Ada sahilleri turu

Ada sahilleri turu
Bozcaada
Adalar genelde ilk görüşte güzelliğini belli etmeyen, ama ayak bastıktan sonra hiç bitmeyecek bir aşkla bağlandığınız yerlerdir. İlk bakışta insanı saran sıcak bir havaları yoktur. Önce hep boz ve terkedilmiş bir görüntü karşılar sizi. Bozcaada da durum farklı değil. Ama bu görünüşe aldanmayın. Çünkü bu boz görüntünün arkasında uçsuz bucaksız bağlar, pırıl pırıl deniz, küçük koylar, kekik kokulu tepeler, lezzetli şaraplar ve yemekler olduğunu unutmayın. Adada uzun süre Rumlar yaşamış. Bu dönemden kalan evler sıra sıra. Adanın yüzölçümünün üçte birini bağlar kaplıyormuş. Bağcılık ve şarapçılık Bozcaada için sadece ekonomik faaliyet olmasının ötesinde bir yaşam biçimi. Pek çok koyu denize girmeye müsait. En meşhuru; Ayazma Plajı. Adada ne kadar kuvvetli rüzgâr esse de burası dingin. Göztepe, adanın en yüksek tepesi. Size ada üzerinde olduğunuzu anlatacak tek manzaraya sahip.
Ada sahilleri turu
Ülkemizde turizm denince akla Akdeniz ve Güney Ege sahilleri gelse de tatil yapılabilecek adaların hepsi Marmara ve Kuzey Ege’de bulunuyor. Bozcaada rüzgârıyla ve şaraplarıyla, Gökçeada tarihiyle ve kültürüyle, Marmara Adası sakin ve mütevazı haliyle, Avşa ise sazlı cazlı gümbür gümbür havasıyla öne çıkıyor. Rotamız sadece adalarla sınırlı değil elbette. Sırasıyla Bozcaada, Troya, Çanakkale, Gelibolu, Gökçeada, Erdek, Kapıdağ Yarımadası, Avşa Adası ve Marmara Adası’ndayız.

