Adalar'da yaşamak

Adalar'da yaşamak

"2010 Kültür Başkenti" seçilen, 15 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci şehri olan İstanbul; trafiği, gürültüsü ve günlük hayattaki koşuşturmasıyla yaşayanlarının zorlu bir hayat sürdüğü şehirdir. İstanbul’daki bu hayat koşullarına rağmen hemen yanı başındaki, Marmara Denizi’nin ortasında gerdanlık gibi dizilmiş, doğal ve tarihi güzellikleriyle göz kamaştıran Adalar'daki insanlar nasıl bir yaşam sürüyor hiç merak ettiniz mi?

Haber ve Fotoğraflar: Murat ARİFOĞLU

Adalar'da yaşamak

Bizans döneminde saray mensuplarının sürgün yeri olması nedeniyle "Prens Adaları" diye de adlandırılan bu adalar gelen tüm ziyaretçilerinin "burada yaşamak isterdim" dediği bir yer. Peki, burada yaşamak nasıl, kolay mıdır?

Adalar'da yaşamak

Adalar'daki insanlar çam ormanlarını ve masmavi Marmara Denizini bir arada barındıran, çevre kirliliğinin henüz ulaşamadığı bir ortamda huzur dolu, sakin ve sağlıklı bir yaşam sürüyorlar.

Adalar'da yaşamak

Burada yaşayan yerlilerin geneli emeklilik hayatında inzivaya çekilmiş yaşlı insanlardan oluşuyor. Çalışanların tatile gelmesiyle bu durum yaz aylarında farklılık gösteriyor tabii.

Adalar'da yaşamak

Zamanında çoğunluğunu Rum ve Ermeni vatandaşlarının oluşturduğu Adalar, 19. yüzyıldan sonra Türk’lerin göçü bu durumu değiştirmiş. Günümüzde nüfusun çoğunluğunu Türkler oluştursa da yoğun bir Rum ve Ermeni nüfusunu hala görebilirsiniz. Adalar’da yaşan Türklerin çoğunluğunu Vanlıların oluşturması ise dikkat çeken ayrı bir nokta.

Adalar'da yaşamak

Adalar’ın kış nüfusu 14.000 iken yazın 150.000’i buluyor. Yıllık turist sayısı ise ortalama 3 milyon civarında. Gelen turistlerin çoğunluğunu ise Araplar oluşturuyor ancak Ada halkı Arap turistlerden şikâyetçi. Onların adayı kirlettiklerini, çok hor kullandıklarını dile getiriyorlar.

Adalar'da yaşamak

Kınalı Ada, Burgaz Ada ve Heybeli Ada; Büyük Ada’daki Adalar Belediyesi ve Adalar Kaymakamlığınca tek bir merkezden yönetiliyor. Adalar’ın asayişini polis sağlıyor. Adalar Adliyesi ve Kaymakamlığı aynı binada hizmet veriyor. Binanın içerisine girdiğinizde adliyenin çok sakin olduğunu göreceksiniz. Sanki burada kimse suç işlemiyor.

Adalar'da yaşamak

Adalar'ın tarihi ve doğal yapısına zarar vermemesi için motorlu araç kullanımı yasaklanmış. Ada içi ulaşım fayton ve bisikletlerle sağlanıyor. Ada'ya inşaat amaçlı kullanılan nakliye taşıtlarının dışında motorlu araçlar alınmıyor. Adalar bu bakımdan dünyadaki ender ortamlardan biri.

BİZE ULAŞIN