İnternet 25 yaşında!

İnternet günümüzün olmazsa olmaz standartlarından biri haline geldi. Kullanıcılar ilk olarak bilgisayarlar aracılığıyla internete girebiliyordu. Ama zamanla gelişen teknoloji sayesinde internet de gelişti. En başta bağlantı hızı arttı, sonra eski yavaş modemler yerini hızlı modemler aldı, teknolojik çözümler işi daha ileri götürdü ve internet telefonların içine kadar girdi. Şu anda internet oldukça yaygın, fakat seneler önce böyle değildi. Bugün ülkemiz için oldukça tarihi bir olay yaşanmış ve ilk internet bağlantısı gerçekleşmişti.

İnternet 25 yaşında!

İnternet artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Çok büyük bir bilgi okyanusu. Birçok konuda birçok bilgi bulunuyor. Bununla birlikte internet rutin işlerimizi halletmemiz için de yardımcı oluyor. Mesela eskiden fatura yatırmak için ilgili kurumun binasına gitmek gerekirdi. Ama şimdi ise internet bağlantısı ve online hizmetler aracılığıyla oturduğunuz yerden faturayı yatırabilirsiniz.

İnternet 25 yaşında!

Peki Türkiye'de ilk internet bağlantısının ne zaman olduğunu biliyor musunuz?

İnternet 25 yaşında!

25 yıl önce bugün Türkiye'de ilk internet bağlantısı gerçekleştirildi. Türkiye'nin ilk internet ağı projesi, 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başlatıldı.

İnternet 25 yaşında!

İlk internet bağlantısı ise 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na ait yönlendiriciler ve PTT'den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat kullanılarak gerçekleştirildi.

İnternet 25 yaşında!

NSFNet ile bağlantı kuruldu.

İnternet 25 yaşında!

Türkiye'de üniversitelerin başını çektiği internet; ODTÜ'nün ardından 1994-96 yılları arasında Bilkent, Boğaziçi, Ege ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde de hayata geçti.

İnternet 25 yaşında!

İnternetin Türkiye'de ticari kuruluşlarda kullanılması süreci, 1994 yılında T.C. Merkez Bankası ile başladı. İnternetin geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılı sonunda mümkün oldu.

İnternet 25 yaşında!

Aradan geçen yıllar içinde internet iyice yayıldı. Gelişen teknoloji sayesinde artık olduğumuz yerden internete çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Mobil internet bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuzla internette sörf yapabiliyorsunuz.

BİZE ULAŞIN