Son 26 yılın tutunamayanları

Futbol denince akla ilk gelen kazanma, şampiyon olmak olabilir ama madalyonun bir de öbür yüzü var: Ligde tutunmak, en iyilerin sınıfında yer almak.

Son 26 yılın tutunamayanları

Futbol denince akla ilk gelen kazanma, şampiyon olmak olabilir ama madalyonun bir de öbür yüzü var: Ligde tutunmak, en iyilerin sınıfında yer almak. Üstelik onların işi daha zor. Her yıl ligimizden üç takım bir alt kümeye düşüyor ve o üçlünün arasında yer almama savaşı kimi zaman şampiyonluk mücadelesinden de çetin oluyor. Ama kaçınılmaz son… Her sezon biri şampiyon oluyor, üç takımın ise bileti kesiliyor.

 İşte son 26 yılın tutunamayanları…

Son 26 yılın tutunamayanları

1984-85 (BOLUSPOR, ANTALYASPOR)
34 haftanın sonunda ligin gediklilerinden Boluspor, bir sezon sonra yükseleceği lige son sırada veda ederken Antalyaspor da Bolu’ya hem düşerken hem de tekrar birinci lige çıkarken kader arkadaşlığı etti.

Son 26 yılın tutunamayanları

1985-86 (SAKARYASPOR, ORDUSPOR, KAYSERİSPOR)
3 takımın birden küme düştüğü sezonun talihsiz takımları, lige fırtına gibi dönecek olan Sakaryaspor’un yanı sıra Orduspor ve uzunca bir süre birinci lig özlemi çekecek olan Kayserispor oldular.

Son 26 yılın tutunamayanları

1986-87 (ANTALYASPOR, DİYARBAKIRSPOR)
Küme düşüp ikinci lig yolunu tutan hatta ikinci ligde iki hafta oynayan Bursa, eline şike belgeleriyle mahkeme kapısında dayanınca tekrar birinci lige yükselirken ligin yeni ekiplerinden Antalya ve Diyarbakır’ın macerası kısa sürdü.

Son 26 yılın tutunamayanları

1987-88 (ZONGULDAK, KOCAELİSPOR, GENÇLERBİRLİĞİ, DENİZLİSPOR)
Bursa’nın ilavesiyle 20’ye çıkan takım sayısını tekrar 19’a düşürmek için bu sezonun talihsizleri dört takım oldu. 80’lerin başarılı takımlarından bu yılki düşüşten sonra Zonguldak halen birinci lig özlemi çekerken Kocaeli, Gençlerbirliği ve Denizli gelecek yıllarda şaaşlı dönüşler yaptılar.

Son 26 yılın tutunamayanları

1988-89 (KAHRAMANMARAŞ, ESKİŞEHİR, RİZE)
Ligin başarılı takımlarından Samsunspor, Türkiye’yi yasa boğan kazadan sonra maçlara çıkmasa da ligde kalırken Kahramanmaraş Şifo Mehmet’in takımdan ayrılmasıyla tekrar yaşamayacağı birinci lig heyecanına son verdi. Eskişehir ve Rize ise ligin diğer yolcuları oldular.

Son 26 yılın tutunamayanları

1989-90 (ADANA DEMİRSPOR, BURSASPOR, MALATYA)
18 takıma inen ligin bir sezon sonra 16’ya çekilmesinde karar kılınmasıyla bu sezon alt sıralarda tam bir kıyım yaşandı. 5 takımın lige veda ettiği sezonda kazadan sonra toparlanamayan Samsun, Hakan Şükürlü Sakarya, Beşiktaş’tan 10 gol yiyen Adana Demirspor, ligi 6. Bitiren Bursa ile sadece bir galibiyet eksiği bulunan Malatya ve ertesi yıl lige dönecek olan Altay ikinci lig yolcusu oldu.

Son 26 yılın tutunamayanları

1990-91 (ZEYTİNBURNU, KARŞIYAKA, ADANASPOR)
Arif Erdem, Çılgın Sedat gibi isimlerin de forma şansı bulduğu Zeytinburnu’nun yanı sıra ligin tek İzmirlisi Karşıyaka ve Adanaspor da birinci lige veda ettiler.

BİZE ULAŞIN