20 binden fazla yeni teknoloji görücüye çıktı

  • Perşembe 07.01.2010

ABD'nin Las Vegas kentinde, 2500'den fazla üreticinin katıldığı ve 20 binden fazla yeniliğin sunulmasının beklendiği dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronic Show (CES) kapılarını açtı.

CES'in dün akşam açılışı sebebiyle düzenlenen konferansta, bilişim devi Microsoft, oyun konsolu XBox'u aksesuarsız ve hareket tanıma sistemiyle oynamaya imkan tanıyacak "Natal Projesi"nin hazır olduğunu ve gelecek Noel'de satışa sunulacağını açıkladı.

Microsoft'un oyun faaliyetlerinin patronu Robbie Bach, yıl sonuna satışa çıkacak Natal Projesi'nin yeni "doğal arayüz" (NUI) sayesinde Halo veya Call of Duty Modern Warfare gibi çok satan oyunları zevkle oynamak için çok uygun olacağını belirterek, "Oyuncuların hareketlerini değiştirmelerine gerek kalmayacak, Natal teknolojisi kullanıcıların oynama biçimlerine kendisi uyum sağlayabilecek" dedi.

Geleceğin teknolojileri görücüye çıktı

Geleceğin teknolojileri görücüye çıktı

İnsan hareketlerini tanıma özelliğine sahip 3 boyutlu bir kamera ile çalışan Natal Projesi, bir savaş oyunu, bir kaykay yarışı veya bir futbol maçındaki hareketler için hiçbir aksesuara gerek duymuyor.

Nintendo'nun Wii ve Sony'nin Playstation 3 oyun konsollarıyla rakip XBox oyun konsollarının piyasada satılmakta olan versiyonlarıyla uyumlu Natal sistemi için fiyat henüz açıklanmadı.

Geleceğin teknolojileri görücüye çıktı

Geleceğin teknolojileri görücüye çıktı

TOSHIBA'DAN BENZERSİZ TV

Fuarın açılışında bir başka yenilik de Japon Toshiba'dan geldi.

Japon üretici, evdeki diğer cihazlarla temas kurabilen ve izleyen herkeste 3 boyut etkisi yaratan çok güçlü bir mikroişlemci ile donanmış bir televizyonu tanıttı.

Toshiba'nın ABD'deki televizyon satış sorumlusu Scott Ramirez'in, "Bu televizyonun sonunun sonu" diyerek tanıttığı, normal bir bilgisayardan 10 kat ve normal bir televizyondan 143 kat güçlü "Cell TV", bulunduğu yerin renk ve aydınlığına otomatik biçimde uyum sağlayarak, benzersiz bir netlik ve çözünürlükte görüntü sunuyor.

İnternet bağlantısıyla internette film indirebilen ve görüntülü konferans ile diğer cihazlarla bağlantı kurabilme özelliği bulunan Cell TV, iki boyutlu görüntüleri 3 boyutlu hale getirebiliyor.

HP-MICROSOFT ORTAKLIĞI

Fuarın açılışında bir de yeni ortaklık haberi geldi.

BİZE ULAŞIN