Binlerce personele istihdam sunacak! Türkiye'ye yazılım ordusu...

Coronavirüs salgını süresince dijitalleşen daha fazla yol kat ederek birçok yenilik kattı kendisine. Yaşanan gelişmeler ve ilerlemeler nedeniyle bu alanda çalışacak olan uzman insanlara da ihtiyaç giderek artıyor. Dijitalleşen küresel dünyada Türkiye'de de yazılım alanında önemli adımlar atılıyor. Sağlık, e-ticaret, yapay zeka, e-devlet uygulamaları ve daha birçok alanda yetiştirilecek 150 bin kişilik bir yazılım ordusuna ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor. İşte yazılım mesleği ve istihdam alanıyla ilgili detaylar...

Perşembe 14.05.2020 15:56 Güncelleme: Perşembe 14.05.2020 16:04
Binlerce personele istihdam sunacak! Türkiye'ye yazılım ordusu...

Coronavirüs salgını sürecinde pek çok alanda dijitalleşme roket hızıyla artarken, bu alanda eleman ihtiyacını da tavan yaptı. Tabii bu noktada devletin başlattığı '1 milyon yazılımcı' projesi de önemli bir hamle olarak öne çıktı.

Milliyet'in bir haberine göre; insan kaynakları danışmanlık firması DataExpert'in Genel Müdürü Hasan Altunkaya, bu dönemde dijital dönüşümün firmalarda kilit rol oynadığını, bilişim sektörü ve bilişim çalışanlarının da ön plana çıktığını söyledi. Bilişimde eleman açığının arttığını dile getiren Altunkaya, şunları söyledi:

Binlerce personele istihdam sunacak! Türkiye'ye yazılım ordusu...

"İçinde bulunduğumuz kriz dönemi kısa vadedeki iş gücü ihtiyacını da hızla değiştirdi. Sağlık bilişimi, güvenlik bilişimi, e-ticaret, e-devlet uygulamaları geliştirmeleri için acil 35 bin kişilik bir istihdam sağlanması bekleniyor.