El Clasico heyecanı

El Clasico heyecanı
Dünyanın en büyük futbol müsabakasının hangisi olduğu konusunda yıllardır süregelen tartışmaların son bulduğu nokta her geçen gün Real Madrid ve Barcelona’un buluşması oluyor.
El Clasico heyecanı
Dünyanın en büyük yıldızlarını buluşması sadece İspanya ya da Avrupa değil tüm dünyadaki futbolseverlerin heyecanla beklediği en büyük 90 dakika olarak bir kez daha tarihe not alınacak. Adı ‘El Classico’ya varan bu çılgın rekabetin ardında doğal olarak çok büyük hikayeler de var.
El Clasico heyecanı
17 Şubat 1929’da temelleri atılan İspanyol kapışmasında gerek sportif gerekse siyasi bir çok çekişme yaşandı. Özellikle Kraliyet yanlısı Madridlilerin, Katalan milliyetçisi Barcelonalılara karşı elde ettiği en üstün zamanların, diktatör Franco zamanına denk gelmesi hiç de tesadüf değildi.
El Clasico heyecanı
Sportif açıdan ise dönemin büyük golcüsü Arjantinli Alfredo di Stefano’nun iki takımı birbirine düşürdükten sonra Madrid sahalarında boy göstermesi, üstelik Barcelona’ya karşı çıktığı ilk maçta iki gol birden atması ezeli rekabeti farklı boyutlara taşımıştı.
El Clasico heyecanı
Ligde 160. kez buluşacak olan iki takımın bundan önceki karşılaşmalarında 96 kez sahadan galip ayrılmış. 30 karşılaşma berabere biterken 66 karşılamayı da deplasman takımı kazanmış. Bu 159 karşılaşmada Katalan temsilcisi Barcelona 61 kez sahadan galip ayrılmış. Başkent temsilcisi Real Madrid ise 68 maçta sahadan 3 puanı hanesine yazdırarak ayrılmış.
El Clasico heyecanı
Toplamda ise El CLasico’da 207 resmi maç oynandı. Bu karşılaşmalarda Madrid’in 85, Barcelona’nın ise 80 galibiyeti bulunuyor. Resmi mücadelelerin dışındaki 31 dostluk buluşmasında ise Barcelona’nın 18, Real Madrid’in 4 galibiyeti var.
El Clasico heyecanı
Geçmişte di Stefano ile başlayan oyuncu rekabetinde El Clasico’nun her iki tarafında bulunan isimlerin transferleri de hep olaylı olmuş. 1930’larda Barcelona’dan Madrid saflarına geçen Zamora ve Samitier olaylı transferleri yıllar sonra farklı isimlerde vücut buldu.
El Clasico heyecanı
Bernd Schuster
BİZE ULAŞIN