Takımdan ayrı düz koşu

Takımdan ayrı düz koşu

Contador için zorluk şimdi başlıyor

Dünyanın en zor bireysel yarışı olan Tour de France, Pazar günü koşulan etapla son buldu. Yarışı, 2007 ve 2009 yıllarında kazanan Alberto Contador, bu sene de birinciliği bırakmadı. Yalnız bu seneki yarış gösterdi ki, üç birincilikle efsaneler arasına giren Contador’un işi bundan sonra daha zor. Öncelikle, uzun yıllar sonra, bir dakikanın altında bir farkla bitti yarış. Genel klasmanı ikinci sırada tamamlayan Andy Schleck, Pireneler’deki tırmanma etabında zincir problemi yaşamasa, belki bu fark da oluşmayacaktı.

Okan Can Yantır

Takımdan ayrı düz koşu
Yarışı yedi kez üst üste kazanan Lance Armstrong, özellikle zamana karşı etapları domine ederdi. Bu senenin birincisi Alberto Contador, zamana karşı yarışta, birinci olan Fabian Cancellara’nın yaklaşık dört dakika gerisinde kalarak, 33. sırayı alabildi. Tour de France’ın genetiğinin değiştiği bir gerçek. Başka bir gerçek de, seneye özellikle kardeşi Franck Schleck’in de desteğini alacak olan Andy Schleck’in ciddi bir birincilik adayı olduğu. Bakalım Contador, üç olan birincilik sayısını arttırıp, adını; Indurain, Merckx, Anquetil ve Armstrong’un arasına yazdırabilecek mi?
Takımdan ayrı düz koşu

Selçuk’un lisansının iptal edilmesi lazım

Dostluk teması altında Almanya’da oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçı, statlarımızda yaşadığımız rezillikleri bir de Avrupa’da sahnelemenin dışında bir işe yaramadı. Kavga, sahaya girme, meşale, konfeti… Maçın akşını engelleyecek ne kadar aktivite varsa hepsini itinayla sergiledik. Ama bence o maçta yaşanan ve futbolumuzdaki en büyük problemi temsil eden bir hareket vardı; Selçuk’un hakeme çelme takması.

Takımdan ayrı düz koşu
Şimdi kimse Selçuk’un bunu bilerek yapmadığını söylemesin. Göze soka soka yapsa, anlık bir sinir durumudur deyip geçilebilir. Ama gördük ki Selçuk hem hakeme çelme takmak istiyor hem de bunu çaktırmamak istiyor. Bu çok tehlikeli bir ruh hâli. Ben Fenerbahçe yöneticilerinin yerinde olsam, bu harekete bahane bulmak yerine, en ağır cezayı verirdim.
Takımdan ayrı düz koşu

Buca yollarında bir Manchester’lı


Çok değil, daha iki sezon önce, hazırlık kampında Alex Ferguson’un dikkatini çeken ve Manchester’la üç yıllık mukavele imzalayan Angola’lı forvet Manucho, gelecek sezon Bucaspor forması giyecek. İngiltere’de çalışma izni alamadığından, aynı sezon Panathinaikos’a kirlanan oyuncu burada 7 maçta forma giyip 4 gol atmıştı. Sonrasında sırasıyla Hull City ve Real Valladolid formaları da giyen Manucho’nun yeni durağı Bucaspor oldu. Futbolseverler, ikinci bir Makakula performansına hazır olsun.

Takımdan ayrı düz koşu

Arda’nın desteğe ihtiyacı var


Birkaç ay önce, Arda’nın daha da büyümesi için, mutlaka yurt dışına gitmesi gerektiğini yazmıştım. Galatasaray’da kaldığı sürece, tribünlerle sorun yaşayacağının altını çizmiştim. Almanya’da yaşananlar gösterdi ki, Arda, psikolojik olarak bu sezona hiç iyi başlamıyor. Bundan önce yaşadığı her olay sonrasında, “Artık ders aldım, Galatasaray kaptanına yakışır şekilde davranacağım.” açıklamasını yaptı ama bir değişiklik olmadı.

Takımdan ayrı düz koşu
Burada suç Arda’nın değil. Zaten sorun da kimin suçlu olduğu değil. Ülkenin son senelerde yetiştirdiği en büyük yeteneklerden birinin, gözümüzün önünde yitip gitmesi asıl sorun. Arda muhtemelen bu sene de tribünlerle sorun yaşayacak. Galatasaray yönetiminin bu soruna acil çözüm bulması gerekir; bu Türk futbolu için çok önemlidir.
Takımdan ayrı düz koşu

Rijkaard için tehlike çanları


Galatasaray, geçen seneyi kupasız kapadı. Takımını şampiyon yapmanın bile, bir sonraki sezon görevde kalmaya yetmediği ülkemizde, Rijkaard’ın hâlâ görevinin başında olması şaşılacak bir durum zaten. Galatasaray’daki bir senesi, Rijkaard’ın futbol adamlığından hiçbir şey eksiltmedi. Tüm eleştirilere rağmen bence hâlâ bu ülke için çok büyük şans.

BİZE ULAŞIN