Kova Yaşar anıları

Kova Yaşar anıları

'Yeter be kardeşim'

Fenerbahçe’nin “Kova Yaşar” lakaplı eski kalecisi Yaşar Duran, beş yıl aradan sonra yeniden Boxer dergisiyle buluştu. Bu buluşmadan geriye hem dinleyeni hem de okuyanı sandalyeden düşüren, gözlerden yaş getiren işte bu sohbet kaldı.

Röportaj: Gürkan KELKİT

Kova Yaşar anıları
Futbola ne zaman, nerede başladınız? Fenerbahçe’ye hangi sezon transfer oldunuz?
- 1955 doğumluyum. 1969’da Ankara Altındağspor’da futbola başladım. Sonra İkinci Lig’de Gaziantepspor’da oynadım. 1981’de Fenerbahçe’ye transfer oldum. 1987’den 1990’a kadar Malatyaspor ve Sarıyer’de oynadıktan sonra tekrar Fenerbahçe’ye dönüp Schumacher’in yedekliğini yaptım. Toplam 23 yıl profesyonel futbol oynadım.

Kaç kez milli oldunuz?
- 19 kez A Milli oldum. İlk kez 1978 yılında Gaziantepspor’da oynarken Milli Takım’a çağrıldım. O zaman Gaziantepspor İkinci Lig’deydi. Ben de İkinci Lig’den Milli Takım’a çağrılan ilk futbolcu oldum.
Kova Yaşar anıları

- Hem Fenerbahçe’nin hem de Milli Takım’ın kaleciliğini yaptınız; çok iyi bir kaleci olmanız gerekmez mi? Oysa size “Kova” lakabı takılmıştı. Bu tezadı nasıl açıklıyorsunuz?
- Ben zaten çok iyi bir kaleciydim. Ama o zamanlar senede bir iki milli maç oynardık. Oynadığımız zaman hep yenilirdik, takım yenilince de suçlu her zaman kaleci olurdu. Oysa Fenerbahçe, benim oynadığım dönemde iki kez lig şampiyonu oldu. Cumhurbaşkanlığı Kupası, Başbakanlık Kupası, Donanma Kupası, Türkiye Kupası, TSYD Kupası, ne kadar kupa varsa hepsini aldı. Hani kötü kaleciydim? Kötü kaleci olsam bu kadar kupayı alan takımın kalesini bana verirler miydi?

O halde niye “Kova” lakabı aldınız?
- Kova lakabı aslında bana takılmadı. Kalecilerin geneline takılan bir lakaptır. Benden önce de vardı, gol yiyen kalecilere “kova” derlerdi. Ben gerçekten kötü bir kaleci değildim. Yediğim talihsiz goller oldu, o gollerden sonra derlerdi bana “Kova Yaşar” diye.

Kova Yaşar anıları

SAHADA 22 KİŞİ VAR 20’Sİ BANA BAKIYOR

Hangileri mesela? İngiltere’den 8 yediğiniz maç mı?
- Yaşar denince akla İngiltere maçı geliyor. Herkes 8 golü soruyor, oysa o dönem İngilizler’le üç maç yaptık. İkisini 8-0, birini de 5-0 kaybettik. Ben iki maçta da oynadım, toplam 13 gol yedim onlardan. İnanın bir ay sürekli yan top çalıştık. Ancak o gün yediğimiz sekiz golden üçü yan toptandı. Adamların nasıl gol atacağını biliyor, ama çaresini bulamıyorduk.

Hayatımda oynadığım en tuhaf maçtı. Düşünün, sahada 22 kişi var ve 20 tanesi bana bakıyordu çünkü maç hep benim kalemin önünde oynandı. Top sanki duvara çarpıp, bana geri geliyordu. 40’ıncı dakikada “Beni çıkarın” diye bağırdım, hoca başka alana değişiklik yaptı, ben sahada kaldım ve 8 golü de yedim. Maç sonu TRT spikeri geldi “Ne hissediyorsun?” dedi. Adamın suratına baktım “Ne hissedeyim ki” dedim.

Kova Yaşar anıları

Gerçekten teknik direktöre “Beni çıkarın” dediniz yani...
- Evet! Demoralize olmuştum çünkü. Ama o, değişiklik hakkını orta sahadan yana kullanacağını söyledi. Ben de mecbur maça devam ettim. Bu maç kara bir leke gibi benim 23 senemi mahvetti. Hâlâ yediğim gollerde kaleci hatası olduğuna inanmıyorum. Varsa bile en fazla bir iki golde vardır.

Kova Yaşar anıları

FATİH İLE YAŞAR’IN YEDİKLERİ AYRI GİTMİYOR

Fatih Uras’ı soracağım size. Bir sonraki maçta kalede o vardı, sonuç yine 8-0’dı.
- İlk 8-0’lık maçın ardından ikinci maçta Fatih oynayacağı için beni sürekli soru yağmuruna tutmuştu. “Nasıl yedin 8 tane?”, “Maç ne olur?” diye sürekli soru sordu. Ben de maçtan bir gün önce dayanamadım, “Bu maç 6 olur, 7 olur, hatta 9 olur ama 8 olmaz. Çünkü o bana has bir skor” dedim. Ama olmadı, o da 8 gol yedi.

İkinci maçın ertesi günü çıkan gazetelerde yazılanları hatırlıyor musunuz?
- Evet. Ertesi gün gazeteyi bir aldım elime kocaman bir yazı ama tam sayfa yazmışlar: “Yaşar ile Fatih o kadar iyi arkadaşlar ki yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor.” Ama güzel espriydi.

Kova Yaşar anıları

İngiltere ile yapılacak ikinci maçın kadrosu açıklandığında isminizi yedeklerin arasında görünce sevindiğiniz söyleniyor bu doğru mu?
- Doğrudur. Normalde asla yedek kalmayı isteyen bir oyuncu değildim. Ama o zamanlar bir maçta 8 tane gol yemişim, bir sonraki maçta gol yiyen ben olmayacağım için sevinmiştim.

Fenerbahçe’de oynarken de 50 metreden gol yediğiniz söyleniyor, Göteborg maçında?
- 50 olmasa da 40 vardı, ya ben çok şanssız goller yedim. Yemedim dersem yalan olur.

Kova Yaşar anıları

BEN BARAJ DERDİNDEYKEN ADAM VURDU, GOL OLDU

Bir de bazı maçlarda kornerden gelen topa yükselip “Bende” diye bağırıp sonra top kaleye girince “Değil” dermişsiniz bu doğru mu?
- Yandan orta gelince stoperlere “Çıkmayın” derdim. “Bende” diye bağırırdım, onlar da topu bana bırakırlardı. Bir maçta yine topa çıktım “Bendeeee” diye bağırdım, libero falan bıraktı topu tutayım diye, kaçırmışım. Kornerden gelen top gol oldu, sonra “Değillll” diye bağırmıştım.

Fiorentina maçında baraj kurdururken gol yemişsiniz. O da talihsiz bir maçtı galiba?
- Buradaki maçtı o. Zaten mağluptuk, adamlar serbest vuruş kazandı, ben barajın derdine düştüm. O sırada hakem düdüğü çalıp, oyunu başlatmış. Pasarelli geldi, çaktı, gol oldu. Biz baraj peşinde koşarken adam dinler mi, attı golünü. Pasarelli de iyi vururdu toplara, siz hatırlamazsınız onu.

BİZE ULAŞIN