak futbolcuları taşıyan otobüs, lastiğinin yanması nedeniyle yoldan çıkarak dereye düştü. Bu kazada 6 oyuncu hayatını kaybetti.

BİZE ULAŞIN