Çeşme'de neler oluyor?

Çeşme'de neler oluyor?
Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) üyesi ve Ilıca Otel Genel Müdürü Yakup Demir, turizm sezonunun bu yıl Çeşme'de açılmasının ilçedeki turizmcilere umut verdiğini, ancak otellerdeki doluluk oranının umutlarını boşa çıkardığını belirtti.
Çeşme'de neler oluyor?
Yabancı turistlerin dünyadaki ekonomik krizden etkilenmesi yüzünden Çeşme'deki otellerin doluluk oranlarının geçen yıla oranla düştüğü bildirildi.
Çeşme'de neler oluyor?
Çeşme'de yaz sezonunun 2,5 ay sürdüğünü, maliyetleri kurtarmak için oda fiyatlarını düzenlediklerini anlatan Demir, şunları söyledi:''Bütçe doğrultusunda fiyatlarımızı düzenleyince, doluluk oranlarımız yüzde 20'lere düştü. Artık ekonomik gücü yüksek olan tatilciler de fiyatlara bakarak tatil yapmaya başladı. Yabancı turist dünyadaki ekonomik krizden etkilenince biz de yerli pastamızı Antalya, Marmaris, Bodrum ile paylaşmaya başladık. Eski misafirlerimizi aradığımızda Antalya'daki yüksek yıldızlı otellerde çıkıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Antalya'da açılan otel bile oda fiyatlarını 240 Avro'ya çekmiş durumda. Bu paniktir ve turizmin önüne çekilmiş kara perdedir.'' Türkiye'de turizm sektörünün 25 yıldır Temmuz-Ağustos aylarında tatil yapmadığını, ancak bu yıl otellerin boş olması nedeniyle turizmcilerin birbirini tatile davet ettiğini söyleyen Demir, ''Şakayla da olsa bu yıl turizmciler tatil yapacak diyoruz ama umarım durum böyle olmaz'' diye konuştu.
Çeşme'de neler oluyor?
ÇEŞTOB Başkanı ve Pırıl Otel'in sahibi Veysi Öncel ise geçen yıllarda Çeşme'de erken başlayan turizm sezonunun, bu yıl daha yeni start aldığını belirterek, ilçenin hareketlenmesini beklediklerini ifade etti.
Çeşme'de neler oluyor?
Antalya, Marmaris, Bodrum gibi yabancı turist ağırlayan turizm bölgelerinin bu yıl ekonomik kriz nedeniyle iç piyasaya yöneldiğini dile getiren ÇEŞTOB Başkanı ve Pırıl Otel'in sahibi Veysi Öncel, ''Sadece Antalya değil, diğer bölgelerdeki oteller de fiyat indirimine gitti. Para kazanmak isteyenlerin bu fiyata çalışmaması gerekir'' dedi. Veysi Öncel, Çeşme'nin ''sadık müşterisinin'' bir başka turizm merkezini tercih etmeyeceğini umduklarını kaydetti.
Çeşme'de neler oluyor?
Destination İzmir Üyesi Süzer Sun Dreams Otel Genel Müdürü Kaan Bayhan da Rus turist sayısındaki düşüş nedeniyle Antalya turizminin kan kaybettiğini, şehirdeki çok iyi tesislerin doluluk oranlarının yüzde 30-40 düştüğünü vurguladı.
Çeşme'de neler oluyor?
Dış turizmden umduğunu bulamayan Antalyalı otelcilerin iç pazara çok düşük fiyatlarla girdiğini söyleyen Destination İzmir Üyesi Süzer Sun Dreams Otel Genel Müdürü Bayhan, şöyle konuştu: ''Çok lüks otellerin ultra her şey dahil fiyatları Çeşme'deki dört yıldızlı otellerin fiyatları ile aynı oldu. Bizim edindiğimiz izlenim bu. Bu durum da bizi sıkıntıya soktu. Üzerimizde çok ciddi bir sorumluluk var. Otel sahiplerine ve çalışanlara sorumluluğumuz var. Herkes bizden bir şeyler bekliyor. Biz de otelciler olarak bir araya gelip, dertleşip birbirimizi tatile davet edip, stres atıyoruz.'' Sheraton Çeşme Otel Genel Müdürü Mesut Güven ise krizin otellerini de etkilediğini ifade ederek, ''Geçen yıl doluluk oranlarımız yüzde 80-90 iken şimdi yüzde 30-40 doluluk ile çalışıyoruz. İlçede yabancı tur operatörü zaten çok az. Ecrimisil de ayrı bir sorun. Bir şekilde attığımız adımlar bağlanıyor. Ciddi destekler bekliyoruz'' diye konuştu. (AA)
Çeşme'de neler oluyor?
BİZE ULAŞIN