MAHMUT ALİ ÖZYÖN / AKTÜEL
Ada sahilleri turu
Bozcaada’nın belki de tek sorunu, sıcak günlerde iyi gelse de, hiç eksik olmayan rüzgârı. Ama Bozcaada bunu avantaja da çevirmiş. Bu rüzgârın enerjisinden yararlanmak için elektrik üreten 17 rüzgâr gülü var. Ponente Feneri’nin yanındaki rüzgâr güllerinden sadece biri bile adanın enerji ihtiyacını karşılıyormuş. Burası, yanınızda getirdiğiniz bir ada şarabıyla beraber gündüze son noktayı koymak için gelenek haline gelmiş bir yer. Önünüzde Ege Denizi, yanınızda ihtişamlı rüzgâr gülleri ve bir deniz feneri. Güneşin batışıyla da ayrı bir güzel...
Ada sahilleri turu
Bozcaada, deniz mahsulleri ve şarabın tadını en iyi çıkarabileceğiniz yerlerden biri. Limanda bulunan Martı Restoran tavsiye edebileceğim mekânların başında geliyor. Martı Restoran’da füme edilmiş kabak, patlıcan ve asma yaprağı ile sarılan kaparili domates soslu levrek, kalamar ızgara, adaya özgü otlardan yapılan mezeler ve yanında ada şarabı, kale manzarası eşliğinde çok güzel gidiyor. Ayazma Plajı’nda bulunan Vahit’in Yeri meze ve balık konusunda oldukça maharetli. Özellikle gün batımından önce orada bulunmanızı öneririm.
Ada sahilleri turu
Eski Rum evlerinin yanı sıra üzüm bağlarının aralarında çoğu tek katlı taş evlerden oluşan çiftliklerde kalabilirsiniz. Otel Tena: (0286) 697 88 80-0535 390 21 69, Aral Tatil Çiftliği: (0286) 697 83 57-58, Hotel Apollon: (0286) 697 01 64, Ege Motel: (0286) 697 81 89. Bozcaada’ya, Çanakkale’ye 55 km mesafede bulunan Geyikli Yük Yeri İskelesi’nden yapılan yaklaşık yarım saatlik feribot yolculuğu sonunda ulaşılıyor. Seferler günde üç-dört kez yapılıyor. Yola çıkmadan önce vereceğim telefon numaralarından Bozcaada gemi seferlerini öğrenebilirsiniz. Bozcaada: (0286) 632 0263, Geyikli Yük Yeri: (0286) 632 03 83.
Ada sahilleri turu
Bozcaada’dan sonra Gökçeda’ya gitmek için Çanakkale’ye doğru geçiyoruz. Yol üzerinde Çanakkale’ye 30 kilometre kala tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan, üst üste kurulan dokuz ayrı medeniyetin kalıntılarını taşıyan Troya Antik Kenti bulunuyor. Çanakkale denince iki ünlü savaş hatırlanır. İlki M.Ö. 1200’e doğru yapılmış efsanevi Troya Savaşı, ikincisi ise bundan yüzyıllar sonra bağımsızlık destanımızın yazıldığı Çanakkale Savaşları. Çanakkale, Marmara’nın bitip Ege’nin başladığı boğazın Anadolu kıyısında kurulmuş bir tarih ve tatil kenti. Destanların yazıldığı Boğaz hâkimi bu kent, doğal güzellikleri ile önemli bir kültür turizm potansiyeline sahip. Çanakkale’den feribota binerek yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Gökçeada’ya ulaşıyoruz.
Ada sahilleri turu
Kültürlerin geçit yeri Gökçeada
Gökçeada, Türkiye’nin sahip olduğu en büyük ada. Denizin ortasında bir huzur kenti. Denizi, rüzgârı, binbir çeşit tadı ile farklı bir tatil arayanlar için ilginç bir adres. Adanın merkezi tipik bir Anadolu kasabasını andırıyor. Gökçeada, merkez ilçe ve yedi köyden oluşuyor. Adanın nüfusu 8 bin dolayında. Çeşitli kültürlerin buluştuğu Gökçeada’da camiler, kiliseler, manastırlar ve eski Rum evleri birarada bulunuyor. Merkeze 4 km uzaklıktaki Kaleköy, görmeniz gereken ilk yer. Kaleköy, adanın eski yerleşimlerinden. Kaleköy’de ana caddenin bir yanı plaj ve çay bahçelerine ayrılmışken, diğer yanında oteller, pansiyonlar ve restoranlar yeralıyor. Yakamoz Motel ve restoran, kuşbakışı Kaleköy’ü izleyebileceğiniz muhteşem bir manzaraya sahip. Deniz ürünlerinde ve ada mutfağında da oldukça iddialılar.

Zeytinliköy adadaki en popüler en çok korunmuş, ayakta kalmış köy. Kuşbakışı Gökçeada merkezine ovaya bakıyor. Hemen her taraf zeytinliklerle dolu. İlçe merkezine çok Zeytinliköy’de dibek kahvesini yudumlamayı ihmal etmeyin. Meydanında kahve var. Madamın Dibek Kahvesi, Orhan Karatay’ın Yeri ve Beşiktaşlı Hristo’nun Kahvesi.
Ada sahilleri turu
Zeytinliköy’den sonra uğramanız gereken diğer yer Tepeköy. Burada Barba Yorgo’nun kendi yapmış olduğu şaraplardan tadabilir veya akşam tavernasında eğlenebilirsiniz. Restoranın mönüsü oldukça geniş. Yunan mezelerinden salatalara, kırmızı etten deniz ürünlerine herkesin damak tadına uygun bir şeyler var. Dereköy ise Türkiye’nin terkedilmiş en büyük köyü…
BİZE ULAŞIN