Kendi Alex’lerini anlattılar

Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Alex’i onu çok yakından tanıyan dostları anlatıyor

Kendi Alex’lerini anlattılar

Son sayısında bir de dev posterini vererek efsanenin gidişiyle içi yanan taraftarın yüreğine bir nebze de olsa su döken Aktüel dergisi, aynı sayıda sorularını 10’u yakından tanıyanlara yöneltti: “Alex’i nasıl bilirsiniz?” İşte Aktüel’in o çok özel haberi…

Kendi Alex’lerini anlattılar

MURAT ÖZBOSTAN

Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Alex’i onu çok yakından tanıyan dostları anlatıyor

Kendi Alex’lerini anlattılar

Fenerbahçe’ye sekiz yıl önce geldiğinde mevsimlerden yazdı. Vedası ise bir sonbaharda oldu. Sekiz koca yıl formasını giydi sarı lacivertli takımın, taraftarın gönlünde bir kahraman oldu. Adına besteler yapıldı, pankartlar asıldı. Vedasından 15 gün önce heykeli de dikildi. Türkiye’de çocukları oldu.

Kendi Alex’lerini anlattılar

Tüm bu güzelliklerin yanında son ise dramatikti. Acıydı birçok kişi için. Alex’ten bahsediyoruz. Fenerbahçe’nin son efsanesinden. Vedası da olay oldu. Futbolu da, golleri de. Günlerdir bir tartışmadır gidiyor. Biz tartışmaları geride bıraktık ve Alex’i yakından tanıyan insanlara bu büyük efsaneyi sorduk.

Kendi Alex’lerini anlattılar

VOLKAN BALLI
(Fenerbahçe eski menajeri-Alex’in yakın arkadaşı)

“Ödemeler ne olacak başkan”
Geldiği günden gittiği güne kadar dürüstlüğüyle örnek bir insandır. Yumuşak, duygusal yapısı ağır basan biridir. Kitap okur. Sürekli elinde bir kitap vardır. Onun size anlatabileceğim en temel özelliklerinden biri müthiş bir aile babası olmasıdır. Türkiye’ye gelirken “Benim eşimi de ikna etmemiz lazım” demişti. Eşi zengin bir ailenin kızıydı. O sırada hamileydi. Fenerbahçe yönetimi eşini de ikna etmek için büyük çaba harcamıştı. Alex karısına büyük saygı duyar. Zamanla Alex’in eşi de fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olmuştur.

Kendi Alex’lerini anlattılar

Zamanla aile Türk gibi yaşamaya başladı. Bizden biri oldular. Benim görev yaptığım zamanda hiç sorun çıkarmadı. Çok uyumlu çalıştım. Görevim sona erdikten sonra da vefasını gösterdi. Beni mesela her yılbaşı partisine davet etmiştir. Başkan kötü maçlar sonrası soyunma odasında konuşma yapardı. Genelde ödemeleri konuşmasında ön plana alırdı ve bu yolla uyarıda bulunurdu. Alex buna rağmen “Ödemeler ne olacak başkan” diyebilirdi.

Kendi Alex’lerini anlattılar

GÜRCAN BİLGİÇ (Spor yazarı)

“Anlamak isteyene çok açık konuşuyordu”
 Alex sekiz sene Fenerbahçe’de oynadı ama medya ile arasını hep mesafeli tuttu. Antrenmanlarda selam verirken bile kimsenin gözüne bakmayan bir yapısı vardı. Türkiye’de hiçbir gazetede özel röportajı yer almadı. Ya maç sonrası, ya basın toplantısında konuştu. Bu nedenle çalıştığı hocalar, takım arkadaşları ya da dünya futbolu hakkındaki görüşlerini hiç ayrıntılı öğrenemedik. Ama yaşadığımız ve gözlediğimiz Alex’i hep saygı ile andık.

Kendi Alex’lerini anlattılar

Birisine kötü bir söz söylerken görmedik, kırdığı kimseyi de duymadık. Saha performansını çok eleştirdim, çokça da hak ettiği övgü kelimelerinin hep yenisini bulmak zorunda kaldım. Ve açıklamalarını hep dikkatle dinledim. Çünkü cümlelerinin içine sakladığı mesajlarıyla, anlamak isteyene çok açık da konuşuyordu.

BİZE ULAŞIN